Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nejmenší betlém v Česku v lískovém oříšku vystavuje Pelhřimov

  vydáno  •  Vánoce · Česká republika
  Na tenhle betlém budou někteří potřebovat lupu. Muzeum rekordů a kuriozit vystavuje od minulého týdne nejmenší betlém v Česku. Unikát, který je ukrytý v lískovém oříšku, měří na výšku 26 milimetrů.

  Miloš Němec z Třemošnice vyřezal nejmenší betlém vyřezaný z lipového dřeva zasazeného do lískového oříšku - Betlém vystavuje Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, © MF DNES

  Miniaturní betlémek vyřezal Miloš Němec z Třemošnice na Chrudimsku obyčejným nožem. Nejvyšší postava Josefa je vysoká pouhých 12 milimetrů. Ostatní postavičky v betlému jsou ještě menší.

  "Během Vánoc si ho lidé můžou přijít prohlédnout. Ale měli by si vzít dobré brýle nebo lupu," směje se Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den, spravující muzeum a evidující veškerá česká nej.

  Unikát za čtyři hodiny

  Pro Miloše Němce nebylo vytvoření tak titěrného betlémku vůbec složité. "Zabralo mi to asi tři až čtyři hodiny čistého času," prozradil. A to není žádný profík. Pětačtyřicetiletý muž pracuje ve stavební firmě, vyřezávání je jeho koníčkem.

  Začal s ním už v dětství. "Vždycky mě to lákalo. Ale jsem takový samouk, na všechno musím přijít sám, žádného učitele jsem nikdy neměl," říká Miloš Němec. Vyřezával nejprve ze smrkového dřeva, které k tomu není příliš vhodné. Až na vojně zjistil, že mnohem lepší je lipové. Z něho je i miniaturní betlémek.

  Vytvořil ho hlavně z hecu. Mezi rekordmany se svým vyřezáváním chtěl nějak zapsat, na co největší věci si ale netroufal. "A tak jsem si řekl, že když neudělám něco největšího, udělám něco nejmenšího," směje se. Inspirací mu byly noviny, ve kterých viděl miniaturní betlém z těsta.

  Miloš Němec z Třemošnice vyřezal nejmenší betlém vyřezaný z lipového dřeva zasazeného do lískového oříšku

  Snem je betlém v třešňové pecce

  Titěrné betlémy Miloš Němec vyřezal hned dva. Jen o málo větší výtvor umístil do skořápky vlašského ořechu. "Tam se, na rozdíl od lískového, vešel i oslík, mula a vůl," uvedl. Jeho vytvoření mu zabralo třikrát více času.

  Miniatury amatérského řezbáře, který obvykle vytváří půlmetrové loutky nebo vyřezává portréty podle fotografií, lákají i nadále. Jeho velkým snem je vytvořit betlém do třešňové pecky. "Ale pochybuji, že se mi to někdy povede. Na to mám moc silné prsty," dodává.

  Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit

  Otevřeno

  Každý den od 9 -17 hodin, zavřeno 24.12., 31.12., 1.1.2010
  Dne 25.12. otevřeno od 13-17 hodin, 26. 12. otevřeno od 9-17 hodin.
  Vstupné a akce na www.dobryden.cz.

  Převzato z rubriky Cestování na serveru iDNES.cz

  Za největším pohyblivým betlémem v Česku na Karlštejn

  Pojďte s námi do Betléma... - Proboštův Betlém v Třebechovicích pod Orebem, ale i jiné zajímavé Betlémy u nás.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 4. ledna 2010 v 19:33.
  Vevericka99 v něm napsal:

  vevericka99

  ja to mile a zlate261826

  Příspěvek z 28. prosince 2009 v 18:41.
  Kiti v něm napsala:

  Reakce na emša:

  moc pěkné!24 ale jak to udělaly?2

  Příspěvek z 27. prosince 2009 v 19:40.
  anetkavoky v něm napsala:

  anetkavoky

  ten kdo to vyrobil tak je velmi dobrej  ma muj obdiv2525