Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Neváhej a čti.. aneb TOP 10

  vydáno  •  Knihy
  V tomto článku bych vám ráda představila knihy, které jsem zařadila mezi mé nejoblíbenější. Jedná se především o takovou tu beletrii pro teen dívky. Knihy mám moc ráda, ozvi se do zpráv a můžeme právě o některé z těchto top 10 pokecat. Je mi celkem dnešního "apple" světa líto. To, že se mi spolužáci smějí za lásku ke čtení, že prý jsem sto let za opicemi, ani nemluvím.

  1. Selekce (Kiera Cassová)

  Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.

  2. Dvanáct (Lauren Myracleová) Ještě větší vzrůšo než mít jedenáct, je mít Dvanáct! Viki, veselá, milá a vtipná hrdinka populární knihy Jedenáct (Jota 2009), je zase o rok starší a dospělejší. Ovšem její někdy spíše úsměvné, jindy vážnější trable a nedorozumění s rodiči, sourozenci, ale hlavně kamarádkami současnými i bývalými a těmi, s nimiž se nikdy přátelit nehodlá, jí život rozhodně neulehčují. Viki zjišťuje, jak hořce chutná zrada ze strany blízkého člověka, ale zakouší i stud nad svým chováním, když i ona dokáže ublížit. A navíc si musí zvyknout na spoustu novinek, jako jsou například lesky na rty, noví spolužáci, letní tábory, ženské prádlo a hlavně KLUCI! (druhý díl neobyčejného deníku obyčejné holky)

  3. Hvězdy nám nepřály (John Green) Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. „Nejvtipnější smutný příběh“ je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě. Shailene Woodley a

  4. Já jsem hlad (Petra Dvořáková) Petra Dvořáková přichází s vrstevnatým vyprávěním, jehož rámec tvoří zachycení zápasu s mentální anorexií. Autorka rozbíjí médii zjednodušeně prezentovaný a obecně zažitý obraz mentální anorexie coby hubnutí pro krásu, naopak vnímá její provázanost s osobními problémy, rodinnými i partnerskými vztahy a traumaty. Anorexii představuje jako problém, který může vzniknout na podkladě vztahu dcery k matce a který pramení z neustálé snahy zakotvit v pravém ženství, které však uniká a nepevné životní kontury se tak za jistých okolností promění v touhu po exkluzivní vyhublosti. Jde o svého druhu neurotický syndrom, který nakonec vyvstane jako jediná možnost, jak kontrolovat a ovládnout svůj život.

  5. Karolína (Iva Procházková) Napsat stručný životopis je těžké, zvlášť pro šestnáctiletou Karolínu, která toho na svůj věk už dost prožila. A tak se rozepisuje o své rodině a kamarádech, a o tom, jak chodí na balet a sní o kariéře primabaleríny. Pak ale při šplhání na zvonici spadne a ošklivě se poláme, takže se její sny začínají hatit. Během dlouhého pobytu v nemocnici se musí vyrovnávat s tímto problémem, ale zároveň začne vznikat vztah mezi ní a tzv. Lvem, do něhož byla už dlouho zamilovaná a kvůli němuž na zvonici vlastně šplhala. Karolína prochází těžkým obdobím, ale protože je jí vlastní tvrdohlavost, nevzdává se, učí se přijímat nové skutečnosti a otevírat se novým možnostem.

  6. Puberťačka (Maier Anja) Život plný štěstí i katastrof, takový je prožitek dětí, kterým je -náct, a jsou v období, které nazýváme puberta. Většina rodičů prošla tímto převážně strastiplným časem, ale pokud se na něj dívala s nadhledem a humorem jako autorka této knížky, pak se spíše pobavili, než by „trhali vlasy“. Hlavní hrdince je šestnáct, chodí do školy a její život je plný štěstí a samozřejmě i problémů. Všechno je vlastně v pořádku, ale najednou dojde k proměně jako mávnutím kouzelného proutku, a to po jednom školním výletu: správné oblečení, nervní rodiče, první láska, blížící se roční výměnný pobyt. Je toho najednou moc. A všechno naráz. Rodiče ji odvlekli z velkoměsta do venkovské idyly a ona se zatvrzele snaží vrátit do víru velkoměsta. Rodiče to dokonce chápou, ale na druhé straně: Nečíhá tam na jejich dceru nebezpečí? Alkohol, děti ulice, drogy, nechráněný sex? Otázka za otázkou. Báječná a výstižná knížka, která se čte s lehkostí a dává křídla těm nejtěžším okamžikům v životě rodiny, v jejímž středu je dítě v pubertě! České vydání této knihy je obohacené ilustracemi známého výtvarníka Jiřího Votruby, jehož barevný a humorný styl je tak výstižný pro životní etapu - náctiletých.

