Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Něco o tornádech

  vydáno  •  Příroda · Počasí
  Minulý týden byl v Alíkovinách uveden článek o bouřkách. V této souvislosti mě napadlo, že by možná bylo zajímavé se stručně zmínit o méně častém, ale nebezpečnějším jevu, který s bouřkami souvisí - o tornádech...

  Co to vlastně tornádo je a kde se vyskytuje? Tornádo někdy bývá průvodním jevem obzvláště silných bouřek. Vyskytuje se zejména v Severní Americe.

  Je to takový vír s velkou rychlostí větru, který se v podobě trychtýře spustí ze spodní části bouřkového mraku směrem k zemi a na zemském povrchu pak zničí, na co přijde. Jaká je přesně rychlost větru v tomto víru, to se přesně neví, protože se to ještě nepodařilo změřit - přechod tornáda nevydrží ani měřicí přístroje. Za tornádo nelze označit jakýkoli vzdušný vír - zejména nelze tornádo zaměňovat s takovým tím prašným vírem, který se za horkého slunečného počasí někdy zvedá například na poli. Jeden z podstatných rozdílů je ten, že tento prašný vír, nazývaný např. rarášek, se zvedá od země, například od přehřátého pole, zatímco tornádo se v podobě trychtýře naopak spouští z bouřkového mraku směrem dolů. Aby byla řeč o tornádu, je dále nutné, aby se tento vír skutečně dotkl země a byly tam zaznamenány jeho projevy (škody).

  Tornáda se vyskytují především v Severní Americe, kde se vyskytují obzvlášť prudké bouřky, přiživované teplým a vlhkým vzduchem z Mexického zálivu. Z důvodů, které zde nebudu rozepisovat, jsou vhodné podmínky pro vznik těchto prudkých bouřek zejména na hranici mezi teplým a vlhkým vzduchem z Mexického zálivu a teplým suchým vzduchem nad americkou pevninou. V Americe jsou tornáda poměrně častým a nepřehlédnutelným jevem, který působí značné škody. Po zkušenostech s nimi tam mají výstražný systém, který upozorňuje na výskyt prudkých bouří s možností vzniku tornád.

  U nás se nevyskytují tak prudké bouřky jako v Americe, protože pro ně nejsou tak vhodné podmínky. Přístup teplého a vlhkého vzduchu od Středozemního moře je omezován Alpami, a horký suchý vzduch jako na americké pevnině u nás taky není běžný. Ale i přesto se velice vzácně vyskytují tornáda i u nás. Nejsou zdaleka tak častá jako v Americe a nemají takovou intenzitu, proto se o nich běžně moc neví. Málokdo je uvidí, a kdo je zahlédne, neví, kam a komu to hlásit. Ale přesto již i u nás byly zaznamenány případy výskytu slabších tornád. Asi nejprůkaznější byl loňský výskyt tornáda v Málkově na Chomutovsku, které mimo dalších škod zvedlo auto i s řidičkou o několik metrů a otočilo do protisměru.

  Kdybyste se náhodou dostali do blízkosti tornáda, pak se doporučuje se ukrýt v pevných budovách, co nejdál od oken, aby vás nezasáhly letící předměty; nejbezpečněji je údajně v solidním sklepě. Není vhodné se ukrývat v lehkých stavbách, automobilech, maringotkách nebo dřevěných boudách. Pokud jste venku, je vhodné si najít nějakou prohlubeninu, kde budete lépe chráněni před letícími předměty. Nejen při tornádu, ale při jakékoli vichřici je samozřejmě nebezpečné se pohybovat v lese nebo v blízkosti stromů, které mohou být zlomeny nebo vyvráceny.

  Kdybyste měli zájem o podrobnější informace o tornádech jako takových i jejich výskytu u nás, můžete se podívat například na adresu http://www.chmi.cz/torn.

  Tornáda představují nebezpečí hlavně v Americe, u nás se sice mohou vyskytnout taky, ale větší nebezpečí při bouřkách u nás představují spíš blesky, kroupy, normální bouřkové vichřice a zejména náhlé prudké povodně.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!