Alíkovina

Největší zelený karneval v Evropě

vydáno  •  Kultura · Cestování · Zahraničí
Chodím už tři roky v uniformě do základky v největším městě na ostrově, které se jmenuje Irsko a to město je Dublin. Pořád tady prší, fučí ledový vítr a já chodím věčně v bundě, protože si na to nemůžu zvyknout. Ostatní kámoši ze základky chodí klidně v tričku, protože jsou od mala trénovaní do chladného počasí a vůbec jim to nevadí. A holky mají rezavý vlasy, krátký sukně a tričko nad pupek, zatímco já hledám rukavice, aby mi neomrzly prsty. Je to fakt kouzelná země.

Dublin, Irsko, březen 2008, © Mik Herman

Z ostrova prý pocházejí Keltové, kteří se pak strašně rychle rozmnožili po celé Evropě a došli až do Česka ještě před tím, než se praotec Čech vyškrábal na kopec Říp a řekl, že to bude asi nejlepší místo na světě. Musel to být určitě dobře maskovaný Kelt, trénovaný do chladného počasí, protože jinak by řekl, pojďmě dál, tady to není dobrý, a dneska by bylo Česko třeba v jižní Francii a po celý rok by bylo teplo a měli bychom i moře.

Včera mi táta ukázal svoje fotky z velkého průvodu, který je v Dublinu každý rok. To Irové slavili svatého Patrika, který na ostrov přinesl naboženství, jež se jmenuje křesťanství. Táta ale říkal, že nebyl vůbec první, ale je neslavnější, protože při tom roznášení naboženství, vyhnal všechny hady do moře. A to je fakt, protože hadi tady vůbec nejsou. S Joshuem, to je můj nejlepší kámoš, jsme ale pochybovali, že by to dokázal, spíš si myslíme, že se všichni hadi utopili, protože na ostrově pořád lije a lije a to by hadi museli mít žábry jako žáby, aby to vůbec přežili.

Svatý Patrik je v Irsku a celé Evropě absolutně největší svátek. Každý rok se sejde v centru města asi milion zelených lidi a čekají na obrovský průvod, který projde úplně celým městem. Je to stejný jako ten slavný karneval v Rio de Janeiro v jižní Americe, který můžete vidět v televizi. Jediný problém je, abychom ten průvod vůbec viděli, protože všude jsou strašný davy lidí. My jsme to ale s Joshuem vyřešili tak, že jsme každý vylezli na jednu uliční lampu a měli jsme průvod před sebou jako ve filmu. Všichni kolem nás byli zeleně a oranžově pomalovaní, jako by táhli do boje s Vikingama a skoro každý pískal na píšťalku, jak vzteklý rozhodčí na fotbale.

V ten den je tady všechno zelené, protože je to irská národní barva. Loni jsme s tátou byli na obědě a dostali jsme dokonce zelené brambory, zelený řízek i limonádu. Dokonce i číšníci byli v zeleném, jako vodníci z Vltavy. Lidi maj na sobě irské vlajky, na hlavě malé i velké zelené klobouky a nosí se taky hodně rezavé vousy, že to vypadá, jakoby ze země vylezli všichni zelení skřítci, co na ostrově žijí. A těch je tady taky strašně moc. A ulicí táhne pět hodin jeden průvod za druhým, no prostě něco parádního, co  se jen tak nevidí nikde na světě, ani v tom Riu. Všichni se pořád smějí, zpívají, pískají a mávají a všude je úplně skvěla atmoška. Ale to sami uvidíte na fotkách.

Táta mi totiž dovolil, abych si některé fotky vzal a tak jsem je poslal do Alíka, abyste to viděli taky, protože sem asi nikdo nepoletí, když je tady taková kosa. Ale kdybyste chtěli přiletět, tak určitě napište, protože tolik srandy jsem v Česku ještě nezažil. A hlavně mám tady fakt dobrý kámoše, kteří jsou normální a neposmívali se mi, když jsem ještě neuměl anglicky. Dneska už to válím dobře a tak, když to někoho bude zajímat, můžu ještě klidně něco napsat. Když vás něco napadne tak napište a my s Joshuem něco napíšeme a táta nám určitě nějaké fotky dá, abyste viděli to, co možná už nikdy neuvidíte. Irsko je totiž fakt kouzelný ostrov. Kam se na něj hrabe Harry Potter.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!