  7. Alice a... Mega hustý šoky (Karen McCombie) To jsou zase mega šoky! Alice a její téměř „normální“ rodinka jsou opět v akci - starší sestra Linn se zamilovala do totálního nafoukance, mladší bráška chce zachraňovat snad všechny zvířata na světě, k nim domů vlezou lupiči a hlavně - Alice je tajně zamilovaná do super kluka, jenže ten je o dost starší... No, jak tohle dopadne?

  8. Ty kluci jsou fakt šílený (Thomas Brezina) Již po osmnácté se setkáváme s Lissi a Tinkou, které tentokrát řeší problémy na výletě v horách. Pro dívky středního školního věku. Tinka a Lissi se vydávají se svojí třídou na týdenní školní výlet do hor. Obě se na něj velmi těší, ale přijde nečekané zklamání. Spolužáci kluci jim dělají ustavičně zle a jejich čarování zde nemá skoro žádnou sílu. Tinka a Lissi tuší, že se opět setkávají s Klubem čarodějnic. Jak si obě sestry poradí?

  9. Populární snadno a rychle (Maya Van Wagenen) Deník retro rady pro všechny mimoňky. Můžou natáčky, stahovací kalhotky, vazelína a šňůra perel pomoci k popularitě? Maya uvízla na jedné z nejspodnějších příček společenského žebříčku ve škole, kde níž už jsou jen učitelé, kterým za to platí. Připadala si neviditelná, a proto se rozhodla pro experiment: celý následující školní rok stráví podle rad z příručky pro dívky napsané v padesátých letech bývalou teen modelkou Betty Cornellovou. Výsledky jsou úžasné, někdy bolestné, občas komické a naprosto nečekané!

  10. Vždycky budeme mít léto (Jenny Han) Belly milovala v životě jenom dva kluky. Oba mají příjmení Fisher. A po dvouletém chození s Jeremiášem si je téměř stoprocentně jistá, že on je ten pravý. Téměř jistá. Konrád se nikdy nevyrovnal s chybou, kterou udělal, když nechal Belly odejít. Zato Jeremiáš vždycky věděl, že Belly je dívka, pro kterou udělá cokoli. A když se Belly s Jeremiášem rozhodnou, že zpečetí svůj vztah svatbou, Konrádovi naplno dochází, že jde do tuhého. Musí Belly říct, že ji miluje, nebo ji ztratí navždy. Teď, nebo nikdy. A Belly nezbývá, než si poprvé naprosto upřímně přiznat, co k oběma cítí. A když to udělá, pochopí, co ve skrytu duše vždycky věděla: jednomu z nich bude muset zlomit srdce.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  dalida123 v něm napsala:

  Všechny znám :-| surfuju po netu s tim, že bych se mohla dozvědět o dobrých nových knihách. Ale tyhle všechny jsem přečetla minulý rok... a doporučenou literaturu už jsem taky přečetla a věci pro malé děti typu Deník poseroutky mne nebaví... 8=

  Příspěvek z 17. května 2017 v 7:52.
  dennisvet v něm napsala:

  AnezkaB: Percy Jacksona mám moc ráda :)

  Příspěvek z 16. května 2017 v 8:15.
  unous v něm napsala:

  Selekce i Hvězdy nám nepřály jsem začala číst, ale moc mě to nebavilo, takže jsem to nedočetla. Ale knížky od Thomase Breziny jsou skvělé, hlavně ty o Lissi a Tince! Moje nejoblíbenější se jmenuje Totálně ulítlé prázdniny :)