Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nelíbilo se mi to. Donutil mě vyhrožováním, že všechno ukáže mámě.

  vydáno  •  internet · kamarádství · kamarádi · informatika
  Potkat kamaráda na internetu není nic neobvyklého. Někdy se ale stane, že náš kamarád bohužel není tím, za koho se vydává. Mnozí z vás se podivují, proč jsou žádosti o kontakty na nechráněné sociální sítě důvodem pro blokaci účtů. Snaha komunikovat mimo dohled představuje rizikové chování a možné ohrožení dítěte.

  Ilustrační foto, © AP

  Bylo mi devět let, prioritou mého života bylo vysedávání u počítače. A tak není divu, že když starší bráška přišel s tím, že si založil Facebook, musel jsem ho mít taky. Vystavil jsem si tam pravé jméno, pár fotek a neustále musel projíždět zasněně svůj profil.

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Moji kamarádi ho neměli, přidával jsem si tam hlavně spolužáky a spolužačky svého bratra. A víte, byl to tehdy super pocit mít je tam, člověk si připadal důležitě, že už v devíti ten profil mám, zatímco mým kamarádům to rodiče zakazovali.

  A pak jsem jednoho dne přišel domů a koukal, že mám novou žádost o přátelství. Podíval jsem se, o koho se jedná. Měl tam fotku nějakého teenagera možná o pár let staršího, než jsem tehdy byl. A tak jsem přátelství potvrdil.

  Ten člověk mi ještě do půlhodiny napsal. Vykládal mi, že se jmenuje Matěj a že je mu třináct, že ve škole nemá kamarády a proto si hledá přátele na internetu. Tak jsem odpověděl, že si rád pár vět popíšu.

  Alíkova poznámka

  Mnozí z vás se podivují, proč jsou žádosti o kontakty na nechráněné sociální sítě důvodem pro blokaci účtu na Alík.cz. 

  Snaha komunikovat mimo dohled Správců představuje rizikové chování a možné ohrožení dítěte.

  Uplynul týden a s Matějem se báječně psalo. Zajímal se, jak mi to jde ve škole, jestli se mi líbí nějaké děvče, jestli jsou na mě doma hodní. Vyprávěl jsem mu o oblíbených učitelích, čím bych chtěl být v budoucnosti, jaké sporty mám rád, co rád čtu. Rád jsem si mu postěžoval, když mě něco trápilo a celkově jsem si psaní s ním oblíbil na tu největší míru.

  A pak mi Matěj napsal, jestli mu nepošlu nějaké své další fotky. Že je zvědavý, jak žiji, kde jsem byl na dovolené a tak. Pár jsem jich vybral z počítače, pár nafotil a poslal mu je. Neviděl jsem v tom nic špatného. Napsal mi, jestli nemám třeba nějakou bez trička, že jsem přece chlap a musím ukázat svaly. Tak jsem se vyfotil i tak. Normálně bych to asi neudělal, ale Matěj mě tak zmátl, že za pár dnů jsem mu posílal i fotky ve spodním prádle.

  Pravidla chování na Alík.cz

  1. Na Alíkovi je ZAKÁZÁNO neslušné chování, používání sprostých slov, vkládání nevhodných obrázků, probírání nevhodných témat, tapetování, blokování a jiné obtěžování ostatních.

  2. Na Alíkovi je ZAKÁZÁNO vyzývat uživatele k převedení komunikace kamkoliv mimo Alík.cz. Snaha komunikovat mimo dohled Správců představuje rizikové chování a možné ohrožení dítěte.

  3. Na dodržování těchto pravidel dohlíží Alík a jeho dobrovolní pomocníci, Správci.
  Kdo poruší 1. nebo 2. pravidlo, bude z Alíka bez varování vymazán.

  A pak mi jednou napsal, že zná moji matku. „Té by se asi moc nelíbilo, co provádíš na internetu, že? Co kdybych jí to prozradil?“ Vyděsil mě. „Ne, to nedělej, byla by na mě naštvaná,“ prosil jsem ho. „Dobře, ale co za to?“ Chtěl, abych se ukázal před webkamerou.

