Alíkovina

Nenechte se nachytat!

vydáno  •  Volný čas venku
Nepozorný turista to má těžké. Když se dostane na místo, kde se má "cosi" nacházet, leckdy "to" nevidí. Chvíli jsem pozorovala návštěvníky Velkého mechového jezírka u Rejvízu: příchod, pohled na jezírko, pár společných snímků, svačina a úprk za dalšími zážitky.

Vpravo kanál s hořínským zdymadlem., © Radkaa

Byť informační tabule připomínala zdejší unikát – volně rostoucí masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou (Drosera rotundifolia), nikomu nebylo divné, že ji nevidí...

Pochopitelně, že v pátrání po rosnatce mne výrazně omezovala skutečnost, že se nacházím v Národní přírodní rezervaci a tudíž se nemohu pohybovat mimo značené cesty. Začala jsem se vyptávat nejprve u místních. Ačkoli naši ubytovatelé měli zahrádku nazdobenou květinami až oči přecházely, při dotazu na rosnatku zrozpačitěli.

Přiznali, že byť už v Rejvízu řadu let žijí, ještě rosnatku neviděli. Vypravila jsem se tedy s dotazem ke vstupu do rezervace. Vysvětlili mi, že informace o rosnatce v blízkosti jezírka není klamavou reklamou, která by měla turisty přitahovat podobně, jako tentakule hmyz rosnatce (tentakule jsou žláznaté chlupy zakončené kapičkou lepkavé tekutiny připomínající rosu – odtud název rostliny).

A vskutku! Vyzbrojena informací kde si rosnatku hledat a že je skutečně velmi nízká, jsem byla úspěšná. Tedy také díky tomu, že jsem měla ve fotobrašně schovaný teleobjektiv, kterým jsem si tajemnou rostlinku přiblížila...

Na rosnatku jsem si vzpomněla nedávno při krátké zastávce ve městě na soutoku Labe s Vltavou. Podle popisu z 19. století byste asi marně hádali o jaké město se jedná: "Leží 4 míle od Prahy na výšině vinicemi a stromovím vysázené u vtoku Vltavy a Labe. I s Podolím má 380 čísel a 3020 obyvatel, veskrz Čechů… V příznivém roce se tu urodí i 9000 věder vína…" Řečeno pojmy 21. století: toto město je vzdálené 30 kilometrů od Prahy a má 19 300 obyvatel. Už víte?

Ano, Mělník. Ze zdejšího náměstí jsem se vypravila podívat na soutok nejznámějších českých řek. Ještě dřív, než jsem mohla zjistit co a jak, stihla jsem pořídit záběr, o kterém jsem se domnívala, že je soutokem. Jen mi stále trochu vrtal hlavou podivný rozcestník. Bylo z něj patrné, že vlevo je Labe i Vltava. A skutečně.

Dodatečným pohledem do mapy jsem zjistila, že od věže kostela sv. Petra a Pavla jsem neviděla soutok Labe s Vltavou, ale už jen Labe, do kterého přitéká voda z plavebního kanálu. I to byl pohled zajímavý. Zvlášť, když už na zdymadle v Hoříně (je chráněno jako technická památka) svítila světla.

Skutečný soutok nejznámějších českých řek leží nedaleko a k jeho pozorování je doporučena Vrázova vyhlídka. Ale ne vždy býval soutok nazýván soutokem. V 19. století se běžně užívalo označení vtok.

U Mělníka se potkává nejdelší řeka v České republice (430 km dlouhá Vltava) s jednou z největších řek a vodních cest Evropy Labem (německy Elbe). Labe je prý jediná česká řeka, jejíž český název není ženského rodu (v němčině však je ženského rodu). Ačkoli na soutoku s Vltavou má Labe nižší průtok a je od svého pramene kratší, přesto se nepovažuje za její přítok.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!