Alíkovina

Není nota, jako nota

vydáno  •  Kultura · Hudba
Určitě každý z vás má nějakého svého favorita v hudbě, kterému fandí a má ho prostě a jednoduše rád. Ale určitě vám vrtá hlavou, jak se vlastně písničky co zpívá zhotovují. Já mám spolužáka a ten má tátu, který hraje v jedné kapele. Tak jsme se vypravili do nahrávacího studia a tam jsme si to celá třída vyzkoušeli na vlastní kůži a povím vám, že je to pěkná fuška…

Aneta Langerová ve studiu při natáčení své druhé desky, © Michal Kudláček

Nahrávací studio bylo nedaleko naší školy… Takže to bylo asi deset minut pěšky. Došly jsme ke studiu, kde na nás už čekal táta mého spolužáka. Zdvořile nás přivítal a zavedl do místnosti, kde jsme si měly odložit věci na takovou velkou červenou pohovku.

Když jsme se sešli v druhé místnosti kde byli bicí, elektrická kytara, basová kytara, repráky (zvané taky bedničky) a mikrofon. A pak tam byla ještě jedna místnost. Ze všech nejmenší. Místnost byla malá a byla tam jen židle a taky taková velká deska na které se upravoval zvuk.

Tak s místnostmi jsem vás už seznámila a teď se můžeme pustit do zpívání nebo ne? Táta spolužáka si sedl ke kytaře, na hlavu si dal sluchátka. Ptáte se co ve sluchátkách poslouchal? Nebojte se, nové album Nelly Furtado to opravdu nebylo. Pán co seděl v té nejmenší místnost (záznam zvuku) mu pustil do sluchátek bubny, aby udržoval rytmus.

Což o to. Kytarysta který bubny slyší to má jednoduché. A kdyby byl jeden zpěvák měl by sluchátka s bubny také. Ale jak chcete do malého nahrávacího studia pořídit sluchátka pro dvacet jedna dětí a k tomu ještě jedny pro paní učitelku? Takže jste z toho pochopili, že my jsme rytmus nedodržovali.

Ale vy vlastně ještě nevíte jakou jsme zpívali písničku. Ve třídě jsme udělali hlasování a nakonec zvítězila písnička Bedna od wisky. Tak nám rozdali noty a začali jsme zpívat. Bylo to pak docela dobré. Říkám docela, protože spolužačka ke konci Do nebeského báru já sucho v krku mám tak kopni do tý bedny…(a na cestu se dát ale to v poslední sloce není). No a přesně to co je v závorce spolužačka zazpívala. Ale to nevadí, protože se to dalo vymazat a tak i ta nejmenší vada byla odstraněna.

Tak a teď mám u sebe suprové cédéčko s písničkou Bedna od wisky, které nazpívala taková obyčejná třída… Ale ve skutečnosti to není vše! Písničku Bedna od wisky musel někdo složit, že?? No, a to musí dělat plno skupin, že si takhle složí vlastní písničku.

Tak co kdybychom se koukli do zákulisí skládání písniček?? Tak dobře!! Jdeme na to!!No řeknu vám není to dvakrát lehký. Sama jsem to párkrát zkoušela. Tak si to projdeme od začátku do konce. Tak nejdřív musíme složit hudbu. Nejlepší je dělat základy na klávesách nebo klavíru (je to vlastně jedno) a pak to jenom doplňujete jinými nástroji. Vypadá to jednoduše co? Hm… Ale moc lehký to zase není. Zvlášť skládání textu. Musíte se s textem vejít do muziky a dob. A musí to hlavně dávat smysl!!

Tak co?? Nedáš se na hudební dráhu??

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!