Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Neřekneš na mě, že nemám úkol? Dám ti za to svoji svačinu.

  vydáno  •  Škola a poznání · Bezpečnost
  Ano. I toto je úplatek. Úplatky jsou všude kolem nás a my se jim zkrátka nevyhneme. Bohužel se o nich poměrně málo mluví. Já jsem například do deseti let pořádně nevěděla, co to vlastně úplatek je.

  (ilustrační snímek), © MAFRA

  Ve školce i ve škole nám říkali, co se nesmí dělat (jako třeba kouřit, brát drogy nebo pít alkohol), nikdy nám ale neřekli nic o úplatcích. Myslím, že by se o tom mělo více diskutovat, aby všichni věděli, co to je.

  Co to je úplatek?
  Úplatek je vlastně manipulace s člověkem. Dopouští se ho ten, kdo někomu nabízí něco cenného (většinou se jedná o peníze) výměnou za to, že bude mít určitou výhodu proti ostatním, nebo že onen uplácený změní názor na danou věc. Člověk, kterého chceme uplatit, je pro nás důležitá osoba. Ať už ví něco, co my nechceme, aby věděl, nebo může rozhodnout, jak se bude odvíjet příští minuta, která je pro nás důležitá. K porozumění vám pomůžou následující příklady.

  Příklad 1:  Nezasloužená výhra
  Peníze, korupceV jedné škole se konala vědomostní soutěž. Všechny děti se na ni pečlivě připravovaly - hledaly informace v encyklopediích a na internetu. Obětovaly soutěži svůj volný čas, ve kterém by si mohly třeba hrát s kamarády.

  V den, kdy se soutěž konala, byly všechny děti nedočkavé. Moc se snažily, ale nakonec vyhrála holčička, která se na soutěž vůbec nepřipravovala. Měla totiž bohatého tatínka, který jí výhru mohl zajistit.

  Dal vedoucímu soutěže peníze za to, že jeho dcera vyhraje. Všechny děti byly nešťastné, protože vyhrál někdo, kdo si to vůbec nezasloužil.

  Příklad 2: Proč se učit, když rodiče podplatí zkoušející?
  Dospělí lidé měli dělat zkoušky na vysokou školu. Jsou to zkoušky velmi náročné a proto se jim musí věnovat měsíce přípravy. Každý se svědomitě učil, aby u zkoušek obstál co nejlépe, až na jednoho hocha. Celé dny jenom koukal na televizi a o zkoušky se vůbec nezajímal. Na vysvědčení měl samé špatné známky a měl štěstí, že nepropadl.

  Peníze, korupceDen před zkouškami se jeho rodiče začali bát o to, aby je jejich synek vůbec udělal. Aby zajistili, že se hoch na školu dostane, dali řediteli mnoho peněz. Chlapec byl na zkouškách první, což se samozřejmě nelíbilo ostatním poctivým studentům.

  Ti věnovali přípravě mnoho času, zatímco ten kluk nic nedělal. Navíc se kvůli němu nedostal na školu jeden chytrý student, který ale neměl na zkouškách takové štěstí. Nepoctivý hoch ale stejně jednou bude mít v práci problémy, protože se zjistí, že ze školy vůbec nic neumí.

  Příklad 3: Uplácení spolužáků lízátkem
  Obří lízátkoNa základní škole se uskutečnila volba předsedy žákovského parlamentu. Každé z dětí mělo napsat na kus papírku jméno spolužáka, kterého by na postu předsedy chtělo.

  Jedna ctižádostivá dívka si usmyslela, že se stane předsedkyní parlamentu. Dala tedy každému dítěti lízátko za to, že bude hlasovat pro ni. Měla největší počet hlasů a stala se předsedkyní žákovského parlamentu.

  Po týdnu ji ale předsedávání přestalo bavit a na žáky se vykašlala. Šlo jí jen o to být u moci a na dobru školy jí vůbec nezáleželo. Přitom by se do role předsedy daleko více hodil jiný hoch, který skutečně chtěl, aby se žákům na škole líbilo. Všichni, až na dívku, jsou nespokojení. Ale nejvíc to odnáší žáci, o jejichž dobro by v parlamentu mělo jít především.

  Příklad 4:  Neřekneš to na mně? Něco ti dám!
  Plyšový medvídekChlapec jménem Honzík ve školce nedopatřením rozbil keramickou vázu. Místo toho, aby se přiznal, rozhodl se obejít spravedlnost jiným způsobem. Řekl svému kamarádovi, že když paní učitelce poví, že keramickou vázu rozbil kluk jménem Jára, dá mu za to svého plyšového medvídka.

