Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Netýrejte zvířata pyrotechnikou!

  vydáno

  Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným zvířatům. Lidi to, až na výjimky, nezajímá. Chtějí se bavit. Co nejintenzivnější rachot, výbuchy a blesky jsou přece tou nejlepší zábavou. Že kvůli ní trpí zvířata divoká, hospodářská, i ta, co je máme doma, je jaksi vedlejší?

  Vystrašený pes, © Vedran Dolezal

  Většina lidí si myslí, že když odpálí petardu, že to nic zvířatům neudělá, ale opak je pravdou. Zábavní pyrotechniku používají jedinci zejména za tmy a ve velkých městech. Existují policejní psi, kteří jsou zvyklí ohňostroj nebo ho dokonce vyhledávají, ale takových psů je málo.

  Zvířata mají citlivější sluch.

  Ohňostroje, pyrotechnika obecně a oslavy přinášejí do života zvířat zmatek, úzkost a strach. Zvířata jsou vyděšená, schovávají se a snaží se před hlukem utéct. Následkem slepé paniky dochází k vážným zraněním, doživotním traumatům a zvířata mohou fyzickým či psychickým následkům podlehnout. Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou a ztratí se. Mnoho z nich pak v lepším případě končí v útulcích a odchytových stanicích. V šoku a stresu jsou i volně žijící zvířata (veverky, srny, prasata) a zvířata zavřená na farmách. Ptáci žijící ve velkých městech v úleku narážejí do trolejí či elektrického vedení. Ti všichni škodlivou, nebezpečnou „zábavní“ pyrotechnikou trpí a dokonce hynou!

  Světlo, hluk a zápach zvířatům také vadí!

  Ohňostroje produkují hluk, světlo (mluvíme o světelném znečištění) a znečišťují ovzduší. Výbuchy ohňostrojů uvolňují chemické látky, což je velké nebezpečí pro volně žijící živočichy žijící poblíž oblastí, kde k ohňostrojům dochází, stejně jako pro divokou zvěř nacházející se po větru, a pevné částice – popílek v kouři, dochází ke kontaminaci životního prostředí. Tyto chemikálie a popílek jsou také nebezpečné pro domácí zvířata žijící v dané oblasti. Zdravotní potíže mohou mít i lidé.

  Jestli je to aspoň trochu možné, tak šiřte tuto informaci. Snad nechcete, aby vám umřeli mazlíčci nebo i jiná zvířata, nebo snad ano? Když tak napište názor na tuto tématiku, co si o ní myslíte atd.

  Poznámka redakce: Podklady pro tento článek byly čerpány mj. z spolecnostprozvirata.eu/obsah.php?pg=stopzabavnipyrotechnice

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 8. ledna 2018 v 18:53.
  hry458 v něm napsal:

  Anonymka_00: Pro tebe určitě když seš mladá ale starší jako já to už vidí pochybně.

  Příspěvek z 6. ledna 2018 v 16:18.
  Anonymka_00 v něm napsala:

  Ohňostroj je skvělý!

  Příspěvek z 2. ledna 2018 v 16:33.
  hry458 v něm napsal:

  Rádoby zábavní pyrotechnika je pitomost. Chápu kdyby to dělali profesionalní odpalovači při nějakém výročí města nebo na nový rok. Ale když to amatéři bouchají už měsíc před a ještě vetšinou měsíc po silvestru a do toho pak v vetšich městech i běhen roku tak bych nic nenamítal proti zákazu této pyrotechniky s vyjimkou výročí a novýho roku