Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nemptudom Maďar

  vydáno  •  Cestování · Čtenáři píší Alíkoviny · Zahraničí
  Nemptudom, neboli maďarsky nerozumím. Nedávno jsme se totiž podívali právě do Maďarska. Byli jsme na dovolené až na jihu Slovenska, kde je to blízko k hranicím. Byl to vlastně takový zájezd, kde jsme jezdili po různých památkách.

  Maďarsko, Budapešť, © Profimedia.cz

  Možná si říkáte: Maďarsko, jak tam může někdo jezdit, nebo tam dokonce bydlet? Ale věděli jste například, že v hlavním městě Budapešti je i velké Tropikárium? A zrovna tam jsme se byli podívat.

  Můžete tam vidět:
  deštný prales s aligátory a opicemi
  želvy a leguány
  hmyz, motýly a žáby
  akvárium se sladkovodními rybami
  korálové útesy a sépie
  akvárium se žraloky

  Nejvíce se mi líbilo právě toto akvárium se žraloky, které, jak jsem se později dozvěděla, je hlavní atrakcí maďarského Tropikária. Je tu asi 11 metrů dlouhý tunel a samotní žraloci měří až 2,5 metru. Téměř u všech akvárií tu najdete velká sluchátka, kde si můžete poslechnout různé zajímavosti o daných živočiších. Ovšem to byste se museli nejdříve naučit maďarsky...

  Nemusíte se děsit toho, že vás tu překvapí "menší" tropický deštík. Je to pouze atrakce a prší tu každých 15 minut, ovšem jen v Deštném pralese, jak už napovídá název. Nemo? Ano i Nemo tady má své akvárium. Pro ty, kteří si dosud mysleli (třeba jako já), že Nemo je pouze vymyšlená ryba, která vznikla v hlavách autorů filmu Hledá se Nemo, to je asi zajímavý poznatek. Nemám pravdu? Ale nejen Nemo. Můžete tu vidět i ostatní podmořské živočichy z tohoto filmu.

  Ale nejen Tropikárium stojí za vidění. Můžete se podívat i do Ostřihomské baziliky. A co třeba rovnou vláčkem? Ne samozřejmě normálním vlakem, který jezdí po kolejích, ale malým vláčkem, který jezdí po silnici a zaveze vás klidně až do Ostřihomi přes velký most nad řekou Dunaj, po které je možné se plavit parníkem. To je další z atrakcí, které stojí za to vyzkoušet.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi AhOjKi-xxx

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 24. července ve 22:29.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Nechcem byť zlá, ale je to "Nem tudom" a znamená to "neviem", nie "nerozumiem". Stačí si to nájsť na internete.

  Tu je prekladač: https://slovnik.czin.eu/madarsko-cesky/?slovo=nem+tudom

  Tu je článok po maďarsky:
  https://tenyek.sk/2019/01/14/csaky-nem-tudom-elkepzelni-hogy-tisztesseges-ember-bugarra-szavazzon/

  Ľudia by si mali informácie overovať predtým, než o nich hovoria. Neviem po maďarsky, ale toto viem aj ja.