Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nenávistné komentáře otravují i český internet

  vydáno  •  Alík · Internet · Alík radí dětem · Kamarádství · Kamarádi · Mediální partner
  Hejtování je forma agresivního chování na internetu, kdy uživatelé bezdůvodně napadají druhé, uráží je, úmyslně se snaží ublížit zlými slovy. Kampaň „Add Friend, získej kamaráda: Nehejtuj!” vybízí zejména děti, aby podobné chování nenapodobovaly a vysvětluje jim hloupost takového jednání.

  záběry ze spotu „Add friend, Přidej si kamaráda: Nehejtuj!“, © Disney Channel

  Alíkova soutěž s Disney Channel

  Nehejtuj a hraj o super ceny!

  V Alíkově soutěži hrajeme o:

  • Sony Playstation PS4
  • Disney Infinity 2.0 a
  • 30 Disney DVD
  Sony Playstation PS4, ilustrační foto
  Disney Infinity 2.0, ilustrační foto
  Ilustrační foto: DVD Disney, ceny do soutěže

  Ústředním motivem kampaně „Add Friend, získej kamaráda” je televizní spot (rozuměj reklama) vysílaný na Disney Channel, na vybraných informačních místech a na internetu.

  Spot vypráví příběh chlapce a dívky, kteří se zúčastní filmového castingu. Při setkání netuší, že scénář, který budou číst před pořadateli castingu, je vytvořen podle internetové diskuse, kterou mezi sebou vedli.

  Spot doplňuje webová stránka addfriend.disney.cz, kde děti, mládež i dospělí najdou informace o kampani, problému online hejtování a způsobech, jak se s ním vypořádat. 

  Uživatelé internetu nezůstávají tváří tvář agresivitě, vulgaritě, nebo urážlivému obsahu bezbranní. Většina webových stránek udává možnost nahlásit urážlivý obsah přímo v sekci komentářů, nebo zasláním e-mailu administrátorům.

  Pokud se setkáte s jakoukoliv formou agrese a hejtování na stránkách Alíka, obraťte se ihned na naše Správce, aby situaci ihned napravili. Pokud vám někdo ublížil a vy se cítíte bezradní, obraťte se na Alíkovu poradnu Alík radí dětem.

  Zásady anti-hejtování

  1. Zamysli se, než odpovíš na hejtovací komentář. Nepoddávej se emocím, neodpovídej na komentáře unáhleně.
  2. Pokud máš vztek, napiš odpověď, hluboce se nadechni a smaž ji.
  3. Nereaguj na agresi agresí. Tím jen vyprovokuješ hejtera k dalším urážkám.
  4. Nelajkuj a nesdílej hejterské komentáře. Tím jen zvětšíš jejich dosah.
  5. Pokud můžeš, hejterské komentáře smaž.
  6. Nahlas hejterské komentáře pomocí možností na fórech nebo sociálních sítích.
  7. Ne každá kritika je znakem hejtování. Rozlišuj mezi hejtováním a konstruktivní kritikou.
  8. Pokud narazíš na něco, co se ti nelíbí, nebo co tě naštvalo, vyjádři to slušně, nehejtuj.
  9. Nevzdávej se toho, co děláš, jak myslíš nebo co říkáš jen na popud hejterů.
  10. Pokud se ti nedaří zvládnout hejtera, prosím oznam to osobě, které důvěřuješ nebo kontaktuj poradce ze Saferinternet.cz na info@saferinternet.cz.

  Urážlivé komentáře na internetu mohou být klasifikovány jako zločin či delikt, například vyhrožování podle paragrafu 352 Trestního zákoníku, urážka podle paragrafu 11 Občanského zákoníku, pomluva podle paragrafu 184 Trestního zákoníku. Také projevy nenávisti jsou podle paragrafů 355 a 356 Trestního zákoníku penalizovány.

  Jak může pomoci rodina?

  Tak jako v dalších oblastech vzdělávání i v případě výchovy k bezpečnému užívání online technologií a prevenci nenávistného obsahu online by měla sehrávat klíčovou úlohu rodina.

  Ovšem, jak vyplývá z výsledků průzkumu Národního centra bezpečného internetu a UPC, je tomu právě naopak. „Třetina dětí má časově zcela neomezený přístup k internetu, bezmála třetina rodičů nemá přehled o tom, co jejich děti na internetu dělají a třetina dětí nemá stanovena žádná pravidla svého pohybu v online prostředí,“ upozorňuje Jan Huk z NCBI.

  Jak dopadla podobná anketa na Alík.cz?


  Rodiče mají také velmi nízké vnímání rizika kyberšikany u svých dětí. „Domnívají se, že pouze pět procent z nich se setkalo s některým z projevů kyberšikany, zatímco na základě výsledků jiných průzkumů samy děti uvádějí, že s kyberšikanou se jich setkala více než polovina,“ doplňuje Huk.

  NCBI se v souvislosti s těmito výsledky zapojuje do evropské kampaně No Hate Speech Movement. Jejím cílem je zlepšovat úroveň komunikace online, učit uživatele ohleduplnosti a toleranci a klást důraz na dodržování lidských práv a svobod a minimalizaci extremistických projevů i v prostředí internetu.

  addfriend.disney.cz

  O Disney Channel

  Pořady Disney Channel vyzdvihují hodnoty, které pomáhají dětem čelit výzvám dospívání, povzbuzují je, aby věřily samy v sebe a šly za svým snem. Přátelství a rodina jsou v popředí těchto hodnot.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 11. srpna 2015 v 17:29.
  kmgogo v něm napsal:

  Nenávistné komentáře

  4 dobrý článek, dobrá akce, nepíšu komentáře, protože jsem zažil urážení, to já nechci a nechci nikoho urážet.