Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Nech brouka žít?!

    vydáno  •  volný čas venku
    Jednou v létě jsem se u nás doma podíval na okno a uviděl jsem na něm chrousta. Taťka mi ho chytil a následně usmrtil. Tak začala má éra entomologie.

    Cetonischema speciosa jouselini z Turecka, Sýrie a Libanonu patří mezi nejkrásnější zlatohlávky vůbec. Je to blízký příbuzný našeho zlatohlávka skvostného. , © Petr Šípek, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

    Entomologie je vlastně přírodní věda zabývající se hmyzem. Zkoumá tvary, barvy, mutace, chování, dědičnost, vývoj, populaci a další věci ohledně hmyzu.

    Entomologii mnozí znáte, jen nevíte, že se jí tak říká. Na různých zámcích a v muzeích jsou vystavování brouci právě z entomologických sbírek.

    Když jste entomologem, tak se vám procházky trochu prodlouží, protože u každého broučka, mravence a jiných se zdržíte i pár minut. Pak se rozhodnete, že by se vyjímal ve vaší sbírce a vezmete si ho a ve smrtící lahvičce tzv. Smrtičce, ho usmrtíte.

    Po návratu domů ho vyndáte, vezmete si špendlíky, podložku a pustíte se do špendlení. Pak ho necháte aspoň dva dny uschnout a máte exemplář. Svůj začátek jsem vám už popsal výše. Bylo to roku 2008 a mám ho dodnes. Špendlil mi ho otec, ale dnes z něj už mám jen polovinu (z chrousta).

    Já, ačkoliv by se to nemělo, tak sbírám i mrtvé exempláře, jelikož některý hmyz je chráněný, tak je to jediný způsob, jak se k němu dostat. Z rozpadlých kusů si dělám preparáty pod mikroskop.

    Dnes mám ve své sbírce přes 110 kusů a to i kudlanky a roháče, na které jsem pyšný.

    Co byste měli mít, pokud se chcete stát entomologem?

    1. Smrtící láhev (Smrtička) - láhev se širokým hrdlem; uzavíratelná; dává se do ní vata či piliny napuštěné lihem, aby hmyz rychle uhynul a nepoškodil se výměšky.
    2. Entomologické špendlíky (stačí i obyčejné) - jsou tenké a snadno projdou i tělem brouka.
    3. Podložku na špendlení - vhodný je třeba dostatečný kus polystyrenu potažený tenkým papírem, aby se nezachytávaly drápky.
    4. Krabičku či rámeček, do kterého je budete ukládat - může být i z papíru, lepší je ovšem ze dřeva; vyložena polystyrenem, do kterého se zapichují.
    5. Kousek papíru - na ten se píše název brouka; lokalita kde byl nalezen; datum kdy byl nalezen.

    Hmyz můžete také jenom zkoumat či fotit bez usmrcování. Můžete využít i ,,hmyzích hotelů", ale o těch třeba někdy jindy.

    Entomologie je dobrý koníček, jelikož se dá provozovat i doma. Občas něco přiletí na okno, vlétne do bytu nebo i vyleze z banánů, které jste si donesli z tržnice. Přes zimní měsíce si dáváte do pořádku náčiní na další sezónu.

    Proč vlastě o tomhle píšu? Entomologů ubývá. Tak neváhejte a staňte se taky entomologem. Nepotřebujete se ani nikde registrovat. A nemusíte se bát, že by jste nějaký druh vyhubili. Jsou chovné stanice, ze kterých je vypouští.

    Největší problém je kácení a vypalování přirozených lovišť.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (4)

    Příspěvek z 7. ledna 2014 v 18:30.
    Zetr v něm napsal:

    Reakce na anička999:

    Ty hmyzí hotely jsou hodně dobrý. A když ráda fotíš tak venku najdeš hmyz v různých ,,pózách,, a je hezký se pak naa to dívat. Dík  za komentář.

    Příspěvek z 7. ledna 2014 ve 14:12.
    anička999 v něm napsal:

    Reakce na anička999:

    Možná ten hmyzí hotel, je to hezké pozorovat brouky co dělají.

    Příspěvek z 7. ledna 2014 ve 14:11.
    anička999 v něm napsal:

    Hezký článek

    Bohužel by mě to asi nebavilo. Možná jen ty nějaké s živými brouky.