Alíkovina

Nešťastný let MH370 – 5 let pryč a stále nic

vydáno  •  Doprava

Spousta z vás asi v televizi zahlédla nějaký ten dokument o vyšetřování leteckých nehod. Avšak tato je výjimečná a především – stále neuzavřená!

MH370, © kikionka1

Let MH370 – jedna z největších záhad dějin letectví. Osmého března roku 2014 se toto zcela obyčejné letadlo s 239 lidmi na palubě, mířící z Kuala Lumpuru v Malajsii do Pekingu v Číně, zničehonic ztratilo z radaru a spojení s ním bylo přerušeno, aniž by předtím hlásilo jakékoliv potíže. Po rozednění bylo ihned vyhlášeno pátrání v Jihočínském moři, kde se letadlo naposledy ozvalo dispečerům.

Následující dny však vše změnily – nejdříve se objevila data z vojenského radaru, která nasvědčovala tomu, že se letadlo otočilo nazpět a poté se vydalo severozápadním směrem. Dále zjistila telekomunikační firma Inmarsat, že satelit na střeše letadla vysílal signály ještě neuvěřitelných 7 hodin poté! Díky této komunikaci byli inženýři z Inmarsatu schopni vypočítat, kam letadlo asi letělo – a vyšel jim jižní Indický Oceán, místo zhruba 2 000 km od australského Perthu. Dlouhé měsíce zdejší moře prohledávaly lodě s nejlepší technologií. Neměly to jednoduché. Odlehlé místo patří mezi nejvíce nehostinné oblasti světa plné bouří, větru, vysokých vln a velmi hlubokého a členitého dna moře. Přesto se však povedlo prohledat oblast o velikosti 120 000 km2 (téměř 2x území celé ČR), kde i přes četné nálezy potopených lodí z 19. století letoun nalezen nebyl.

Mezitím však moře vyplavilo na pobřeží východní Afriky a přilehlých ostrovů několik trosek, podle kterých se vědci snaží zjistit, odkud asi mohly připlout.

Během minulých let se vyrojilo neskutečné množství teorií o tom, co se asi s letadlem mohlo stát, od poměrně pravděpodobných až po absurdní.

A právě tehdy jsem se, jakožto nadšenec do vyšetřování leteckých nehod, rozhodla pomoci. Vyšetřovatel leteckých nehod je v podstatě takový detektiv – musíte se vyznat v mnoha oblastech – od oceánografie a meteorologie přes letecké inženýrství po řízení samotného letadla. A začínáte od nuly. Shromáždíte si co nejvíce základních informací, z čehož postupně a za pomoci odborníků na jednotlivé oblasti vyvozujete závěry. Sehnat odborníky je problém, především pokud jste dobrovolník, jelikož potřebujete získat respekt a zároveň štěstí na štědré lidi, kteří jsou ochotni pomoci.
Je vždy třeba myslet jinak, zkoumat souvislosti a především zůstat objektivní.

A proč se vlastně tolik snažíme ono letadlo najít? Taková otázka má vícero odpovědí. V první řadě se jedná o velký problém pro letecký průmysl, jelikož stále s jistotou nevíme, proč se MH370 ztratilo. Zda se nejedná o závadu na onom modelu letadla, která potenciálně ohrožuje i další letouny, což může vést k další havárii, které by se dalo zabránit, kdybychom letadlo našli. Také je důležité letadlo najít už kvůli těm nešťastným pozůstalým, kterým zemřeli příbuzní a dodnes neví, co se s nimi stalo a kam mají přijít truchlit.

Takové letadlo ale člověk nemůže najít sám – je třeba velké množství lidí s rozdílnou odborností (například já mám v týmu desítky lidí z všemožných oborů). Věřím však, že společně to dokážeme a již brzy zasalutujeme dobré ráno MH370.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (6)

Příspěvek z 18. června v 6:24.
kikionka1 v něm napsala:

MonikaJanka - ano, to jsem malovala sama

Příspěvek z 12. června ve 22:34.
MonikaJanka v něm napsala:

Ešte otázka pre autorku: ten obraz si namaľovala sama?@)->-

Příspěvek z 11. června v 18:10.
BlackQuantum v něm napsal:

Hmm myslím že už se našlo :) dle internetu. :-> Ale článek super.