Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nešťastný let MH370 – 5 let pryč a stále nic

  vydáno  •  Doprava

  Spousta z vás asi v televizi zahlédla nějaký ten dokument o vyšetřování leteckých nehod. Avšak tato je výjimečná a především – stále neuzavřená!

  MH370, © KikiP

  Let MH370 – jedna z největších záhad dějin letectví. Osmého března roku 2014 se toto zcela obyčejné letadlo s 239 lidmi na palubě, mířící z Kuala Lumpuru v Malajsii do Pekingu v Číně, zničehonic ztratilo z radaru a spojení s ním bylo přerušeno, aniž by předtím hlásilo jakékoliv potíže. Po rozednění bylo ihned vyhlášeno pátrání v Jihočínském moři, kde se letadlo naposledy ozvalo dispečerům.

  Následující dny však vše změnily – nejdříve se objevila data z vojenského radaru, která nasvědčovala tomu, že se letadlo otočilo nazpět a poté se vydalo severozápadním směrem. Dále zjistila telekomunikační firma Inmarsat, že satelit na střeše letadla vysílal signály ještě neuvěřitelných 7 hodin poté! Díky této komunikaci byli inženýři z Inmarsatu schopni vypočítat, kam letadlo asi letělo – a vyšel jim jižní Indický Oceán, místo zhruba 2 000 km od australského Perthu. Dlouhé měsíce zdejší moře prohledávaly lodě s nejlepší technologií. Neměly to jednoduché. Odlehlé místo patří mezi nejvíce nehostinné oblasti světa plné bouří, větru, vysokých vln a velmi hlubokého a členitého dna moře. Přesto se však povedlo prohledat oblast o velikosti 120 000 km2 (téměř 2x území celé ČR), kde i přes četné nálezy potopených lodí z 19. století letoun nalezen nebyl.

  Mezitím však moře vyplavilo na pobřeží východní Afriky a přilehlých ostrovů několik trosek, podle kterých se vědci snaží zjistit, odkud asi mohly připlout.

  Během minulých let se vyrojilo neskutečné množství teorií o tom, co se asi s letadlem mohlo stát, od poměrně pravděpodobných až po absurdní.

  A právě tehdy jsem se, jakožto nadšenec do vyšetřování leteckých nehod, rozhodla pomoci. Vyšetřovatel leteckých nehod je v podstatě takový detektiv – musíte se vyznat v mnoha oblastech – od oceánografie a meteorologie přes letecké inženýrství po řízení samotného letadla. A začínáte od nuly. Shromáždíte si co nejvíce základních informací, z čehož postupně a za pomoci odborníků na jednotlivé oblasti vyvozujete závěry. Sehnat odborníky je problém, především pokud jste dobrovolník, jelikož potřebujete získat respekt a zároveň štěstí na štědré lidi, kteří jsou ochotni pomoci.
  Je vždy třeba myslet jinak, zkoumat souvislosti a především zůstat objektivní.

  A proč se vlastně tolik snažíme ono letadlo najít? Taková otázka má vícero odpovědí. V první řadě se jedná o velký problém pro letecký průmysl, jelikož stále s jistotou nevíme, proč se MH370 ztratilo. Zda se nejedná o závadu na onom modelu letadla, která potenciálně ohrožuje i další letouny, což může vést k další havárii, které by se dalo zabránit, kdybychom letadlo našli. Také je důležité letadlo najít už kvůli těm nešťastným pozůstalým, kterým zemřeli příbuzní a dodnes neví, co se s nimi stalo a kam mají přijít truchlit.

  Takové letadlo ale člověk nemůže najít sám – je třeba velké množství lidí s rozdílnou odborností (například já mám v týmu desítky lidí z všemožných oborů). Věřím však, že společně to dokážeme a již brzy zasalutujeme dobré ráno MH370.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 20. října 2019 v 19:06.
  kikionka1 v něm napsala:

  Ne, nenašlo. Bohužel. Snad se brzo začne zase hledat.
  Jinak, nad ozonovou vrstvu dopravní letadlo vyletět nemůže, protože jeho motory fungují na spalování kyslíku, který je nad troposférou (zhruba 13 km nad zemí) příliš řídký, stejně jako vzduch má nižší hustotu a letadlo by neunesl. Víme, že nevybuchlo, ale letělo ještě 7 hodin, pravděpodobně dokud mu nedošlo palivo. Problém je, že nikdo neví, kde se to stalo.

  Příspěvek z 22. září 2019 v 11:22, upravený vzápětí.
  Adee v něm napsala:

  Black Quantum: myslím že ne.

  Teď mě napadlo. Pár trosek se našlo je možné že vlétlo nad ozónovou vrstvu moc vysoko a letadlo do upálilo na prach? Nebo že by vybuchlo?no to je teorií... Nebo mimozemšťani...:-D

  Příspěvek z 18. června 2019 v 6:24.
  kikionka1 v něm napsala:

  MonikaJanka - ano, to jsem malovala sama