Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nechceme vězení, chceme volnost

  vydáno  •  Škola
  Někdy si ve škole připadám jako ve vězení. Když si to vezmu, tak mě napadá, že je celkem hloupost, že nás od narození učili chodit a mluvit. Ve škole nás nutí sedět a mlčet.

  Na soukromé Anglické základní škole na Mendlově náměstí v Brně zavedli od tohoto školního roku školní uniformy., © MAFRA

  Jaká by škola měla být, jak by se měla změnit, aby vás bavila? Škola a její výchovný systém, kdy učitelé toho od studentů chtějí zbytečně moc a studenti jsou vždy pod velkým tlakem a zbytečně se stresují, je opravdu nesmyslný.

  Ano, škola není zábava a potěšení, ale je to příprava do života a překonávání překážek. Někdy jsme nahoře a někdy dole. Nebudu lhát, neznám nikoho, kdo se netěší až skončí škola.

  Naštěstí má škola i světlé stránky, někdy nás potěší a některé předměty nás baví.

  Jaká by měla škola být aby nás bavila?

  Ve škole samotné to není, je to hodně o kolektivu a učitelích. Pokud je ve škole špatný kolektiv, je jasné, že nás nikdy škola bavit nebude. To samé s učiteli. Pokud nás učitel nedokáže zaujmout, je pro nás hodina nudná a nikdy nás bavit nebude.

  Předmět by nás měl zaujmout nejen svým obsahem, ale taky tím, jak nám ho učitel přednese a podá. Ono je možná dobré zásobovat nás v jednom předmětu miliardou informací, ale my to nemáme šanci vstřebat. Podle mě by bylo lepší méně informací a pořádně je vysvětlit.

  Taky je fajn, když máme například v angličtině možnost pracovat s interaktivní tabulí, je potom větší sranda pozorovat, jak se někteří nedokáží s moderní technikou skamarádit.

  Jak řekl Jan Ámos Komenský: „Škola má být hrou,“ a toho by se měla každá škola držet.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 26. prosince 2013 v 10:01.
  Kokikolka v něm napsala:

  Učitelé + škola = HRŮZA

  S tímto článkem úplně souhlasím. Nechápu, proč u nás a ještě ke všemu celý druhý stupeň, učí jedna paní učitelka, která se zabývá oborem chemie, přírodopis. Neumí nám to vysvětlit, jenom si máme něco přečíst a další hodinu píšeme test. A pak je naše milá třídní paní učitelka překvapená, jak se skoro nám všem zhoršil prospěch s průměrem. A pak se ještě diví, že když jdeme Prahou na výstavu, a jdeme kolem Stavovského divadla, a paní učitelka, která jde s námi se nás zeptá, co je to za divadlo, polovina mých spolužáků vykřikne bez rozmýšlení, že to je Národní divadlo. V tu chvíli si připadám jako úplný blázen. Jsme jako škola pro mentálně postižené. A ještě když jim napovídají tři chytřejší žáci, co to doopravdy je. Vážně závidím těm, kteří chodí do jiné, lepší školy. Ale když přijdeme do školy, neřeknou nám to. Takže vlastně skoro celá třída nezná ani okolí svého bydliště. Je mi hloupé to napsat, ale já vážně nesnáším svůj třídní kolektiv, včetně paní učitelky.
  Dále také nechápu, proč se nad tím dokáže zamyslet polovina studentů, ale sami učitelé ne. Vždyť to musí vidět! Jim jde pouze o to, aby ve škole strávili svůj pracovní čas, proseděli tam několik hodin s otravnými dětmi (tak nám říkají), a pak si za to vzali svůj plat a tak to chodí stále dokola. Nechtějí si dělat problémy. Jestli to takhle půjde dál, nevím, jak budou školy vypadat za pár let.

  TRTRTRE v něm napsala:

  Malinko souhlasím.

  Trošku souhlasím, ale kdyby byli pořád nějaké akce, tak by pro mě byla škola ještě horší, než teď. Já mám ráda normální učení nebo když k nám třeba přijdou policajti nebo V. atd. :)

  Příspěvek z 29. října 2013 v 19:52.
  Anael07 v něm napsala:

  Školství v Čechách

  Školství u nás mi občas přijde jako z pravěku. Sice tu máme studované učitele, ale ti mnohdy neumějí látku sami vysvětlit. Člověk může být odborník, ale ne každý to umí předat dál. Vidím to i na vysoké. Máme tu profesory ověnčené řadou titulů, kteří jsou nudní a jejich přednášky nestojí za nic. Na druhou stranu tu jsou i ti, kteří naučit umí, předají nám to nejlepší a nekladou na nás přemrštěné nároky. Ale takových zase moc není.


  Ať se jedná o základní, střední nebo vysokou školu, vždy narazíme na problém, že zde budou učitelé, kteří nebudou umět učit. A opět tu budou zbytečné předměty, které žáky/studenty budou nudit, nic jim nedají a akorát jim zaberou čas.


  Reforma školství by měla přijít, jen se bojím toho, aby to zase nevypadalo jen tak, že se vydají nové učebnice a zpoplatní se státní školy. Myslím, že by nebylo špatné udělat třídy s menším počtem dětí, kdy bude mít učitel větší šanci věnovat se žákům i individuálně. Přijde mi, že některým učitelům nejde o blaho dětí, ale jen o to, aby přišli a odříkali si to, co mají. S tímto přístupem se bojím, jak to tady bude jednou vypadat.