  Kamarád to vše sdělil paní učitelce, která samozřejmě věřila Honzíkovi, protože měl na rozdíl od Járy určitého svědka. Potrestala nesprávného kluka a pravý viník z toho vyšel bez úhony. Jára byl z té nespravedlnosti nešťastný a brečel. Nikdo mu ale nechtěl věřit. Zdá se vám to spravedlivé? 

  Musí být člověk, který uplácí nebo úplatky bere, špatný?
  Člověk, který se nechá uplatit, nemusí být špatný. To jen životní situace ho někdy dovedou k tak zoufalému řešení, jako je úplatek. Opět vám napíšu příklad:

  Chudý rybář z venkova právě rybaří na břehu rybníka. Už několik dní nic nechytil a jeho děti umírají hladem. Je z toho velice smutný a trápí se. Pak se ale nedopatřením stane svědkem nelegálního obchodu s oblečením. Gangsteři si ho všimnou a nabídnou mu velké peníze za to, že bude mlčet. Rybář se nejdřív zdráhá a hodlá zločince udat na policii, pak si ale vzpomene na své hladové umírající děti a úplatek přijme.

  Myslíte, že je takový člověk špatný? Samozřejmě by bylo správné nahlásit zločince na policii, ale někdy je člověk pod takovým tlakem, že si ani neuvědomuje, jakou špatnost páchá.

  Zároveň také nemůžeme říct, že člověk, který úplatky dává, je špatný. Někdy se jen nechá unést. Proto vás prosím, abyste neodsuzovali takové lidi. Je lepší si s nimi o tom promluvit a ukázat jim, že to, co udělali, bylo špatné. Je ale pravda, že úplatky většinou používají zlí a neféroví lidé.

  Jak vybrat správnou firmu, školu či zaměstnání, kde nedochází k úplatkům?
  Vlastně neexistuje jasná odpověď. Musíte udělat tři věci, po kterých možná budete vědět, že je vaše zvolená firma (škola, zaměstnání) čistá:

  • Musíte se na dotyčnou firmu ptát lidí, co si o ní myslí.
  • Podívejte se, jestli v minulosti nebyla stíhaná za úplatky.
  • Jděte se do firmy na den podívat a sledujte, jak se zaměstnanci chovají v různých situacích. Samozřejmě z jednoho dnu stráveného ve firmě nezjistíte vše, to základní ale  možná vědět budete.

  Jak můžeme zabránit úplatkům i my?
  Úplně vymýtit úplatky je nemožné. Pořád se tady budou vyskytovat a my s tím nic neuděláme. Můžeme se proto alespoň pokusit úplatky omezit. Ptáte se jak?

  • Tak především nikoho neuplácet a nenechat se uplatit.
  • Napsat a nakreslit plakáty o úplatcích a šířit zkušenosti s nimi dál.
  • Udělat internetovou stránku o úplatcích nebo poprosit paní učitelku, jestli byste o nich v hodině nemohli něco přečíst svým spolužákům.
  • Zkrátka ukázat všem ostatním lidem, že jsou úplatky špatné, neférové a že k ničemu nevedou.

  Závěrem
  Věřím, že většina z vás ještě moc zkušeností s úplatky nemá. Proto se snažím o nich diskutovat a ukázat lidem, jak jsou špatné a co s námi dělají. Víte, on každý úplatek vám jen uškodí a na každou korupci se jednou přijde. Nakonec je daleko lepší, když si všechno tvrdě vybojujete sami, než když vám to někdo naservíruje hotové rovnou pod nos.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi _spisovatelka_

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 23. května 2009 v 19:47.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na hanak:

  jo?A to kdy?

  Příspěvek z 23. května 2009 v 19:46.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na elen66:

  v tom případě je blbá máma,ale i ta holka.Máma proto že ji mlátí a a ta holka proto že to všechno svádí na ostatní.Ale moc jsem nepochopila proč ty děcka mlátí,ale určitě to pochytila od mámy.Tak to je můj názor.16

  Příspěvek z 23. května 2009 v 19:41.
  tipula7 v něm napsal:

  Reakce na ádaáda:

  Podle mě by to měl říct.Vždyť celá třída chudáka učitelku podvádíte!!!A to vám na to jako ještě nepřišla?2014