Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Netradiční domácí mazlíčci

  vydáno

  Rozhovor s Evou Karskou, která se věnuje velmi netradičnímu koníčku – specializuje se na chov gekonů, pavouků a drobných hlodavců.

  Gekoni, © Radka Sálusová

  Vím o Vás, že máte velkou zálibu v chovatelství. Předmětem Vašeho zájmu jsou však mazlíčci poněkud neobvyklí. Co přesně chováte?
  Chovám ciliáty – to jsou gekoni z Nové Kaledonie, dále mám několik chovných skupin gekonů z rovníkové Afriky, Madagaskaru a oblasti Afganistánu a Pákistánu. Kromě gekonů se také zabývám chovem pavouků Psalmopoeus irminia a Brachypelma smithi. Vedle terarijních zvířat se dlouhodobě zabývám také hlodavci, v současné době vlastním samičku křečka syrského a samičku křečíka džungarského. Součástí domácí zoo je rodinný mazánek – havanský psík Alfík.

  Vaší doménou jsou gekoni. Kolik zvířat máte celkem?
  Celkem mám 17 dospělých jedinců v různých chovných skupinách. Nedávno se vylíhla mláďata a těch je asi pět.

  Předpokládám, že takový chov je náročný na místo. Kolik máte terárií?
  Ve skleněném teráriu chovám pouze ciliáty, protože se skleněným teráriem se špatně manipuluje a obtížně se vymývá. Postupně jsem přešla na „boxový chov“. Jedná se o velké plastové boxy, které nabízí například Hornbach. Boxy si upravuji podle nároků jednotlivých chovaných zvířat. Do stěn i víka boxů vyřezávám otvory, nutné pro správnou cirkulaci vzduchu v boxu. Tyto překrývám síťkou proti hmyzu.

  Proč jste si vybrala zrovna gekony?
  Jen se na ně podívejte, jak jsou krásní! (smích) Já se chovu různých zvířat věnuji již od malička. Vždy mě fascinoval např. hmyz, šneci a podobná zvířata. Začínala jsem s chovem různých druhů strašilek, pakobylek a lupenitek (ty vypadají jako listy rostlin). Pak jsem přešla na chov masožravých kudlanek. Později jsem se začala zajímat o plazy a účastnila jsem se několika chovatelských olympiád, kde jsem poznala spoustu zajímavých lidí, kteří chovají různé živočichy a postupně mě zasvěcovali do chovu plazů.

  Jak taková olympiáda probíhá?
  Na každou olympiádu se dlouhodobě připravuji. Soutěž probíhá v několika sekcích dle odbornosti účastníků – teraristika, chov drobných hlodavců, kynologie, chov drůbeže a mnoho dalších. Podmínkou účasti je vypracování odborné práce o chovu vlastních zvířat, jejich etologie, sociobiologie, rozmnožování a odchovu. Znalosti na olympiádu musí být velmi rozsáhlé, součástí soutěže je minimálně pětistránkový test, poznávací zkouška a prezentace s obhajobou vlastní odborné práce. Soutěž probíhá na republikové i mezinárodní úrovni. Olympiád se účastním již 4. rokem a zatím se mi podařilo vždy obsadit 1. místo na lokální úrovni (Praha), 3x v republikovém kole a 2x v mezinárodním.

  Měl někdo z vaší rodiny k terarijním zvířatům vztah?
  Můj táta vyrůstal na jižní Moravě, ale tam byla k vidění spíš jen hospodářská zvířata. Řekla bych, že moje zvířata spíše trpí. To spíš mojí maminku chov terarijních zvířat zaujal, i když sama dříve žádné zkušenosti neměla. Dnes se mnou ráda jezdí na teraristické burzy a výstavy.

  Neměla s tím ale přeci jen trochu problém? Ne každá maminka by jásala...
  Myslím, že už si na to asi trochu zvykla. Je pravda, že není úplně zvykem mít v pokoji malou zoologickou. V jednom období jsem chovala velké množství různých druhů afrických šneků, těch bylo opravdu hodně, chovala jsem je také v boxech, to byly opravdu vysoké komíny boxů, kam se člověk v pokoji jen podíval... Chovy jsem postupně omezovala, takže teď je pro moji rodinu vlastně dobré období, kdy těch zvířat mám mnohem méně. Bývalo to podstatně horší.

  Máte nějaké sourozence?
  Mám bráchu, ten má ale své zájmy (rybaření a fotbal), takže se o mé chovatelské aktivity moc nezajímá. Má ale křečka a gekoni se mu líbí.

  Vraťme se ke gekonům... Čím je krmíte?
  V první řadě cvrčky a šváby, převážně hmyzem. Ciliáti však upřednostňují ovoce, ale velmi přezrálé. Takže doma nechávám přezrát ovoce, například mango, broskve, banán.... Ovoce musí být opravdu hodně přezrálé, pak se rozmačká a smíchá s vápníkem a dalšími vitamíny. Ve vitamínech se musí obalovat i hmyz, kterým krmím. Cvrčci chovaní v zajetí za účelem potravy však nemají tak pestré možnosti stravy, jako hmyz žijící ve volné přírodě, živí se převážně strouhankou se sepiovou kostí, někdy se jim přidá jablko, ale to pro správnou výživu gekonů nestačí. Proto je třeba je obalovat ve vitamínech, aby gekoni měli vše, co potřebují a byli zdraví a vitální.

