Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nejdůležitější slova v životě

  vydáno  •  Vztahy
  Ráda bych vám napsala článek, ke kterému mě přivedla návštěva hřbitova.

  Letošní Dušičky na Ústředním hřbitově v Brně., © MAFRA

  Nejdůležitější slova v životě. Jaká si myslíte, že to jsou? Podle mě se jedná o slova jako: Prosím, děkuji, mám tě ráda, miluji tě, nikdy nezapomenu, odpouštím ti a další. O každém slovu napíšu pár řádků. 

  Začnu slovem PROSÍM. Tak tohle slovo nás učí od malička rodiče. Proč nás to vlastně učí? No hlavně proto, že je to základ slušného chování. Představte si, že byste přišli do školy a místo typické omluvy: Pane/paní učiteli/učitelko, prosím omluvte mě, že jsem zapomněl/a to a to. Řekli byste: Pane/paní učiteli/učitelko, nemám to a to. Nebylo by to nejlepší. Nebo kdyby někdo, kdo si chce něco půjčit řekl: Vezmu si tvoji tužku. Místo, aby řekl: Půjčíš mi, prosím, tvoji tužku? No uznejte, co zní líp? 

  Další slovo je DĚKUJI. Slovo, které se moc nepoužívá, a přeci je tak důležité. Co by to bylo, kdybyste nepoděkovali, když vám někdo dá dárek, pochválí vás, nebo vám o půl stupně zachrání dobrou známku? Říkejte DĚKUJI dokud je čas. Já dodnes lituji, že jsem neřekla DĚKUJI osobě, která mě celá léta držela nad vodou, pomáhala mi, měla mě ráda, jako bych patřila do rodiny, nyní nemůžu, jelikož před 3 roky zemřela. Děkujte dokud to jde, litovat pozdě nic nepřinese.

   A další slovo je MÁM TĚ RÁD/A a MILUJI TĚ. Už jste někdy řekli rodičům: Mám tě rád/a mami/tati, i když vás třeba hodinu předtím naštvali? Říkejte to dokud máte možnost. V budoucnu se může stát cokoliv. Já si svých rodičů velmi vážím. I když mi neplní všechna přání, jsou to ti nejlepší rodiče, které jsem mohla dostat. Jiné bych nechtěla. Občas mi pohnout žlučí, občas mě naštvou, ale myslí to se mnou dobře a za to jim jsem neskonale vděčná. I když jsem jim letos oznámila, že bych ráda šla na školu, která je přesně na druhou stranu, než na kterou vozí bratra, souhlasili. Tedy táta mě zkoušel přemlouvat, ale podvolil se. Nešetřete slovem MÁM TĚ RÁD/A a MILUJI TĚ.

   Poslední slovo je ODPOUŠTÍM TI.  Tohle slovo je asi nejvzácnější. Někdy vás naštve a vztek ve vás přetrvává i dlouho poté. Chápu vás. Já zažívám to samé, ale říct někomu ODPOUŠTÍM TI je to nejlepší, co můžete udělat. Jsou věci, které odpustit nejdou, ale jsou věci, které odpustit jdou. Vždy si nejdříve vyslechněte vysvětlení a teprve poté suďte! Používejte slova, které znáte, abyste vyjádřili lásku, přátelství a další krásné věci. A říkejte to co nejčastěji a dokud je čas. Uvědomte si, že lidé tu nejsou donekonečna. A až bude pozdě, budete jen litovat, že jste to neřekli, tak jako já...

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 25. června 2015 v 19:34.
  Micele v něm napsala:

  velká pravdal....

  Máš pravdu,takovími slovi by se nemělo šetřit.425