Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nepomáhejte zvířecím mláďátkům

  vydáno  •  Volný čas venku
  Alespoň ne sami. Spousta zvířat to má totiž zařízené tak, že zatímco mládě se schovává v trávě, jeho maminka shání potravu.

  Několikadenní mládě ježka, které by bez pomoci člověka nepřežilo., © Zvíře v nouzi

  Často se teď na internetu setkávám s videy a články o tom, jak někdo zachránil koťátka, kolouška, divokého králíčka - mláďata, která ležela „zapomenutá“ někde ve stínu. Jenže ona možná až tak úplně zapomenutá nebyla. Ochotná pomoc jejich zachránců jim dost možná akorát tak přidělala potíže.

  Pokud najdete v lese malého „králíčka“, pravděpodobněji se jedná o mládě zajíce. Králičí mláďata jsou totiž nějaký čas po narození holá a slepá a když jim naroste srst a otevřou oči, v blízkém okolí nory se ještě dlouho zdržují. Oproti tomu malí zajíčci se rodí se srstí a otevřenýma očima. Jejich maminka je opustí a vrací se k nim jen, aby je nakojila. Dokonce je může nakrmit i cizí maminka, ale to, že leží někde v trávě, jim rozhodně neškodí. Podobně je to i u koloušků. Jejich maminka je „odloží“ například mezi kořeny stromu nebo ve vysoké trávě a jde se pást. Pravidelně se ke své ratolesti vrací, aby ji nakojila, ale většinu času tráví odděleně. Divoce žijící kočky a jiné šelmy to mají také tak - kočičí maminka by toho moc neulovila, kdyby celé týdny byla jen a pouze se svými mláďaty. Kočky si svá mláďata sice přenáší v zubech a zdržují se alespoň na dohled, ale nikdy nevíte, jestli jste je prostě nepřehlédli.

  Najdete-li zdánlivě osiřelé zvířecí mláďátko a chcete mu pomoct, nejdříve se vzdalte a pozorujte je. U větších zvířat (srny) se projděte po okolí - matka může být pozorovatelná například na nedaleké mýtině, tak se ji pokuste vyhledat. Pokud ji naleznete, není důvod pomáhat.

  U menších zvířátek to tak jednoduché není, protože než se vrátíte, krmení může být dokonáno, aniž byste cokoliv zpozorovali. Pokud si nejste jistí, zavolejte na některou dostupnou zvířecí záchrannou stanici a zeptejte se, jak postupovat. Pokud je mládě viditelně pohublé nebo zraněné, zřejmě něco není v pořádku, přesto radím nejdříve se zeptat odborníků.

  V žádném případě na mláďátko nesahejte dřív, než si budete jistí, že je to třeba! Jeho matka by váš dotek cítila a mohla by mládě opustit. Možná to vypadá krutě, ale zvířecí maminka se tak jen snaží zachránit život sebe a svých budoucích mláďat - pokud se jejího mláďěte dotýkal nějaký nebezpečný tvor, nejspíš ví, kde se nachází. Mohl by pak přijít někdy jindy a zaútočit. Proto se drží od takto „poznamenaného“ mláděte dál.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 1. srpna 2016 ve 13:20.
  Alík v něm napsal:

  Reakce na Kozesinka:

  Ahoj, text o ptácích jsme upravili, dostupné  informace jsou nejednoznačné, někteří odborníci tvrdí, že ptáci mláďata zpět přijmou. Pokud umíš informaci doložit relevantním zdrojem, rádi vrátíme zpět. Díky za pochopení a gratulujeme k výbornému textu 4

  viky290 v něm napsala:

  Reakce na Kozesinka:

  511

  Kozesinka v něm napsala:

  Reakce na Lodo11:

  Ověřuješ informace neověřeným zdrojem, ale nebudu se tu s vámi všemi hádat :)