Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Něco málo o Adventu a Vánocích a recept na rohlíčky.

  vydáno

  Ahoj, dnes jsem se rozhodl napsat recept na vánoční cukroví, něco málo o adventu a Vánocích, protože se již blíží náš zvyk a to jsou Vánoce, na které se všichni určitě moc rádi těšíme.

  Linecké cukroví, © Starosta

  Ahoj, dnes jsem se rozhodl napsat recept na vánoční cukroví, něco málo o adventu a Vánocích, protože se již blíží náš zvyk a to jsou Vánoce, na které se všichni určitě moc rádi těšíme, jak si pod vánočním stromečkem 24.12. rozbalíme dárky, o které jsme si napsali Ježíškovi pod stromeček, a hlavně na co se nejvíce tak těšíme, je cukroví, u kterého nikdo neodolá a vezme si. Tak jsem si pro vás připravil recept na lahodné Pařížské rohlíčky s čokoládou. Loni je mamka upekla a hned se na Vánoce se po nich slehla zem, protože jsou tak dobré a nikdo neodolal a snědli jsme je.

  Tak tady je recept:

  Suroviny:
  Těsto
  R^ 320 g cukru
  R^ 180 g máslo (popř. Heru nebo jiný tuk)
  R^ 60 g mleté ořechy (nejlépe lískové)
  R^ 1 ks žloutek
  R^ kakao (pro barvu)
  R^ Krém
  R^ 3 ks kondenzované mléko PIKAO (75g / 1ks)
  R^ 375 g máslo

  Poleva
  R^ 1 ks čokoláda na vaření
  R^ Jak budeme postupovat ?

  R^ Těsto zpracuješ do hladka a dáš uležet do chladu, mezitím si připravíme
  formičku ve tvaru rohlíčku, kterou pomoučníš uvnitř v hladké mouce a poté až těsto vyndáš z ledničky, tak ho tlačíš do formičky (HNED! co to těsto vyndáš!), poté vyklepáváš na plech, který vyložíš peč. papírem. Pečeš v předehřáté troubě na 200 °C (Celsia = stupňů) asi 12 minut (musíš vyzkoušet, jak peče tvoje trouba, u některých to může trvat i déle). Poté, až rohlíčky vyndáš z trouby, tak dáš na něj Pikao, které vymáčkneš a svaříš, poté sundáš z plotny a přidáš na plátky máslo, které spolu s teplým pikaem šleháš do zchladnutí (...buď trpělivý, vyběhne krásně hladký krém). Krém dáš zchladnout a pak jím zdobíš rohlíčky. Nakonec si rozehřeješ čokoládku s kouskem ztuž.tuku a ztuhlé rohlíčky v ní namáčíš (pozor, rohlíčky zdobené krémem musíš pořádně zchladit, jinak by krém tekl!).
  Z jedné dávky upečeš cca 90 rohlíčků.
  Poté můžeš servírovat třeba ke štědrovečerní večeři jako přílohu a uvidíš, že všem bude chutnat a budou se ptát, jak jsi to dělal/a.
  Snad vám tento recept bude vyhovovat, jsou i jiné možnosti, jak je vytvořit, pokud to budeš chtít dělat jinak tak koukni na internet, nebo kuchařky, kde jsou i jiné způsoby jak je upéct a vytvořit.
  Zdroj receptu : www.recepty.cz/recept/parizske-rohlicky-iv-144815
  -------------------------------------
  Můžeš použít i tento recept na Pařížské rohlíčky
  Co budeš potřebovat na tento recept?
  Ingredience:
  R^ 140 g moučkového cukru
  R^ 140 g ořechů (vlašských)
  R^ 70 g hrubé mouky
  R^ špetka mleté skořice
  R^ 1 vejce

  Krém:
  R^ 3 vejce
  R^ 160 g cukru krupice
  R^ 1 kostka másla
  R^ lžička instantní kávy
  R^ čokoláda na ozdobu, máslo

  Cukr smícháš s moukou a mletými ořechy. Přidáš k tomu špetku skořice a vejce. Vypracuješ v tuhé těsto, které dáš do formiček na rohlíčky.
  Pečeš v troubě při teplotě 180 °C několik minut.
  Vejce vyšleháš s cukrem v páře. K tomu přidáš našlehané máslo, kávu. Vše pořádně našleháš.
  Připravíš si čokoládovou polevu. Čokoládu nalámeš na kousky a k ním přidáš máslo. Polevu pomalu ve vodní lázni zahříváš.
  Na studené rohlíčky nalijeme krém, který pak ozdobíš čokoládovou polevou. Pařížské rohlíčky dáš do chladu, aby na nich ztuhla poleva
  Zdroj receptu: www.tipnavylety.cz/products/parizske-rohlicky/
  (Alkohol tam dávat nemusíš, je to jen na tebe, nebo na tvých rodičích).

