Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Největší myš na světě se představuje veřejnosti

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha
  V sobotu 17. ledna ve 13 hodin proběhne v Zoo Praha slavnostní otevření nové expozice obláčkových krys. Veřejnost bude mít poprvé možnost seznámit se s největší myší na světě, tajemnou myší nejhezčí neboli krysou obláčkovou (Phloeomys pallidus), která dosud nemá platný český název.

  Latinský název pro tuto největší myš světa je Phloeomys pallidus. K vinění je např. v pražské zoologické zahradě., © ZOO Praha

  Obří myš o hmotnosti přes 2 kg se představí návštěvníkům ve zbrusu nové expozici v horním patře pavilonu Indonéská džungle. Zoo Praha chová tyto vzácné hlodavce ze severu filipínského ostrova Luzon od roku 2007 a již počátkem roku 2008 od nich odchovala první mládě.

  Mládě v neděli 11. ledna 2009 oslavilo své první narozeniny, je už plně vzrostlé a právě ono bude k vidění v Indonéské džungli. Vzhledem k noční aktivitě obláčkových krys je expozice pojata jako noční a je osvětlena měsíčním světlem. Vybavena je množstvím větví na šplhání a budek, které krysám nahrazují přirozené dutiny. Dva chovné páry obláčkových krys zůstávají v zázemí, kde se připravují na další odchovy.

  Tento druh hlodavce patří ve světových zoologických zahradách k raritám a lahůdkám pro znalce. V Evropě ho naposledy úspěšně chovala londýnská zoo v osmdesátých letech. V současné době existuje mimo filipínskou domovinu větší chov pouze v newyorské zoo v Bronxu.

  Od loňského roku pražská zoo vede evropskou plemennou knihu tohoto druhu a povzbuzuje ostatní evropské kolegy k založení vlastního chovu. Výsledkem je pět dalších spolupracujících zoo (Poznaň, Ostrava, Jihlava, Riga, Vídeň) a první mládě odchované v Zoo Poznaň.

  Řada druhů filipínských hlodavců je ve své domovině kriticky ohrožena destrukcí svého životního prostředí. Chovem krysy obláčkové můžeme získat cenné informace pro budoucí záchranné chovy těchto druhů, které jsou již přímo ohroženy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 18. ledna 2009 ve 20:53.
  lizinka01 v něm napsal:

  prerostlamis

  taklevelkou misjsemnevidela22jetovubec mis 187ja mam spousta 7znalostiozviratech jsemtakchitrazeto neumim napsat44 atudlemis znam214jsem tadyasi nejchitrejsi na alikovi765212526urcite je to pravda4725uctese tak jako ja ale tak jak jsem chitra tak ani uz nikdo nemuze121

  Příspěvek z 18. ledna 2009 v 10:50.
  BáraM v něm napsala:

  Reakce na Najka-a-Kajka:

  my máme doma morčata, ale táta jednou našel potkana, který měl asi 40 cm.

  Příspěvek z 18. ledna 2009 v 8:24.
  Najka-a-Kajka v něm napsal:

  u nas moc ne (jsme dvě) Najka-a-Kajka

  hmm. Není tolik velká, potkani co žijou volně jsou věčí. A ani to není myš ale krysa ;-)
  For Pěkná Myš:  zabajka
  Lool a kdyby něco tak se neříka "jsi malý jako  myš,, :-D
  A nemyslete si o nás něco divného, jen opravujeme. Mám s hlodavsi zkušenosti víš PěknéMyš :-).. Mám doma potkana a mamka měla krysu. Najka měla myši.
  YOYO: YOYO
  Jasně souhlasím s YOYO máš pravdu!!
  PaPa ;-* 162621