Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nejlepší koníček: jízda na koni

  vydáno  •  sport
  Když říkáte rodičům, že byste chtěli jezdit, zeptají se vás proč. No, proč? Protože chci. To asi nebude ta nejlepší odpověď. Zkuste něco efektivnějšího. Třeba proto, že jste potom zdravější. Nevěříte? Když jedete na koni, cítíte jeho pohyby. Když máte nějaké problémy s chůzí, koně vás mohou vyléčit. Malé děti po jízdě na koni třeba začnou dříve chodit. Odborně se tomu říká hipoterapie. A obecně u všech zvířat platí, že když je hladíte, zbavíte se stresu a nervozity.

  Hipocentrum Jitřenka v Plzni - Koterově má osm koní, které slouží pro hipoterapii nebo třeba pro jezdecké příměstské tábory., © MAFRA

  Nebojte se koní. Někteří koně samozřejmě kopou a koušou a všichni se jich bojí. Ale hodní koně jsou milí. A navíc, jezdectví je sport. Posilujete tím svaly, což je dobré pro vaše tělo.

  Jezdit můžete rekreačně, jenom tak pro zábavu. Naučíte se jakžtakž jezdit a pak jezdíte takzvaně do terénu, což znamená na vyjížďky po polích, do lesů atd. Nebo jezdíte závodně. To musíte umět výborně na koni, jezdíte na závody a vyhráváte medaile. Ale pozor, abyste nejezdili jenom pro medaile. O tom to není. Ten, kdo je výborný, to v závodech může dotáhnout až na Velkou pardubickou. Jméno Josef Váňa je hodně známé hlavně díky této soutěži.

  Když jezdíte, měli byste znát pár názvů. Třeba krok, klus, cval, skok, drezura a parkur. Krok je chod koně, kdy jde kůň pomalu. Při klusu trochu běží, tedy klusá. Při cvalu běží rychle, cválá. Nejrychlejší chod je trisk, dost rychlý běh. Skok je skákání přes překážky, což je zřejmé už z názvu. Drezura a parkur budou asi pro ty, kteří jezdectví moc neznají, největší oříšek. Drezura je ježdění na jízdárně, jízdárenské povely apod. Jízdárna je obdélníkovitý prostor, kde koně cvičí. Parkur je skákání přes překážky. Kůň vyjede a skáče přes několik překážek. Parkur je, stejně jako drezura, disciplína.

  Rozhodně ježdění moc doporučuji, a i když se to třeba zprvu nezdá, jezdectví je opravdu ten nejlepší koníček.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 9. června 2017 v 17:27.
  cat1 v něm napsal:

  Chtěla bych... ;-)

  Příspěvek z 25. května 2014 ve 12:36.
  andrea448 v něm napsala:

  koně

  miluji koně učím se jezdit444

  Příspěvek z 9. května 2014 ve 14:45.
  andrea448 v něm napsala:

  pěkné

  já moc toho nevím ale učím se jezdit nejrychleji jsem zatím jela klusem no jednou i triskem kůn se splašil a vypadla mi i noha ze třmenu ale mohli za to dva psi proběhli kolem a marco se lekl25