Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Několik rad pro budoucí primány

  vydáno  •  škola a poznání
  Mnoho z vás určitě tento rok zkoušelo přijímací zkoušky na gymnázium. Někomu se to nepovedlo, někomu ano. A já píšu článek pro ty, kteří postoupili. Fakt, že jste se dostali na gymnázium, byl pro vás určitě super. Určitě se těšíte, ale myslím, že máte i nějaké obavy. I já jsem nastoupila minulý rok do prvního ročníku osmiletého gymnázia, tudíž vím, čeho byste se mohli obávat.

  Ilustrační snímek, © Profimedia.cz

  Jednou z těch obav jsou určitě kamarádi. Já si své první září na gymnáziu pamatuji velmi jasně. Atmosféra byla taková, že se první den všichni na všechny tvářili velmi divně, ale postupně jsme se skamarádili. Mně stačil týden a už jsem znala všechna jména. Nebuďte nervózní, nepoddejte se strachu, hlavně zůstaňte přirození a usmívejte se. Taky nám dost pomohl adaptační kurz, nebo-li "seznamovák". Na několik dnů jsme jeli na výlet a program byl zahlcený různými hrami, které nás měly sblížit. Velice jsme si to užili, máme spoustu úžasných vzpomínek.

  Další obavou by bylo asi učení. Řeknu vám čestně, že učení je o hodně těžší než na základních školách, ale zvládnout se dá. Když už jste se dostali na gymnázium, tak proč nezvládnout učení? Něco vám prozradím: když jste byli na základní škole, tak jste přišli domů a odhodili tašku, protože to, co jste pochytili na hodinách, vám stačilo. Učili jste se tedy maximálně na nějaký test. Ale tady na gymnáziu to potřebuje každodenní opakování.

  Já jsem to osobně dělala tak, že jsem přišla z gymnázia, dala si tak tři čtvrtě hodinky oddych a pak jsem se vrhla na opakování učiva, které jsme ten den probírali. Domácích úkolů není zrovna nejvíc, takže mi celý ten proces trval přibližně hodinku. Doporučuji vám to tak dělat. Učení na test bude lehčí a také se stává, že profesoři nečekaně zkouší, takže se to hodí.

  Další (i když menší) obavou by mohla být šikana. Šikana je na těchto školách minimální, ale někdy se to stát může. V těchto chvílích se nebojte a obraťte se na své spolužáky nebo profesory. Na našem gymnáziu je i psycholožka, která řeší podobné situace i jiná trápení. Ale náš ani ostatní ročníky se zatím se šikanou nesetkaly.

  To by bylo asi vše. Já jen doufám, že se vám můj článek líbil, že vám pomohl. A pokud se bojíte i ostatních věcí, tak to hoďte za hlavu. Uvidíte, že všechny starosti byly zbytečné.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (31)

  Příspěvek z 14. října 2011 v 19:19.
  h2orikki2 v něm napsala:

  Prima

  Takže,jsem novopečená Primánka. Na gymnázium jsem nastoupila toto září. Nebála jsem se gymnázia (a tento článek jsem nečetla,existoval vůbec ještě?). Jediné,co mě trochu děsilo byli přátelé - polovina třídy se znála z Německé základky. Ale i přesto jsme se "stmelili",a já se už mezi nimi cítím lépe. Ale stejně jim moc nedůvěřuji (ale úkoly se od nich opisují fajn ;)). Učení? Napřed bych chtěla říci,že jsem převážně na JAZYKOVÉM gymnáziu,takže třeba fyziku a biologii máme odlehčenou,naopak ale Němčinu a Angličtinu máme těžkou. Ale zvládám to - nedostala jsem zatím ani jednu trojku. Takže pár věcí na konec.
  - Pokud nemáte stmelovák,tak to máte blbý :D. Ne,dělám si srandu. Stačí se trochu otevřít,nevnucovat se a nebát se. S někým pár slov určitě prohodíte.
  - Učení je opravdu těžší (6 hodin minimálně),ale že by se nedalo zvládat,to opravdu ne. Já dostávám dvojky,a to se opravdu moc neučím. Půjde to.
  -Šikana...Tak já opravdu nevím - u nás jsou spolužáci (z jakékoli) třídy moc milí. Zdraví mně,nebouchají mně a jsou na mně milí. V tomhle ohledu je strach zbytečný ;)
  - Učitelé. U nás jsou učitelé i milí (předem varuji,takoví hodní učitelé jsou u nás snad jenom dva). Ale většina nenávidí rámus a neposlušnost. A naše třída je obzvlášť zlobivá,takže když to zvládáme my,zvládnete to i vy :)


  //A k článku? Zdá se mi moc...jednoduchý,primitivný. Zvládla jsem to i bez něj - a všechny věci jsem před nástupem věděla sama. Stačilo by článek více rozvést,chybí tam spousta věcí,které by primáni věděli rádi...

  Příspěvek z 4. října 2011 ve 21:30.
  555333 v něm napsala:

  Rozmyslete si to

  Já jsem novopečená terciánka a gympl je opravdu těžký. Vím co mluvím. Samozřejmě pro ty z nás, které už základka nebavila, jelikož už to bylo až moc leké, je gympl bezva. Koho baví se učit má vyhráno. V opačném případě radši na gympl nechoďte. Lidi ve třídě jsou puberťáci, ale je pravda že šikana ve škole není skoro vůbec ( když nepočítám pomlouvání ). Písemky se většinou neohlašují, jen ty velké se někdy uráčí oznámit. Skoro každý den počítejte s testy, takže příprava na ně zabírá skoro celý den. Já osobně přijdu ze školy, dám si hodinu odpočinku a pak hurá až tak do 6 šprtání. Takže kdo nenávidí učení a není ochoten věnovat čas přípravě, ten ať radši zůstane vklidu na základce. Ale klid, zní to mnohem hůř než to veskutečnosti je. 16

  Příspěvek z 26. září 2011 v 15:54.
  vysavac v něm napsal:

  Prima

  Já jsem teď v primě a zatím je to tu fajn. Je to tu lepší než na základce, nejsou tu totiž takový lidi, kvůli kterým se měsíc učíme jednu věc (já to vždycky pochopila během pěti minut :D) a oni to stejně nechápou. Už jsem se na gymplu rozkoukala. Sice máme narozdíl od základky už němčinu,zase máme skříňky. I když je vždycky dlouhá fronta na obědě, máme bakaláře (elektronickou ŽK) a nemusíme si pořád něco psát do žákovský.  I když to mám dál z domova (ZŠ jsem měla naproti baráku), jsem jsem už vlastně na střední a když nám něco odpadne, nemusíme si psát ty pitomý lístečky, atd. Takže ono to na gymplu zas tak strašný není...25