  Kde hmyz sháníte?
  Začala jsem je doma chovat, měla jsem velké cvrčkárium, ale to se úplně neosvědčilo. Cvrčky většinou nakupuji každý měsíc na teraristické burze. Cvrčky chovám v několika menších boxech.

  Nemohou utéct?
  Bohužel už i to se několikrát stalo. Zapomněla jsem zavřít box s cvrčky a několik stovek cvrčků se rozběhlo po bytě. Museli jsme je i luxovat. Kalamitu jsme naštěstí zvládli.
  S prchajícími zvířaty je obecně problém. Například mému kamarádovi jednou utekla gravidní užovka (živorodá), prolezla sousedovi stoupačkou do bytu. Jako vhodné místo pro porod svých mláďat si vybrala sousedovic vanu. Musel to být pro ně obrovský šok, najít ve vaně desítky hadů. U nás doma měla máma šok, když se rozhodla sebrat z koberce osušku v mém pokoji a pod ní byl sklípkan.

  To ohromné množství zvířat s sebou nese ale i těžkosti. Jak to děláte třeba při odjezdu na prázdniny?
  Když jedu na tábor, nebo jinam mimo domov, o zvířata většinou pečuje rodina.

  Vy se stýkáte s komunitou chovatelů, kde zvířata vyměňujete?
  Mám spoustu kontaktů, které jsem získala díky olympiádám, jsou to přátelé po celé republice i na Slovensku. Také s nimi některá zvířata vyměňuji. Někdy se podaří zvířata rozmnožit a vyšlechtit nová zbarvení, která jsou velmi zajímavá.
  Při křížení gekonů je však třeba dbát na to, aby člověk měl novou krev, aby nedocházelo k degenerativním onemocněním.
  Já sama se snažím rozmnožovat také druh P. pictus. Ten je zajímavý tím, že v minulém století se vyskytoval v hojné míře, a tak byl často využíván jako krmivo pro větší plazy. Tím došlo téměř k jeho vyhubení. V současné době se jeho chov začíná opět pomalu rozjíždět a já jsem jeden z chovatelů, kterému se to úspěšně daří. Samozřejmě z toho mám velkou radost.
  Pro úspěšný chov a odchov zvířete je třeba vědět, z jakých přírodních podmínek pochází a tyto podmínky mu zajistit. Některé druhy gekonů z Madagaskaru jsou např. zvyklé na velké sucho. Jiné druhy z rovníkové Afriky jsou zase zvyklé na střídání sucha a dešťů a i to je třeba jim zajistit.

  Kolik vlastně takový gekon stojí?
  Cena gekona se odvíjí od atraktivity jedince, jeho tělesné kondice a zbarvení. Ciliáti se prodávají kolem 2000 Kč. Chovné skupiny u těchto gekonů tvoří jeden samec a minimálně dvě samice. Proto jsou samci výrazně levnější než samice, je po nich menší poptávka. U mláďat zase hraje roli, zda jsou pohlavně určená nebo neurčená. Mláďata určená jsou dražší, protože u mláďat neurčených nevíte, zda je to samec nebo samice. Když však přivedete samce do skupiny, kde už samec je, tak to nedopadá dobře. Takže je lepší to neriskovat.
  Stejně tak je risk nákup zvířat vyřazených z chovu – nikdy totiž přesně nevíte, proč bylo zvíře z chovu vyřazeno – může mít špatné kosti, oči... a amatér nebo začátečník to nepozná.
  Při nákupu zvířete je důležité zkontrolovat detaily, které jasně ukazují, v jaké kondici zvíře je. U ciliátů je například důležitá úplná symetrie očí. Pravidelně jezdím v Praze na teraristickou burzu, kde chovatelé zvířata nabízejí. A tam je hodně vidět, že někteří chovatelé mají velmi atraktivně vyzdoben stůl a to samozřejmě lidi hodně přitáhne. Ale zase není pravidlem, že čím hezčí stůl, tím kvalitnější zvíře.

  Co je na chovu nejtěžší?
  Lidé si občas gekona pořídí a nedomýšlí, jak složité je zajistit mu kvalitní životní podmínky. Jedním z největších problémů je samozřejmě to krmení cvrčky, které musíte neustále zajišťovat.

  Jaké máte plány do budoucna? Chystáte se ke studiu některé přírodovědné školy?
  Byla jsem přijata na gymnázium. V budoucnosti bych se chtěla věnovat výuce biologie.

  Eva Karská (15 let)
  • Žákyně ZŠ genpor. Fr. Peřiny (třída 9. B)
  • Záliby: chov gekonů, pavouků a drobných hlodavců. Chová druhy gekonů z Nové Kaledonie, Afriky, Madagaskaru.
  Celkový počet zvířat: 21

  Zdroj: Řepská sedmnáctka, červenec 2017

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 3. října 2017 v 17:35.
  Terka488 v něm napsala:

  Já mám doma 3 gekony.
  Většina lidí mě má za divnou,když je krmím červy..něco to hold jíst musí.Já je někdy ještě posypu vápníkem,no prostě doplňkem stravy..cvrčky už mít doma neesmím,ty jsem chovala,abych si je nemusela kupovat. Taky jsem doma chvilku chovala holátka,ale těch mi bylo líto. Jinak teď krmíme červy..

  Příspěvek z 11. srpna 2017 ve 12:43.
  unous v něm napsala:

  Opravdu zajímavý rozhovor!

  Příspěvek z 10. srpna 2017 v 9:08.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  To je zajímavý.já mám taky křečíka džungarského. Gegony bych klidně chovala, ale ostatní už ne :-D