Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nepřekonatelný rekord

  vydáno

  Povím vám příběh o úžasném běžci, který změnil historii, jmenoval se Emil Zátopek.

  Emil Zátopek, © commons.wikimedia.org/

  Emil Zátopek nebyl sportovec, který by měl víc talentu než jiní, spíš naopak snad nikdy na někom nebylo tolik vidět, jak strašné utrpení stojí na cestě k úspěchu. On sám pak svojí pohádkovou kariéru zakončil na Helsinské olympiádě, kdy jako první a zároveň poslední běžec v historii získal všechny 3 vytrvalecké tratě 5 kilometrů, 10 kilometrů i maraton.

  První zlatou medaili vybojoval Zátopek vcelku jasně 20. července v běhu na 10 kilometrů. Tady neměl konkurenci, obhajoval zlato z Londýna a všichni s tím vlastně počítali. To běh na poloviční vzdálenost bylo něco úplně jiného, už v rozbězích, které se běžely 22., překonala řada běžců národní rekordy a hlavni otázkou bylo, jestli na českou mašinu nebude finále přece jen moc rychlé.

  Samotný finálový závod se běžel o dva dny později a vyšel do historie jako jeden z nejúžasnějších vytrvaleckých finále.
  Do poslední zatáčky vbíhala skupinka 4 běžců, Zátopek v tu chvíli ostře nastoupil a věřil, že tím závod rozhodl. Omyl, ostatní tři se přes něj přehnali a 300 metrů před cílem byl Emil až čtvrtý, navíc vyčerpaný svým trhákem. Situace, ze které se vyhrát ani nedá, pokud ovšem nejste Zátopek. Vyprodaný olympijský stadion v posvátné úctě sleduje, jak se československý závodník sune přes své protivníky zpátky do čela. Brit Chattaway (čte se Četvej) padá, Němec Schade (Šáde) už nemá sílu a tak jediný, kdo se Emila jakžtakž udrží, bude nakonec Francouz Mimoun (Mymůn), stříbrný ze závodu na 10 kilometrů, který tím plně potvrdí svou přezdívku Zátopkův stín.

  O rekordní poslední zlatou medaili se pokusí Zátopek za další tři dny, oproti tomu je tady ale jedna zvláštnost. Zátopek poběží svůj první maraton v životě. Rozhodl se tedy, že se bude držet největšího favorita Brita Peterse (Pítrse). Už před obrátkou v polovině trati však Peters svému ostrému tempu podlehne, zkolabuje a závod nedokončí. Zátopek pak běží v čele společně se Švédem Janssonem (Jansonem) v poslední čtvrtině závodu, ale odpadne i Švéd.

  Přesto jsou to Zátopkovy nejtěžší kilometry v životě, k obrovskému vyčerpání se přidávají i psychické problémy : „Co když teď krize skosí i mě “. Stadion se však pomalu, ale přece jenom blíží, když Emil proběhne jeho branou, způsobí to v hledišti úplnou bouří. Finové milují vytrvalce a Zátopka si už dávno adoptovali, jako by byl jejich, teď sice věděli, že vede, ale až teď byli ochotni tomu věřit. Zátopek za ohromných ovací a s ohromným náskokem probíhá poslední metry tratě a pak skromně a tiše vstoupí do historie.

  Otázka: Kolik zlatých olympijských medailí vyhrál Zátopek za celý svůj život?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 28. října 2017 ve 12:37.
  tlapka44 v něm napsala:

  hodně

  Příspěvek z 27. října 2017 v 9:29.
  Boruvka1234 v něm napsala:

  Věděl by někdo odpověď na otázku???

  Příspěvek z 26. října 2017 v 15:56.
  ANDÍLEK2009 v něm napsal:

  TO MÁŠ PRAVDU