Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Neuvěřitelný příběh neobyčejné želvy Harriet

    Ahoj, jsem Harriet, želva sloní a ráda bych ti pověděla svůj příběh.

    Antonio má sedlovitý krunýř, který mu umožňuje natáhnout hlavu do výšky a okusovat keře., © Petr Velenský, Zoo Praha

    Tak hezky od začátku. Narodila jsem se v roce 1830 na Galapážských ostrovech (Ekvádor). Do svých pěti let života jsem žila jako každé jiné želví mládě, ale pak připlula loď jenž změnila celý můj život.

    Byla to loď Charlese Darwina, známého britského cestovatele a vědce, který mimo jiné zkoumal želvy. A já jsem byla odchycena a společně se svými kamarády Tomem a Dickem přepravena do Londýna hlavního města Velké Británie. Na lodi jsem se dost bála, protože jsem zaslechla, že při předchozí plavbě došlo k nedorozumění a posádka želvy uvařila a snědla, ale mně se naštěstí nic nestalo.

    V Londýně jsem dostala jméno, ale jelikož Darwin špatně určil mé pohlaví, dal mi klučičí jméno Harry. Tehdy jsem byla velká asi jako talíř. Londýn se mi nelíbil, bylo tam věčně chladno a pořád pršelo a my, želvy, máme rády teplíčko. Proto v roce 1842, když mi bylo 12 let, jsem byla převezena do Brisbane, zoologické zahrady v Austrálii. To jsem naposledy viděla Darwina a taky Dicka, který brzy po převozu do Brisbane zemřel. Tam jsem žila neuvěřitelných 110 let, z toho celkem 87 let s kamarádem Tomem, který zemřel roku 1929. Ta zoologická zahrada se potom bohužel zavřela a tak jsem se naposled stěhovala, tentokrát do queenslandského parku plazů také v Austrálii. Tam konečně přišli na to, že jsem samička a tak mé jméno Harry změnili na Harriet.

    To už jsem byla velká jako jídelní stůl vážila jsem 150 kg a měla 12 úžasných dětí. Své chovatele jsem měla moc ráda, obzvlášť, když mě plácali po krunýři, nebo když mi v parných létech napustili bazének. Mou nejoblíbenější stravou byly fazole, petržel a baklažány (lilky) a právě to je možná důvod mé dlouhověkosti. Tvoje Harriet.

    PS: Harriet zemřela 23.června 2006 na srdeční selhání v nedožitých 176-ti letech. Rekord nejstarší želvy světa, která zemřela ve 188-ti letech bohužel nezlomila, ale díky její statečnosti a dojemnému příběhu bude navždy žít v našich srdcích.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (4)

    Příspěvek z 26. srpna 2018 v 18:41.
    číča800 v něm napsala:

    krásné$>

    VeverkaČiperka123 v něm napsala:

    Želva Harriet

    Odkud znáš tu želvu?

    Příspěvek ze 17. prosince 2016 v 18:31.
    konemy v něm napsala:

    Jestli jsi tenhle článek napsal/a sám/a, tak smekám. Moc pěkné.