Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Není klavír jako klavír

  vydáno  •  Kultura · Hudba
  Možná patříš k těm, kteří každou chvíli onen nástroj s černými a bílými klávesami proklínají. Zvlášť v okamžicích, kdy kamarádi běhají venku a tobě se příliš cvičit nechce. Inu začátky nebývají lehké. Z každého adepta klavírní hry se nestane virtuoz a málokterý nástroj se po letech promění v poklad…

  Nicméně i pokud s hudbou vůbec nekamarádíš, jméno Wolfgang Amadeus Mozart jsi nejspíš zaslechl. Loni probíhaly velké oslavy 250. výročí světově proslulého hudebníka. Jedním z předmětů, které byly při té příležitosti restaurovány byl kladívkový klavír. Na toto křídlo hrál Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) při své první návštěvě Prahy v Ústavu šlechtičen na Novém Městě pražském. To se psal leden roku 1787.

  Koncertem z děl Wolfganga Amadea Mozarta a jeho současníků zahájilo Národní muzeum cyklus výstav Z pokladů Národního muzea. Po dvou měsících se budou před zraky návštěvníků střídat unikáty z muzejních sbírek, které nelze dlouhodobě vystavovat. Po klavíru budou představeny např. vzácné tisky Jednoty Bratrské či šperky operní pěvkyně Emmy Destinnové.

  Kladívkový klavír vystavený do konce března v Pantheonu Národního muzea v Praze pochází z autorské dílny Franze Xavera Christopha (1728–1793) a vznikl okolo roku 1785. Nástroj je součástí sbírky hudebních nástrojů Národního muzea – Českého muzea hudby. Původně měl být restaurován "jen" do "vystavitelného" stavu. Ukázalo se, že klavír je staticky neporušený a rezonanční deska má i přes velké poškození vysokou stabilitu. Za pomoci endoskopu mistr Albrecht Czernin provedl technický nákres doposud neznámé vnitřní konstrukce křídla a navrhl restaurovaní nástroje do "hratelného" stavu. I přesto je možné pouze opatrné naladění strun. Zvukové ukázky nesmí přesáhnout patnáct minut.

  Aby aspoň na pár minut přenesl všechny přítomné do Mozartových dob, usedl ke klaviatuře vykládané perletí proto 220 let po Mozartovi člověk nad jiné povolaný - klavírista a dirigent Vojtěch Spurný. Jeho jméno je mezi odborníky dobře známé, vy si o něm můžete přečíst - ZDE a nebo ZDE).


  Kladívkový klavír, Franz Xaver Christoph (?), asi 1785
  Nástroj celodřevěné konstrukce se dvěma kolenními pákami má rozsah pět oktáv (F1– f3). Je vybaven náraznou klavírní mechanikou (Stosszungenmechanik). Mahagonová skříň o rozměrech (221 cm – délka, 98 cm – šířka, 82,5 cm – výška) stojí na čtyřech nohách zužujících se ve čtyřhran. Na lakované rezonanční desce je rozeta o průměru 10 cm. Klaviatura s černými klávesami zdobenými perletí každého upoutá na první pohled.

  Wolfgang Amadeus Mozart
  27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň
  Více o Mozartových návštěvách Prahy najdete na stránkách, které vznikly u příležitosti loňských oslav 250. výročí skladatelova narození - www.mozartprague2006.com.

  Klavíry mají své muzeum
  Najdete ho ve Žďáru nad Sázavou a navštívit jej můžete v turistické sezóně. Expozice vám přiblíží historii nástroje od 15. století až do současnosti. K vidění jsou např. klavichordy, kladívkové klavíry, cembala, orfiky, stolové klavíry či zkrácené klavíry. Kolekce vystavených nástrojů je majetkem Národního muzea v Praze. Ze 37 nástrojů je jich polovina v hracím stavu a je na nich pravidelně koncertováno. Další podrobnosti o Muzeu klavírů najdete na stránkách www.zamekzdar.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!