Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Největší dar – opravdu božská pohádka

    vydáno  •  pohádky

    Každý jistě ví, že se u nás střídají čtyři roční období: jaro, léto, podzim a zima. Jenže co kdyby tomu tak nebylo? Jak by to venku vypadalo? Tahle pohádka, kterou můžete od 1. prosince sledovat v kinech, vám to prozradí…

    Plakát pohádky Největší dar, © Bontonfilm

    Největší dar je česká pohádka, která se natáčela především na Valašsku. Nechybí v ní láska, humor nebo třeba písničky. Na rozdíl od „běžných“ pohádek plných princezen a zámků při jejím sledování poznáte trochu staré slovanské mytologie.

    Vesna – mladá bohyně jara, která je spojena se smíchem a legrací nebo rozpustilostí. Žezlo má přebírat od Moreny.

    Živa – bohyně léta, života, síly, míru nebo třeba vody či svateb. Pojí se s radostnými události a žezlo, které přebírá od Vesny, pak předává Oseni.

    Oseň – bohyně podzimu, odpočinku a všeho, co s ním souvisí (třeba spánku a snů). Je to sestra Vesny a žezlo předává Moreně.

    Vesna, Živa a Oseň, © Bontonfilm

    Morena – bohyně zimy, ale také spousty negativních věcí, jimiž jsou třeba smrt, nemoc či neštěstí. Je to zlá sestra Živy a má ve své jeskyni spousty svící, jednu za každého živého smrtelníka. Když umírá, tak svíce dohořívá, což má Morena moc ráda. Na některých místech, hlavně na vesnicích, doteď na konci zimy Morenu vynášejí, tedy spalují či hází do vody, čímž přivolávají jaro.

    Morena ve své jeskyni, © Bontonfilm

    Svarožic – ochránce, který je velmi mocný, je to nejvyšší bůh, jenž je bohem odvahy, země i ohně, představuje bezpečí i třeba pomoc.

    Černobog – pán démonů, který má nejraději chaos a zlo, ale i hádky, lži a spory. Je to protivník bohů a zároveň manžel Moreny.

    Černobog, © Bontonfilm

    Smrťák – symbol smrti, syn Moreny s Černobogem, jehož úkolem je nosit do jeskyně duše zemřelých.

    Smrťák, © Bontonfilm

    Perun – bůh bouře, deště, hromu a blesku, patron vojáků, ale i třeba zbraní.

    Radegast – bůh úrody a hojnosti, ale také pohostinnosti. V dnešní době ho můžete znát především jako symbol Beskyd, na hřebenu Radhoště nedaleko Pusteven stojí i jeho socha.

    Veles – bůh podsvětí, moudrosti, magie a úrody, který chrání na cestách.

    Děj

    Příběh se odehrává v poklidné vísce na Valašsku, ale zároveň vypráví i o bozích. Zlá Morena strašně nerada předává své žezlo Vesně. Chtěla by vládnout věčně a udržovat na zemi neustálou zimu. Svarožic ale naštěstí dohlíží na to, aby se bohyně pravidelně střídaly.

    Svarožic, © Bontonfilm

    Na to, aby mohla Morena vládnout pořád, potřebuje být silnější. Hlavně silnější než po ní vládnoucí Vesna. Sama to ale nezmůže, a tak se spojí s Černobogem a využije u toho i svého syna Smrťáka. Skutečně se jí to podaří a už ke konci léta pošle na zem krutou zimu.

    Na takovou náhlou změnu ale lidé vůbec nejsou připraveni, nemají čas ani sklidit, a tak zavládne nejen zmatek, ale i hlad. Tohle už může zachránit jedině Svarožic! Jenže ani s ním to nebude tak jednoduché, už není nejmladší a má rád svůj klid.

    Povede se Vesně společně s Živou a Osení Svarožice sehnat a dát svět zase do pořádku? Nebo bude už navždycky vládnout zlá Morena? A co vůbec bude se zasněženou vesničkou? Pohádka vám na všechny tyto otázky odpoví.

    Zima ve vísce, © Bontonfilm

    Plusy a mínusy

    Moc se mi líbilo, že to nebyla typická pohádka, která se točí kolem nějaké královské rodiny, v níž se obvykle princ či princezna do někoho zamiluje, ale má to nějaký háček. Naopak – členy královské rodiny nebo čerty či draka tady určitě nenajdete. Téma je velmi originální a umožní divákům i trochu nahlédnout do staré slovanské mytologie.

    Jisté hlášky ve filmu skutečně neměly chybu a dovedou rozesmát snad i toho největšího mrzouta. Hlavně teda popletení „absence“ a „abstinence“ bylo opravdu dokonalé.

    Pohádka přináší i poselství, které je velmi prosté. Ukazuje, co všechno dokáže i prachobyčejný smích. Ne nějaký jízlivý či nucený, ale upřímný smích, který dovede opravdu leccos.

    z pohádky Největší dar, © Bontonfilm

    Co by se určitě dalo vytknout, to byl příběh. Přeskakovalo se v něm mezi bohy a valašskou vesničkou, v níž se sice odehrávaly poměrně zajímavé věci, ale u bohů už tomu něco chybělo. Jistou zápletku tam měly Vesna s Živou a Osení, to sice ano, ale třeba nejdůležitější Svarožic se do děje zapojil úplně minimálně, skoro vůbec, což je podle mě škoda. Totéž by se dalo říct i o Perunovi, Radegastovi a Velesovi. Tito bohové by si určitě zasloužili víc.

    Závěrem

    Jedná se o příjemnou pohádku, kterou pěkně doplňují písničky loni zemřelého Davida Stypky. Hudba k tomuto filmu byla jedna z jeho posledních, a tak určitě poslouží i jako pěkná vzpomínka.

    Máte-li rádi pohádky a nepotřebujete něco moc akčního, pak vás Největší dar určitě dovede potěšit. Na druhou stranu čekáte-li nějaký parádní a opravdu božský příběh, tak se ho vlastně ani moc nedočkáte. Celkově bych filmu dala nějakých 65 %.

    Trailer k filmu

    Ústřední písnička filmu – Zázraky

    Při psaní povídání o jednotlivých bozích mi trochu pomohla stránka Pagania.

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (4)

    12Izousek3 v něm napsala:

    Tuto pohádku si budu pamatovat snad navždy, je to moc hezká pohádka.Tento článek byl moc hezky psaný a přehledný. 5 tlapek:-D

    Příspěvek ze 7. prosince 2022 ve 14:56.
    VHanka v něm napsala:

    Na tuhle pohádku jsem zvědavá. Ale počkám si, až bude v televizi.

    Příspěvek z 3. prosince 2022 v 8:47.
    NikiTkd3 v něm napsala:

    Dávám 5 tlapek, nejspíš na pohádku půjdeme se školou do kina:-)