Alíkovina

Netradiční domácí mazlíček

vydáno  •  Zvířata

Většina lidí má doma pejsky a kočičky, případně jiná čtyřnohá zvířátka, ale co třeba taková zebřička?

Zebřička v ruce, © majdula2000

Když se někde (třeba tady v klubovně) zmíním, že mám doma zebřičku, tak si většina lidí vybaví zebru, takové to velké pruhované zvíře, které můžete vidět třeba v zoo nebo v cirkuse. To ovšem nemá se zebřičkou vůbec nic společného... dobře tedy, tak něco ano – je to zvířátko.:-D

Zebřička pestrá je takový malý exotický ptáček. Ve volné přírodě žije v Austrálii, ale i u nás ji můžete docela běžně vidět ve zverimexech, případně u někoho, kdo ji chová doma.

Čiko, © majdula2000

Pestrá se jí říká kvůli pestrobarevnému zbarvení, které je vidět hlavně u samečků. Mají šedé tělíčko, bílé bříško, nad ním černou skvrnu, tak trošku kropenatá křídla, červený zobák, u něj bílé proužky a oranžové skvrny pod očima. Samičky se liší tím, že mají zobák o něco světlejší, nemají oranžové skvrny ani černou skvrnu nad bříškem.

Spící zebřička, © majdula2000

Vydává takové zvuky, které trošku připomínají pískání. Většinou to moc otravné není, ale občas jo, třeba když se ráno probudím. To ten můj „zebřičák“ hned, jak se trochu pohnu, začne pískat, jako kdyby mě chtěl donutit vstát, takže když chci ještě spát, tak po jeho kleci musím občas přímo z postele házet plyšáky.;-D

Na chov je tohle zvířátko velice nenáročné a bez problémů se přizpůsobí různým podmínkám. Základní věc, kterou potřebuje asi každý ptáček, je klec. V ní pak bývají nějaká bidýlka, aby měl ptáček kde sedět, pak samozřejmě misky na jídlo a vodu a nějaké hračky (třeba zrcátka, zvonečky nebo kroužky, kterými může ptáček prolézat). Co se týče jídla, tak je základem zrní, ke kterému se může občas přidat třeba nějaké ovoce nebo kousky skořápek od vajíček.

Zebřička , © majdula2000

Dožívají se docela vysokého věku, já mám svoji zebřičku už asi 6 nebo 7 let. Pokud si ji trochu ochočíte, tak se klidně nechá i hladit, případně vzít do ruky. Jen to chce dávat pozor, aby neuletěla třeba v pokojíčku, protože to se pak bojí a hned se letí někam schovat. U mě je to nejčastěji za skříň, za stůl nebo pod postel. Pak je poměrně sranda ji chytit, protože se bojí každého sebemenšího pohybu, takže hned zdrhá.

Pokud chcete domů nějaké zvířátko, se kterým není moc práce, tak je zebřička úplně ideální. Chová už ji někdo z vás?

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (25)

Příspěvek z 15. února v 17:05.
FriedKitten v něm napsal:

Já si je chtěla vždy pořídit kvůli těm roztomilým zvukům, co vydávají

Příspěvek z 11. února v 0:23.
majdula2000 v něm napsala:

Ano, mohou být v kleci i se spoustou dalších ptáčků.:->

Příspěvek z 10. února ve 23:31.
MonikaJanka v něm napsala:

Jéj zebričky, môžu byť v jednej klietke aj s kanárikmi.:-)@)->-