Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nejlepší čas na výpravu do zoo?

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha
  Spousta lidí si myslí, že do zoologické zahrady je nejlépe vyrazit, když je krásně. Ale jsou i tací, kteří sem zásadně míří tehdy, když meterologové předpovídají méně hezké počasí. Pochvalují si, že se pak nemusí tlačit v davu návštěvníků a lépe si prohlídku užijí.

  Zoo Praha, 2009., © Radkaa

  V různých ročních obdobích navíc můžete některá zvířata spatřit i v různém šatu. Zvlášť patrné je to u ptačích samců. Jen se podívejte na samečka kachničky mandarínské, jak hýří barvami, pokud je v tzv. svatebním šatu.

  Pražská zoologická zahrada si na nepřízeň návštěvníků opravdu nemůže stěžovat. Vždyť jen loni jich jejími branami prošlo téměř 1,2 miliónu. Většina z nich byli lidé, ale mnozí si s sebou vzali i své čtyřnohé kamarády.

  Abychom byli přesní, do zahrady se podívalo také 11 386 psů. Padl dokonce i denní rekord návštěvnický rekord – 30. března přišlo neuvěřitelných 17 446 osob!

  Zoologické zahrady získávají své obyvatele různým způsobem. Zpočátku to byly především odchyty z divoké přírody. Později se začala rodit mláďata v zoologických zahradách. U nejohroženějších živočichů se vedou tzv. plemenné knihy a zoologické zahrady úzce spolupracují, aby ten který druh měl co největší šanci na přežití, rozmnožení a případný návrat do volné přírody.

  Některá zvířata získají zoologické zahrady výměnou, jiná darem. A nebo si je prostě navzájem půjčují. Pak je tu ještě skupina zvířat získaná tak trochu náhodou. To když například někdo převáží bez povolení chráněné zvíře a zjistí to celníci. Takové zvíře je zabaveno a putuje do zoologické zahrady.

  Žirafí porodnice v pražské zoo

  Mládě žirafy v pražské zoo.Zatímco loni se v pražské zoo narodilo jediné žirafí mládě, za první tři měsíce letošního roku tu přivedli na svět už 3 mláďata žirafy Rothschildovy. Koncem března čekají další přírůstek!

  Jako první se v pondělí 19. 1. 2009 ráno v 8:09 se narodil žirafí samec; kolem desáté již byl na nohou, pil, a měl se čile k světu. V historii pražského chovu žiraf má pořadové číslo 62.

  Další letošní mládě žirafy Rothschildovy v pražské zoo je samička. Žirafka se narodila 1. března v 16:58. Porod trval 3 hodiny a žirafí slečna má pořadové číslo 63.

  Třetí letošní žirafa – opět samička - se narodila v neděli 8. března a je tedy 64. žirafí mládě v historii pražského chovu. Porod trval 2 hodiny. Mládě se narodilo ve 14:14 a už po hodině se postavilo, po dalších deseti minutách se poprvé napilo.

  Zachráněné želvy

  Mládě želvy černavéV neděli 8. března se narodila také želva černavá s jubilejním pořadovým číslem 100. Vejce z této snůšky jsou „pečena“ v líhni při teplotě 31,5°C. To proto, aby se z nich líhly stoprocentně samice, neboť některé druhy plazů mají teplotně určené pohlaví.

  Rodiče této holčičky a jejich pěti dalších sester pocházejí ze zabavené zásilky v roce 2001 v Hongkongu. Do pražské zoo doputovali v lednu roku 2002 společně s dalšími čtyřmi druhy želv. Poprvé se rozmnožili před třemi lety. Nejenže se na pražská mláďata můžete podívat i v dalších českých zoologických zahradách, například v Plzni nebo v Děčíně, ale najdete je i za hranicemi republiky - v Rakousku, Polsku, Itálii.

  Želva černavá pochází z oblasti jihovýchodní Asie, která zahrnuje například Vietnam, Kambodžu, ale též malajský poloostrov.

  Brněnský rodák - lední medvěd Tom

  Lední medvěd Tom si hraje velmi rád.Když přicestoval 14-ti měsíční lední medvěd Tom v polovině února do Prahy, ošetřovatelé naplánovali, že nějaký čas stráví v karanténě.

  Jenže se ukázalo, že Tom je zvyklý na přízeň návštěvníků (jen se zkuste předvádět, když nemáte před kým!), a proto se mu v izolaci ani trochu nelíbí. Ošetřovatelé tedy museli svůj plán změnit. Do zázemí přesunuli medvědici a Tom mohl začít ukazovat své dovednosti návštěvníkům.

  Poprvé chovatelé z pražské zoo spojili lední medvědy Toma a Bertu do jedné expozice ve středu 18. března v 8 hodin ráno. Medvědi kolem sebe opatrně chodili, trochu bručeli a otvírali na sebe tlamu, ale jinak bylo vše celkem v klidu. Obavy pracovníků zoo rozptýlilo naprosto klidné chování Toma. Bála se spíše starší Berta.

  Zvířata byla spolu až do 12. hodiny. Pokud vše půjde dobře, bude se Tom takto s Berou setkávat každý den a zhruba do týdne by spolu mohli být nastálo.

  Pražská zoo vede:

  • Koně Převalského v národním parku Hortobágy v Maďarsku.Mezinárodní plemennou knihu koně Převalského
  • Evropskou plemennou knihu ocelota stromového
  • Mezinárodní plemennou knihu hroznýšovce kubánského
  • Mezinárodní plemennou knihu leguána kubánského
  • Mezinárodní plemennou knihu želvy černavé
  • Mezinárodní plemennou knihu orlície bornejské

  Další informace o pražské zoo najdeš na stránkách www.zoopraha.cz.

  TIP: V části Alíka Kamarádi: Pohlednice najdete také některé pohlednice se zvířaty, které můžete posílat svým kamarádům.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 28. března 2009 ve 20:16.
  yxcvb v něm napsal:

  nikol

  jj1616

  Příspěvek z 27. března 2009 v 18:29.
  Akrasenka v něm napsal:

  fvvvvvvvvvvvvvv

  zná někdo osmáky degu?2221010

  Příspěvek z 26. března 2009 v 18:05.
  lukashrnko v něm napsal:

  mladě želvy černe

  to mladě želvy černe se mi moc libi4262641