Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nebuďme na sebe zlí

  vydáno

  V tomto článku bych se chtěla věnovat tématu, které mi poslední dobou pije krev a nedá spát, a tím je nenávist mezi lidmi, která je dle mého názoru ve většině případů zbytečná!

  Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, © majacos

  Člověk nejlépe hodnotí jednotlivá témata poté, kdy má s nimi vlastní živou zkušenost. Proto bych chtěla popsat já tu svou, abych nejlépe vystihla to, co vystihnout chci. Předem upozorňuji, že na své tehdejší chování nejsem úplně pyšná. Můžete ho tedy brát také jako ponaučení, co se dělá nebo nedělá.

  Školka
  Ve školce bylo fajn, hráli jsme si, učili se základním dovednostem, seznamovali se. Už tenkrát ale existovala mezi dětmi určitá rivalita. Proč? Protože někdo měl lepší oblečení, někdo měl lepší hračky a nechtěl je nikomu půjčit, někdo chodil domů „po o“, a tím vznikla vzájemná závist. „On chodí po obědě domů? Tak to se s ním nebudeme kamarádit.“ Závist je vedle neznalosti možná tím nejhlavnějším důvodem nenávisti.

  Základní škola
  Na základní škole dítě stráví více než polovinu svého dosavadního života. Toto období je jedno z nejdůležitějších, co se vývoje týče, a proto bychom ho neměli podceňovat! Na základce se děti dostávají do puberty, kdy mají výkyvy nálad a náhlé změny názorů. Jednou se jim líbí černá, podruhé zas jiná. Jednou poslouchají hip hop, podruhé je hip hop trapný. Děti, ale i dospělí, mají ve zvyku odsuzovat vše, co jim není vlastní. Např. „Já poslouchám rock, ty posloucháš disco, takže jsi divnej.“ Nejčastěji se děti pošťuchují kvůli odlišné barvě pleti, lepším či horším známkám, finanční situaci v rodině nebo i váze. Nejvíce však odsuzují právě ti, kteří sami nejsou sami se sebou spokojení, druhým závidí a snaží se vypíchnout jakýkoliv nedostatek ostatních, aby si sami připadali lepší.

  Mně se na základní škole posmívali hned kvůli několika věcem. Nejvíce asi kvůli mému dobrému prospěchu. Hned v druhé řadě byla postava. Nikdy jsem neměla nadváhu, ale nebyla jsem ani žádná “vychrtlina”, což se ale bohužel považovalo za normál. Také jsem se trochu lišila ve stylu oblékání, které bylo ovlivněno hudbou, kterou jsem poslouchala. Když je vám 13 a posloucháte metal, ne každý má pro vás pochopení. Tudíž jsem se setkávala s častými posměšky a diskriminací. Je to ale v pořádku? Neměl by si každý všímat především svého blaha, a ne kazit blaho ostatních?

  Střední škola
  Na střední jsem se těšila hlavně z toho důvodu, že nebudu muset být terčem svých spolužáků ze základní školy. Bohužel se ale vše otočilo, a já se dostala do role „posmívajícího“. Nechci se nijak ospravedlňovat, nicméně myslím si, že vinu za to nese jedna ze spolužaček, která byla vždy za každou cenu „dokonalá“. S touto spolužačkou jsem se přátelila hned z několika důvodů. Především asi proto, že jsme byly sousedky ve škole i doma, jezdily jsme stejným vlakem do školy a navíc naši rodiče jsou přátelé, tudíž bylo naše tehdejší přátelství téměř nevyhnutelné. Nelíbilo se mi na ní ale to, že na každém vždy něco našla, aby vyzdvihla svou údajnou dokonalost. Jeden měl moc křivé nohy, druhá zas ošklivé vlasy, třetí divný hlas a čtvrtý neměl ani pořádné auto. Ano, tohle byly problémy, které nám přišly důležité a plnily největší část našeho volného času. Když se za tím poohlédnu, tak své šestnáctileté já ani nechci znát! Po maturitě jsem se s výše uvedenou spolužačkou přestala setkávat a to nadobro, a povím vám, že je mi lépe.

  Současnost
  V současné době studuji na vysoké škole, ve volném čase si přivydělávám různými pracemi. Nad svým dosavadním chováním jsem se neskutečně zastyděla a snažím se dělat vše pro to, abych byla taková, jaká bych chtěla, aby byli ostatní. Aby k sobě byli laskaví, pomáhali si, peníze vydělávali, nikoliv dostávali apod. Bohužel i mezi dospělými se najdou závistivci, kteří mezi sebou množí nenávist, a zřejmě jim to naplňuje jejich životní cíle. Já se od tohoto ale oprostila. Na každém se snažím najít to dobré, a pokud se stane, že nic dobrého nenajdu, musí být ten člověk opravdu hodně zlý. Můj život dostal naprosto jiné rozměry. Mám kamarády, kteří se nebojí mi svěřit svá tajemství a vědí, že získané informace nebudu zneužívat nebo šířit. Mám plno zážitků, které jsem získala díky svým přátelům, protože když jste zlí, tak vás nikdo nikam nevezme.

  Tímto bych vám chtěla říct jediné. Nehledejte chyby ostatních, hledejte ty své. Nešiřte pomluvy, ale snažte se najít pravdu. A hlavně nevěřte všemu, co kdo říká, protože svět je plný lidí, kteří pro své dobro udělají cokoliv. Mějte pěkný den a celý následující život!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 21. října 2018 ve 12:35.
  majacos v něm napsala:

  al-maty, myslím že to myslela tak, že si lidi myslí, že vypadá na 13 a má dítě :-)

  Příspěvek z 15. října 2018 ve 22:35.
  al-maty v něm napsal:

  amandamesa: Ty jsi se stala matkou ve 13 letech?

  Příspěvek z 15. října 2018 ve 20:02.
  majacos v něm napsala:

  Moc děkuju za to, že jste si našli chvilku na přečtení článku a za vaše komentáře. Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo má tento otevřený pohled na věc a kdo by rád změnil chování svého okolí :-3