Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nejkrásnější den aneb jak jsem byla jedním ze tří králů

  vydáno
  Každý si se slovy Tříkrálová sbírka určitě vybaví holky a kluky, kteří chodí s kasičkou dům od domu. Co ale předchází tomu, že ti kluci a holky běhají po městech a vesnicích?

  © Jan Karásek, MAFA

  Začíná další den - bude opět bude určitě veselý a krásný. No prostě paráda. Je 10. ledna 2009, dnes jdeme na Tříkrálovou sbírku. Ještě než vůbec vylezu z postele zjistím, kolik je dnes stupňů pod nulou. Vím, že moje prsty na nohou budou za pět minut zmrzlé.

  Takže si beru ponožky, pak ještě jedny tlusté a nakonec i teplé kozačky, tepláky a kombinézu i s dvěma svetry. Prostě vše, v čem by se mi normálně krev v těle začala vařit. Vrcholem je čepice, následují rukavice, šála a zimní bunda - přes kombinézu. Navrch ještě 15 minut zpoždění.

  Takhle začíná můj nejkrásnější a zároveň nejhorší lednový. Vždycky se těším, ale pak mám koledování plné zuby. "My tři králové..." Myslím, že ještě tak třikrát to samé a odumřou mi hlasivky. Uspokojivý je výraz lidí, kteří ochotně otevírají, nabízejí čaj, darují čokolády a natahují ruku, aby přidali "něco" do naší kasičky. Jediné, co přibývá, je to "něco", co se třese a cinká ve válci, který dostal označení kasička.

  Ubývá křída, kalendáře, cukry i naše síly. Naše nadšené výrazy se trochu zmenšují, ale nikdy nezmizí. Veselé výrazy mají babičky, co se trefí do kasičky jen těžko, i malé děti, které se trefují ještě hůř. Smutný výraz se objeví až po ukončení vybírání. Doma je ale znovu po všem, každý smutný výraz ihned zmizí. Máme radost, že to "doma" se po dnešním dni objeví i ve slovníku dalších lidí. Ať je rok 2009 nejkrásnější i pro tebe! K+M+B

  Vizitka autorky článku na Alíkovi YellowAngel


  Tříkrálová sbírka

  • Do ulic obcí a měst vyšlo v lednu 2009 celkem 14 727 kolednických skupinek, což představuje téměř 50 000 dobrovolníků.
  • Výnos Tříkrálové sbírky 2009 činí přes 64 milionů korun českých.
  • V období trvání sbírky v letech 2000-2008 věnovali dárci do sbírky více než 400 milionů korun českých.
  • Více informací najdete na stránkách Charity České republiky - www.charita.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 21. února 2009 ve 12:10.
  Střelka v něm napsal:

  kašpar

  já byla kašpar a chodili jsme v trhových svinech (jižní čechy)  a užili jsme si jelikož jsme chodili s oddílem.444

  Příspěvek z 19. února 2009 v 16:49.
  YellowAngel v něm napsal:

  Reakce na Piitra:

  Ahojky!! hele to jestli ty peníze jsou na účel pro kterej jsou si můžeš ověřit tak, že kasička je zapečetěná a podepsaná někým z vedení charita... pak máš ještě možnost podívat se na průkaz, ten má být buď vyditelně přidělaný na plášti nebo by ti ho dotyčný měl ukázat..... víc toho asi není ale kdyby mě něco napadlo tak to sem napíšu..... ;)

  Příspěvek z 19. února 2009 ve 13:38.
  Radkaa v něm napsala:

  Reakce na Piitra:

  Je samozřejmě na Tvém uvážení, komu a na co přispěješ. Pokud se jedná o Tříkrálovou sbírku provozovanou Charitou České republiky, pak mají ti správní koledníci speciálně označenou kasičku. Také ve skupině koledníků musí být někdo, komu je více než 18 let a má i nějaká potvrzení, že jsou součástí této sbírky.
  V minulosti se chodilo koledovat "jen tak", aniž se pořádala sbírka za nějakým účelem, tedy vykoledované měli koledníci jen pro sebe, podobně, jako se chodí při velikonoční pomlázce.
  Pokud se při letošní sbírce získalo 64 miliónů Kč, je to úctyhodná částka. Říká i něco o tom, že ne každý to vidí jako Ty. Navíc nikdo z nás neví, zda se někdy neocitne v situaci, kdy bude pomoc druhých potřebovat. Charita pomáhá všem, kdo její pomoc potřebují – bez ohledu na barvu pleti, národnost nebo náboženství.
  Z výnosu Tříkrálové sbírky 2008 bylo podpořeno celkem 575 projektů - z toho 548 projektů připadá na farní, oblastní a diecézní Charity a 27 projektů na humanitární pomoc (ta představuje 10 % finančního výnosu sbírky).