Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nebojte se endoskopie!

  vydáno  •  Zdraví
  Trochu jsem měla před tímhle vyšetřením strach. Bylo docela nepříjemné, ale dalo se to vydržet. Proto vám, které třeba něco podobného čeká, prozradím, co se bude dít.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Možná se ptáš, co to ta endoskopie je? Nebo na ni půjdeš, a nebo jsi na ní dokonce byl/a. Vše tedy vezmeme pěkně po pořádku...

  Endoskopie je vyšetření žaludku, nebo dokonce i střev, při kterém ti lékař, který se jmenuje gastroenterolog, zavede ústy přes krk až tam, kam potřebuje, docela tenkou hadičku, na jejímž konci je malinká kamerka.

  Díky té lékař vidí vnitřek tvého těla a může zjistit, jestli jsi v pořádku nebo ne. Na tomto vyšetření jsem jednou byla a hodně jsem se ze začátku bála. Byla jsem tam totiž bez narkózy - to znamená, že mě neuspali.

  Přijela jsem s taťkou do Prahy na dětskou kliniku. Chvilku jsme čekali na chodbě a zavolala nás sestřička. V místnůstce před ordinací a vyšetřovnou jsem si sundala bundu a boty. Vlasy jsem si musela zagumičkovat, aby mi nepadaly do obličeje, a poté jsem šla do vyšetřovny. Taťka musel počkat vedle v ordinaci.

  Lehla jsem si na bílé lehátko, sestřička mi vzala krev a píchla injekci, abych se tolik nebála (opravdu to pomáhá). Potom jsem si sedla a sestřička mi stříkla do krku sprej, aby mi nebylo na zvracení, až budu polykat endoskop (tak se nazývá ta hadička).

  Čekala jsem několik minut, až začne sprej působit. Za chvilku přišel pan doktor. Řekl, ať si lehnu na levý bok. Otevřela jsem pusu a pan doktor začal zasouvat endoskop. Bylo to docela nepříjemné, ale dalo se to vydržet.

  Celé vyšetření trvalo asi 20 minut. Po vyšetření pan doktor sepsal zprávu, mezitím jsem mohla ležet a odpočívat. Za několik minut jsem už mohla jet zpátky domů. Jediná nevýhoda je, že asi dvě hodiny po vyšetření a od půlnoci před vyšetřením se nesmí jíst.

  Přeji ti, abys na endoskopii nemusel/a, a pokud náhodou budeš muset jít, tak ti držím palce a určitě neměj strach - to ti hodně pomůže!

  Endoskopický nástroj

  Endoskopický nástroj je speciální nástroj vybavený optikou a světelným zdrojem. Může být doplněn zařízením k odběru tkáně. Užívá se především k zákrokům v oblasti střev.

  Zdroj: internetová encyklopedie Wikipedia. Více informací najdete u anglicky psaného hesla Endoscopy

  Autorka: (12 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 11. prosince 2009 v 18:32.
  Kakt v něm napsal:

  rtfh

  co to vůbec je?

  Příspěvek z 7. listopadu 2009 v 15:47.
  _-MaRTiNkA-_ v něm napsal:

  Endoskopie

  Já jsem na tom teda taky byla, a ne jednou.. Dokonce dvakrát!! Jednou mi to zaváděli do střev a včera do žaludku..Nic příjemnýho..hnus..23

  Příspěvek z 27. října 2009 v 18:48.
  žába1 v něm napsal:

  hrrrrůůůůůůzzzzzzzaaaaaaaaaa

  to mussí bejt hrúza žejo14141414141414