Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Neslavím Vánoce

  vydáno  •  Vztahy
  Vánoce. Už se na ně těšíte? Na dárky, cukroví, rodinnou večeři. Já je neslavím. Já, ani moje rodina.

  Sníh na vánočním stromě na Náměstí Míru v Praze. (29. prosince 2014), © MAFRA

  Nejsme totiž věřící. Máme v rodině spoustu věřících lidí. Křesťanů, židů, buddhistů i pár muslimů. Ale konkrétně my - moje máma, táta a sourozenci, jsme se rozhodli neslavit Vánoce jako takové. Proč bychom to dělali?

  Vánoce vznikly před dávnou dobou, když bylo křesťanství ještě relativně mladé, pravděpodobně kombinací židovské Chanuky a germánskou oslavou zimního období. Křesťanství, které se vyvinulo z judaismu, se totiž šířilo Evropou a zkombinovat svoje učení s vírou lidí, kteří už tu žijí, bylo zárukou, že dobrovolně přibudou noví věřící. Zpočátku se vánoční stromeček věšel špičkou dolů nad stůl a zdobil se ručně dělanými ozdobami. Štědrovečerní večeře původně také vypadala jinak než dnes. Až do dovezení brambor z Ameriky bychom si nemohli udělat bramborový salát a Angličané by neměli krocana na slavnostní oběd. Lidé byli chudí. Darovali si věci, na které dlouho šetřili. Nebo jen oříšky a kandované ovoce. Měli toho velmi málo, ale radovali se.

  Co jsou Vánoce dneska? Pro malé děti je to pochopitelně doba, kdy dostanou dárky, takže z nich mají radost. Ale rodiče jsou najednou hrozně vystresovaní. Musí se napéct cukroví, koupit stromeček a dekorace, všechno stihnout včas. Stojí to spoustu dřiny a peněz. Už od října nás obklopují reklamy, které lidi popohánějí a nutí se stresovat ještě víc. My jsme si řekli, že tohle nemáme zapotřebí. Najednou jsme šťastní. Nemáme tolik dárků, třebaže bychom mohli. Nelámeme si zbytečně hlavu s tím, jak drahý dárek je dost dobrý, aby svého nového majitele neurazil. A Ježíšek s námi nemá tolik práce. Nekupujeme si zbytečné ozdoby se Santou Clausem - což je vlastně svatý Mikuláš, kterého slavíme jindy. Nekupujeme žádné ozdoby. Vánoce jsou přeci o skromnosti a o tom, že si všichni sedneme k jednomu stolu. Mluvím tu o tom celou dobu jako o Vánocích - ale Vánoce to pro nás nejsou, třebaže jsme se pokusili najít jejich pravou podstatu. Je to pro nás prostě hezké klidné období, kterému říkáme Vánoce, protože žádné vlastní jméno nemá.

  Jak slavíte Vánoce vy? Zkusili jste už rodičům říct: „letos k Vánocům nic nechci“? Zkusili jste napsat Ježíškovi, aby vám přinesl hlavně úsměv na mámině tváři? Určitě to za to stojí. Možná by to byly vaše nejhezčí Vánoce.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 3. ledna 2020 v 11:55, upravený vzápětí.
  MimoňkaMíša1234 v něm napsala:

  cože??? Vánoce jsou nejlepší svátky!!!! Nechápu jak to nemůžeš slavit to je úplně k nepochopení!!

  My je slavíme! >X<-

  Příspěvek z 8. ledna 2016 ve 14:03.
  lelinča v něm napsala:

  to si děláš srandu ne?

  já nikdy nic takovýho říkat nebudu a psát už vůbec ne1217

  Příspěvek z 5. prosince 2015 v 11:42.
  -_-marketka v něm napsala:

  no ok...

  já si teda myslím že je to každého věc jak oslaví vánoce, je pravda že nechápu proč ti co nevěří v boha je slaví ? jaký k tomu mají důvod přece je to křesťansko-židovský svátek.
  Naše rodina je věřící a myslím si že se všichni od nás na vánoce těší ale načekají nějaký super drahý dárky ale spíš drobnost která potěší, nebo něco co jsme si vybrali. A rodiče se určitě nestresují ale prožívají s náma vánoční atmosféru (stromeček, svíčky, sníh, )
  a hlavně že jsme všichni spolu jak si psala a s tím s tebou souhlasím.
  jinak nic proti tobě jen můj názor 164