Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Není kuskus jako kuskus

  vydáno  •  zvířata

  Kdybyste chtěli v restauraci blízko zoo kuskus, asi by se na vás zaměstnanci koukali s údivem. :-D Je to tím, že kuskus je i zvířátko, o kterém si dneska povíme.

  Kuskus pozemní, © Zoo Praha

  Kuskus asi známe všichni. Jde o pokrm skládající se ze spařené krupice, obvykle podávaný se zeleninou a tradičně i s masem. Pod slovem kuskus si toho kromě tohoto pokrmu člověk obvykle moc nepředstaví, ale kuskus se náhodou nazývá i zvířátko řadící se mezi vačnatce. Kuskus pozemní ovšem není jediný kuskus, má dokonce vlastní čeleď kuskusovitých, kde je kuskusů spousta. 8-D

  Kuskus pozemní, © Zoo Praha

  Tento tvoreček může mít až tři kilogramy. Neživí se kuskusem (;-D), jí hlavně plody a někdy i menší živočichy. Často má bílé břicho, srst má krátkou a hustou. Velmi zajímavý je také jeho ocas dlouhý 33 centimetrů, který používá, aby se zavěsil na větev stromu a jako Tarzan se zhoupnul z bodu A do bodu B. :-> Jinak, pokud nehledá potravu, radši tráví den na zemi.

  Přirozeně se vyskytuje pouze v Nové Guinee a na Aruských ostrovech. Do zoo Praha přijela v roce 2001 samice kuskusa, říkají ji paní Kuskusová. ;-D

  Samice kuskuse pozemního „paní Kuskusová“ jí fík, © Zoo Praha

  Takový kuskus pozemní je velmi vzácný, v Česku ho můžete kromě pražské zoo vidět ještě ve třech dalších zoologických zahradách – v Jihlavě, Hluboké a v Plzni. A to máme štěstí, v celé okolní Evropě pak kuskusy chová jen dalších jedenáct zoo. :-)

  První úspěšný odchov v Česku se pražské zoo podařil v roce 2005, v roce 2018 už tam bylo odchováno celkem patnáct kuskusčátek! :-3 :->

  Doufám, že se vám článek líbil a že jste se něco nového dozvěděli. Informace jsem získal hlavně z Wiki a Lexikonu zvířat Zoo Praha. :-)

  Určitě napište pod článek, jestli se vám to líbilo, a zatím ahoj! @)->-

  Související Alíkovina:

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuze

  Diskuze k článku  (4)

  Příspěvek z 14. února 2022 ve 13:03.
  Rohlajs v něm napsal:

  krásný článek zvíře a kuskus dávám 5 ťapek. nevím jak tohle roztomilé zvířátko může nazvat hnusnou krysou (pár mých přátel by to možná udělalo)

  Příspěvek z 13. února 2022 v 17:49.
  Oháňka v něm napsala:

  Hezký článek, pět tlapek. ;-) Tohle zvířátko jsem ani neznala. :-D

  Příspěvek z 13. února 2022 v 11:12.
  Vinnetou v něm napsala:

  Moc pěkné, udílím pět tlapek. Vůbec jsem nevěděla, že něco takového žije:->