Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nej pavouci světa

  vydáno  •  zvířata · strach

  Většina lidí trpí v různé míře strachem z pavouků, takzvanou arachnofobií. Ani mně se zrovna dvakrát nelíbí, ale ráda si o nich něco zjistím. V tomto článku bych vám ráda představila pavouky, kteří mě zaujali nejvíc, a jednoho v porovnání s nimi roztomilého pavoučka žijícího i u nás.

  Sklípkan největší, © žibafa

  Proč se lidé bojí pavouků?

  Možná se stejně jako já někdy sami sebe ptáte, proč se lidé všeobecně bojí zrovna pavouků. Většinou přece nedělají nic jiného, než že se schovají do rohu místnosti. Některé kočky přece taky škrábou. Jenže ty mají čtyři končetiny jako my, stejný počet očí a podobnou stavbu těla. Lidé se nejvíce bojí tvorů, kteří se nám podobají nejméně.

  Sklípkan největší – theraphosa blondi

  Určitě jste někdy slyšeli o sklípkanech, velcích chlupatých pavoucích. Tento není o nic jiný a jak už název napovídá, je to největší vědecky doložený pavouk světa. Jeho exempláře jsou velké jako jídelní talíře!

  Více než ve vzduchu loví na zemi. Nespoléhá ani tolik na své malé oči jako na vibrace, které oběť vydává. Jeho jed ji po kousnutí paralyzuje neboli ochromí a enzymy začnou tělo rozkládat zevnitř. Jakmile je oběť rozpuštěná na slizkou kašičku, může se pavouk vesele nasvačit.

  Rozhodně se však tohoto postupu nemusíte bát. Sklípkana největšího je vůbec vzácnost potkat, a když už, nebude si na vás plýtvat jed. Je mu totiž jasné, že něco tak velkého jeho jedu odolá – pro vás to tak jako tak nebude horší než bodnutí vosou. Mnohem raději proti vám vytáhne jinak. Ze zadečku vyčesá žahavé chloupky způsobující nepříjemnou vyrážku a po vdechnutí dráždivý kašel.

  Sklípkanec jedovatý – atrax robustus

  sklípkanec jedovatý

  Mnohem nebezpečnější je malinký australský pavouk, který se spolu s palovčíkem brazilským dělí o místo nejjedovatějšího pavouka světa. Bohužel, rád se toulá a často končí ve městech. Samci, kteří mají čtyřikrát až šestkrát silnější jed než samice, se tam chovají dost agresivně. Člověka můžou bez problémů zabít. Kousnutí způsobí kromě problémů s dýcháním a polykáním, zmatenosti a křečí i nepředstavitelné bolesti a nevolnost se zvracením. Objeví se i nebezpečně vysoký tlak. Účinný lék se však povedlo v Melbourne objevit už v roce 1981 a od té doby na kousnutí sklípkancem nikdo nezemřel.

  Maratus volans

  maratus volans

  Toto je můj oblíbený pavouček – není větší jak zrnko rýže a je moc krásný. Říká se mu třeba taky paví pavouk či tančící pavouk. Samice je sice větší a není tak pěkná, ale to už tak u zvířat bývá. Sameček má na sobě barevný vějířek, v podstatě masku, kterou při námluvách zvedne a začne tančit. Zatímco se naparuje, samička ho honí a snaží se ho chytit. Jakmile se jí to povede, samce zabije. Následně z něj udělá hnízdo vhodné pro nakladení vajíček.

  Zápřednice jedovatá – cheiracanthium punctorium

  Nejjedovatější pavouk České republiky není nikdo jiný než tento malinký tvoreček. Nevypadá sice dvakrát neškodně, ale i když zrovna nejste v plné síle, nezpůsobí nic horšího než neštovice či zimnici.

  Gaius villosus

  Gaius villosus

  Název nejstaršího pavouka světa zní zvláštně, stejně jako jeho příběh. Gaius překonal dosavadní rekord mexické osmadvacetileté tarantule opravdu o hodně – dožil se plných čtyřiceti dvou let! Ještě zajímavější je však způsob jeho smrti. Není to žádná pavoučí nemoc či stáří, jak by někdo mohl očekávat. Tento pavouk zemřel na pouhé bodnutí vosou.

  J’ba fofi

  Už jste se dočetli, že největší pavouk světa je sklípkan největší. Pro úplnost jsem ale dodala ‚vědecky doložený‘. Protože největší pavouk světa vědecky nedoložený je tento! První zmínky o něm pochází již z devatenáctého století. Jistý anglický misionář tehdy procházel lesy v Kongu a dal chvíli oddech, když se jeho nosiči začali jeden po druhém všem na očích ztrácet. Ostatní se jim snažili pomoct, ale proti obrovským pavoukům neměli šanci. Další příběh traduje o stvůře, která přes cestu přeběhla nějakému autu. J’ba fofi by měl být velký jako člověk a žít v lesích v Kongu. Vybrané místo obkrouží pavučinami, ke kterým přidá nitku a zaleze do své nory. Jakmile se mu chytí oběť, pomocí nitky se to okamžitě doví. Pro jistotu připomínám, že není vědecky doložený a žije v Kongu.

  Otázky

  Bojíte se pavouků? Máte nějakého oblíbeného? Který z těch, co jsem zde uvedla, vás zaujal?

  Zdroje:

  To, co si pamatuji ze své prezentace.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 19. března v 16:06.
  Rychlošípka v něm napsala:

  To je super ! 5 tlapek!

  Příspěvek z 18. března ve 14:28.
  žibafa v něm napsala:

  Děkuji moc všem>X<-

  Příspěvek ze 17. března ve 22:24.
  Fyzikomil v něm napsal:

  Jeden z nejvíce povedený článků poslední doby, miluji pavouky. $> Obrázky jsou úžasné.