Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Neoblíbená kamarádka

  Ve třídě mám jednu kamarádku, která se od ostatních vždycky v jedné věci dost odlišovala. Nejen tím, že jednou ve škole propadla, ale i tím, že je Romka.

  Z výstavy připravené libereckými školáky na téma šikana., © Radkaa

  Moje kamarádka a zároveň spolužačka se jmenuje Jaroslava, ale říkáme jí Jarka. Je milá a přátelská, nosí pěkné oblečení, chodí hezky upravená a čistá. Mně se svým způsobem líbí taková, jaká je. Ale v jedné věci se od nás od ostatních přece jen liší. Je to cikánka.

  Přestože má Jarka trochu tmavší pleť a také ve škole jednou propadla, je to dobrá kamarádka, chytrá a milá holka. Jenže jsem už po několikáté zjistila, že ne všichni spolužáci to vidí stejně. Odsuzují ji jen proto, že je cikánka a dokonce si z ní dělají i legraci.

  Je mi jí docela líto, protože si dovedu představit, jak se teď zrovna cítí. Začíná čím dál častěji chybět ve škole. Všichni si myslí, že důvodem není to, že je nemocná, ale že prostě jen simuluje. Možná se stydí jít do školy kvůli tomu, že ji ostatní budou zase pomlouvat. Kdo ví?

  Jedno vím jistě. Ať je Jarka jaká chce, ostatní rozhodně nemají důvod se jí za cokoli posmívat nebo ji nějakým způsobem šikanovat. Každý jsme přece nějaký a já si myslím, že Jarka je šikovná a nadaná dívka. Nikdo nemá důvod ji jakkoliv odsuzovat.

  O tělocviku jsme si o tomhle povídali s paní učitelkou. Jarka se jí totiž svěřila s tím, že ji holky nadávají do cikánů. Paní učitelka nám říkala, že nechce, aby se v naší třídě někdo někomu posmíval. Že jsme jedna třída, jedna společná parta, společný tým, ve kterém by si všichni měli navzájem pomáhat a ne si nadávat či ubližovat. Ostatní holky předstíraly, že to naprosto chápou, ale sotva jsme přišly do šatny, valila se na Jarku další dávka těch škaredých nadávek a řečí.

  Já nevěděla, co dělat. Nevinně jsem na Jarku koukala a poslouchala, jak jí nadávají. Říkaly jí, že si to všechno vymyslela a že stejně je cikánka a tak podobně.

  Všechno to začíná lézt na nervy i mně. Kdoví, co si o Jarce ty zlomyslné spolužačky zase špitají, co si o ní asi myslí. A já jen stojím jak sloup a pozoruji, jak si cosi šeptají a najednou se začnou hlasitě řehtat.

  A co teprve, kdyby jim paní učitelka řekla, ať Jarku chytnou za ruku, to by se snad i štítily, protože jsem už několikrát viděla, že se od ní většinou drží dál. Být Romkou přece neznamená, že musí být nečistotná a nemyje si ruce.

  Naopak, Jarka je velice čistotná, milá, přátelská a zábavná holka. Spolužáci by ji měli brát takovou jaká je. Jarka je fajn.

  Doufám, že to Jarka nějak zvládne. Že s ostatními začne dobře vycházet a že se nakonec skamarádí. Snad to chce jen trochu trpělivosti. Věřím, že jednou Jarku budou mít všichni rádi a že s ní budou chtít kamarádit jako já. Musí pochopit, že Jarka je prostě trochu odlišná, že s tím ona nic neudělá. A taky si musí uvědomit, že Jarka není žádné čuně, ale čistotná, milá a upřímná dívka s dobrým srdcem.

  Pokud jste se i vy ocitli v podobné situaci, napište to do komentářů.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuze

  Diskuze k článku  (7)

  Lilianee v něm napsala:

  Zamyslet se...

  Nikdy nepochopím co mají lidi proti lidem jim odlišným. Je to až bolestné vědět že se to děje. Rasismus( nwm jak se to píše) je když někdo odsuzuje ty jemu odlišné. Například lidi s černou pletí, přistěhovalce atd... Hodně lidí je takových a to mě mrzí. Já osobně bydlím v zahraničí takže jsem vlastně přistěhovalec ale to je vedlejší. Mám kamarádky jedna je z Iráku a druhá z Iránu. Jsou to fajn holky:) Už jen v naší třídě máme 9 národností. Všichni jsme naučení se respektovat a tohle se nám naštěstí neděje :) Takže jsem vlastně šťastlivec protože mě nikdo neodkazuje;) Jinak ty by ses měla Jaký zastat ať ví že alespoň tobě se dá věřit 16 A holkám z tvojí třídy vyřiď že by se měli stydět!!! Podle mě Jarka propadla jen proto že simulovala jelikož nechtěla do školy a trpět tam...😀

  Příspěvek z 23. dubna 2016 v 18:43.
  nikzuz v něm napsal:

  máme ve škole podobného kluka

  Jednomu klukovi od nás se to taky stalo ale už to přestalo.25

  Příspěvek z 19. dubna 2016 ve 14:03.
  meribera v něm napsala:

  Nedávno k nám přišla spoluža co je vietnamka celkem se sní bavím ale nějaké holky ji pomlouvají že není normální atd.kluci se jí posmívají hlavně kvůli jejímu hlasu