  Zjistili jste náhle těstě týden před Vánoci, že přijede někdo z rodiny a nemáte napečeno? Tak to nevadí, můžete je překvapit nepečeným cukrovím, třeba kuličky, Mozartovy koule, včelí hnízda. Je to prostě jen na vás, stačí jen zadat na internetu cukroví na poslední chvíli.O=

  Co bychom měli vědět o letošním adventu??
  No určitě bychom měli vědět, že nás letos čeká nejkratší advent za posledních jedenáct let, protože čtvrtá adventní neděle připadne až na Štědrý den.
  Letos advent startuje až 3. prosince a poslední svíčku zapálíme až na Štědrý den (tedy 24.12.2017).
  Výraz advent pochází z latinského adventus, tedy příchod (Ježíše Krista), a v katolické církvi představuje dobu, ve které se připravujeme na Vánoce. Datum první adventní neděle je každý rok jiné, protože čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem, takže první svíčku můžeme zapalovat v období od 27. listopadu do 3. prosince, ale naopak tu poslední až mezi 18. a 24. prosincem.

  Štědrým dnem období adventu končí a připravujeme se na další rok, tedy na silvestra 31.12., kdy ukončíme celý rok a vítáme rok následující.

  A co se děje u mě o vánocích?

  No, totiž s Vánocemi jsou spojovány spousty pověr a zvyků. Vánoce nejsou jen o dárcích, ale o něčem více. O Vánocích se zpívají koledy, jí se bramborový salát s kaprem, nebo řízkem, kdo to má jak rád, děti čekají na večer, než přijde Ježíšek s dárky. Ale nejdřív se musí Ježíšek ten stromeček přinést, k nám ho vždy nosí 22.-23. prosince, kdy ho v noci spolu s jeho pomocníčci ozdobí. My třeba s mamkou uděláme to, že vždy Ježíškovi nachystáme večer 22 prosince talířek s cukrovím a kakaem, aby doplnil Ježíšek síly, vždy si ho spapá a napíše, děkuji vám za cukroví a kakao a těšte se na pořádné dárky.
  Poté 24.12. se vzbudíme ke snídani, mamka nám vyndá cukroví, napapáme se, poté rozkrajujeme jablko, když tam je hvězdička, tak mamka praví, že budeme celí příští rok zdraví.

  Poté pouštíme skořápkové lodičky, někdy lijeme olovo, poté přijde čas oběda, když si dáme chlebíčky a spolu se bavíme. Poté přijde večer, jdem se napapat kaprem a bramborovým salátem a zpívají se koledy, až společně dojíme, tak se jdeme společně podívat, kde už svítí v oknech světýlka a kde ne, to znamená kde Ježíšek již byl a kde ne. Poté přijdeme a jdem si umýt ruce a slyšíme zvoneček Ježíška, někdy jsme ještě venku a na mobil mamce přijde sms: Ahoj, už jsem u vás byl. Ježíšek.

  Takže všichni běžíme domů si umýt ruce a běžíme ke stromku rozbalovat dárky, také tam najdeme dopis od Ježíška, kde je od něho pozdrav a taky zda-li jsme byli hodní nebo ne. Poté jdeme poděkovat za dárky a poslouchat ty krásné Vánoční pohádky, jako je třeba Mrazík, Anděl Páně atd.
  Hlavně, aby donesl Ježíšek s andělem dárky, tak si o ně musíme do 5.prosince o ně napsat, aby je stačil nachystat.

  Něco málo o Vánocích
  Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. Se kterými souvisí doba adventní, která jim předchází a slouží jako příprava na narození Ježíše Krista.

  Vánoce patří (spolu s Velikonocemi) k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slavnost Narození Páně připadá tradičně na 25. prosince a Vánoce se v římskokatolické tradici slaví od jejího předvečera (večer 24. prosince) do svátku Křtu Páně (první neděle po 6. lednu, resp. 13. leden). První záznamy oslav Vánoc křesťany pocházejí ze 4. století z Říma.

  V Česku a dalších zemích s převládající římskokatolickou tradicí začíná oslava Vánoc na Štědrý den, 24. prosince, kdy je předvečer vánoční slavnost. Samotné Vánoce podle křesťanské tradice začínají s vyjitím první večerní hvězdy 24. prosince. K Vánocům se pojí množství lidových tradic, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek, či vánoční cukroví.
  Ve 20. a 21. století jsou Vánoce v mnoha zemích vnímány převážně jako svátky pokoje, rodiny a lásky, které lidé slaví společně bez ohledu na své náboženské přesvědčení.

  Pro nedočkavce na Vánoce se můžou podívat na Prasátko Pepu:

  Doufám, že se vám článek líbil a přeji vám Veselé vánoce, hodně dárků a štastný Nový rok 2018. A doufám, že se opět zde na Alíku setkáme v roce 2018. :-)

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 7. prosince 2017 v 16:45.
  zetony v něm napsal:

  RvRvRvRv

  Příspěvek z 7. prosince 2017 v 16:44.
  zetony v něm napsal:

  RvRv:-|Rv

  Příspěvek z 7. prosince 2017 v 16:44.
  zetony v něm napsal:

  a ještě nepřiznaný další zdroj www.alik.cz/a/vanoce-a-vanocni-zvyky

  Je to cele opsane navrhuji udelit pokutu ve vyši 7010kaček nebo zablokování učtu, protože to pořád autor odněkud okopíruje jako ty pozvánky a i ten výlet do Gorlitzu je zkopirovaný, jenomže predchozi majitel mu to vzal, že to je jeho tvorba. Kdo je pro po alíkovský postih dejte semka do kometnářů Rv