  Řekl jsem si, že všechno lepší než rozzuřená mamka a tak jsme šli na jiný chat, kde byla i možnost kamer a já tu svoji zapnul. Čekal jsem, že zapne i on tu svoji. Nezapnul, vymlouval se, že se mu porouchala a ukáže se mi jindy. Tak jsem se zajímal, proč nezapne aspoň mikrofon. Ale on nechtěl. Chvíli jen tak poslouchal, co říkám, sám mi odpovídal jen prostřednictvím chatu.

  Začalo mi to být podezřelé, ale bál jsem se, že kdybych něco řekl bráchovi nebo matce, tak by se na mě naštvali, protože jsem toho Matějovi řekl o nás strašně moc. 

  Matěj mi napsal, že se mám před kamerou svléknout. Nebo to jinak poví mamce. Co mi zbývalo? Bylo mi devět, strašně jsem se bál. Tak jsem udělal, co po mně chtěl. A tehdy mi začalo peklo.

  Nutil mě dělat nechutné věci, podrobnosti vynechám (zkráceno redakcí). Prosil jsem ho, ať to nedělá, ať mě nechá na pokoji, že se strašně bojím. Ale on mé nářky neposlouchal. Dokonce mi prozradil, že si to natáčí, aby měl nějaký „materiál pro své zákazníky“.  Byl jsem tak zmatený, že jsem myslel, že je to dobrá věc. A i když se mi to nelíbilo, donutil mě vyhrožováním, že všechen ten materiál ukáže matce. Zrovna mi psal, že se sejdeme, když si bráška půjčil můj počítač. Zapomněl jsem si chat vypnout.

  Ten den si pamatuji živě. Nejdřív se zdál šíleně šokovaný. A pak volal na policii, ta přijela a všechno se řešilo. Musel jsem jít na vyšetření, k výslechu. Musel jsem do detailů vyprávět, co mě nutil dělat.

  Chytli ho. Ale měl jsem pokoj? Bohužel ne. Videa se mnou doteď kolují bůhví kde. Nemůžu své fotky nikde zveřejňovat, aby mě nějaký úchyl z těch Matějových „zákazníků“ nepoznal. I škola to má zakázané.

  Mám z toho následky v podobě šíleného strachu. K sociálním sítím podobným Facebooku mám odpor. Jsem nedůvěřivý k lidem a mám pesimistické myšlení. A tím končím sepsání špatné doby mého života. Nešťastný půlrok je už déle za mnou.

  Nejsem člověk, který by měl potřebu se svěřovat. O své minulosti mluvím velmi nerad. Vlastně nemám lítost vůbec rád, natož když ji někteří projevují mně. Proto ještě prosím, abyste mi nepsali do pošty, jak je vám to líto.

  Ať poslouží článek jako varování i pro ty, co do nástěnky ‚Láska‘ vypisují v deseti žádosti o hledání partnera.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (43)

  Příspěvek z 12. října 2017 ve 20:24.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je moc smutný a je mi to moc líto ;-( přeji všem, ať jsou opatrný :-)

  Příspěvek z 18. dubna 2014 ve 23:29.
  EllaCZ v něm napsala:

  jj

  Mě se to stalo tady na Alíkovi někdo si mě přidal z alíka na skype a a vše bylo ok ale potom mi napsal hele pošli mě fotku tvejch ko* já sem řekla že mu nic takového posílat nebudu a on mě začal něco psát co to bylo nevím protože jsem ho okamžitě nahlásila ale ještě předtím jsem dala blokaci. Teď mám sice kamaráda přes internet a nikdy jsem ho neviděla ale je to už asi 2 roky a každý den spolu mluvíme přes webku posíláme si různé dárky jeho rodina má oficialní firmu takže žadní podvodníci nejsou a můj taťka se s nimi dokonce viděl a já za ním co nevidět pojedu na návštěvu :) 25 10

  Příspěvek z 25. března 2014 ve 21:18.
  Kábéčko v něm napsal:

  Reakce na Kozesinka:

  To jo, hlavně se s nikým cizím nescházet.