Odborná škola je dalším krokem na cestě k dospělosti a též krokem vedoucí k získání dobré práce. Jaké jsou překážky na střední odborné škole s maturitou? Mezi ně patří bezesporu její první ročník, odborné předměty a samotná maturita.
První ročník První ročník představuje zlom, ve kterém se z žáka stává student. Tento ročník sice není tak těžký jako ostatní ročníky střední odborné školy, ale je pořád o mnoho těžší než poslední roční základní školy, a proto první rok školy na této škole je rokem, který rozhoduje, jestli mají studenti na to, tuhle školu zvládnout či ne.
Rada: V prvním ročníku je opravdu důležité nashromáždit si na začátku co nejvíce dobrých známek, držet krok s učebním tempem a přiměřeně se učit. Odborné předměty. Odborné předměty mohou být na některých středních školách opravdu těžké. Příkladem střední školy s opravdu těžkým odborným předmětem je obchodní akademie, kde jejím hlavním odborným předmětem je účetnictví, což je předmět, na kterém se i propadá. Jsou ale i jiné poměrně těžké odborné předměty s různou obtížností. Rada: Potřebné při studování odborných předmětů je pozornost a dávat pozor v hodině. Pokud ani to nepomáhá, je dobré chodit na doučování.
Maturita. Nezdařená maturita je noční můrou mnoha maturantů. Tato zkouška dospělosti bývá na různých odborných školách rozdílná, ale státní maturita je pro všechny stejná. K maturitě dojdou jen ti studenti, kteří jsou chytří nebo snaživí. Rada: Pokud jde o úspěšné zvládnutí maturity, tak nejvíce podstatné je naučit se to, co se dá naučit, tedy všechny teoretické informace a také neustále trénovat a samozřejmě si zpracovat všechny maturitní otázky. Nejdůležitější věcí je to nijak neošidit, ale zpracovat úplně všechny (např. nezpracovat jenom půlku knížek k maturitě, protože takhle se úspěšná maturita z četby sníží o 50 %).
Na závěr bych chtěl dodat, že není důležitá jenom inteligence, ale také snaha, silná vůle a pořádně se učit.