Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Neuvěřitelný příběh delfínice Winter

  vydáno  •  mazlíčci
  Tento příběh je o statečné delfínici Winter, která přišla o ocas v krabí pasti, ale naučila se plavat s protézou. Byl o ní i natočen i film: Můj přítel delfín/ Dolphin Tale.

  Winter byla nalezena jako dvouměsíční mládě 10.10.2005. Uvízla v krabí pasti a lano jí škrtilo ocas. Poté byla převezena do Clearwater Marine Hospital, kde zjistili, že má v ocasu infekci, dlouho jí do něj neproudila krev. A tak museli malé Winter amputovat ocas, aby měla alespoň malou šanci na přežití. Z ocasu jí zbyl jen pahýl. 

  Nechtěla jíst, nemohla ani normálně plavat. Později se to sama naučila kroutivým pohybem ze strany na stranu (jako např. žraloci). Ale to ještě nebyl šťastný konec. K takovému pohybu nejsou delfíni uzpůsobeni. Tlačilo jí to na páteř a dělala se jí na ocasu boule kvůli tomuto pohybu. Pokud by takhle plavala dál a poškodilo by jí to páteř, mohla by smrtelně ochrnout.

  A tak zaměstnanci CMA vymysleli způsob, který by mohl Winter zachránit: vyrobit jí protézu. Někomu se to zdálo jako nemožný nápad, ale měli na výběr? Buď protéza nebo utracení Winter. Zkusili Winter několik různých ocasů, ale ona každý odmítla.

  Po vyzkoušení asi 20ti různých materiálů přinesl doktor Winter rukáv ze silikonového gelu, který je příjemný, lehce se navlékne na pahýl a protéza pak lépe drží. A ten už Winter neodmítla. A nosí ho do teď, ale ne pořád. Má ho jako fyzikální terapii. Winter je šťastná, zdravá a žije v Clearwateru na Floridě. Společnost jí dělá její nejlepší kamarádka Hope. 

  V CMA mají ještě jednoho delfína - Nicholase, který ale je v jiném bazénu. Rukáv ze silikonového gelu vyvinutý speciálně pro Winter dnes zpříjemňuje nošení protéz postiženým lidem i postiženým zvířatům. Jestli se na Winter a Hope chcete podívat, mrkněte na adresu www.seewinter.com.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 29. dubna 2015 v 17:04.
  Himym v něm napsala:

  Ten film jsem viděla je super

  Příspěvek z 30. března 2015 v 16:32.
  Natálka-12 v něm napsala:

  Reakce na Mardos:

  Ano, na Floridě mají o 5 nebo teď 6 hodin méně než tady. Podle mých zkušeností nandavají Winter ocas (protézu) někdy kolem 9-10 hodiny večer (u nás v ČR). V tenhle čas už jsem jí párkrát viděla s protézou. Ovšem ne vždycky jí v tento čas má. Ale můžeš se na ní zkusit mrknou a možná jí s ní uvidíš 16

  Příspěvek z 30. března 2015 v 11:10.
  Mardos v něm napsala:

  Reakce na Natálka-12:

  Dolphin tale 2 jsem myslím neviděla, ale kdyby v TV byl, určitě bych se koukala, dokonce jsem si hledala časové pásmo Floridy, abych zjistila, kolik hodin Winter právě má a proč je to černobílé když včera to bylo barevné, a zjistila jsem, že když já mám 11:06 tak ona údajně má 6:6 ráno21