Pokud se chystáte koupit si křečka, určitě víte, že musí mít nějakou ubikaci (klec, terárium nebo plastový box). Jestli jste stejného názoru jako já a myslíte si, že je nejvýhodnější klec a rozhodli jste se si jí pořídit, tak asi přemýšlíte, jakou klec koupit a jakou určitě nekoupit.
Kdo se koukal na internet na různé klece pro křečky a jiné hlodavce, tak asi ví, že jsou nabízeny různé „cute“ klece, například ve tvaru domečku nebo hradu, nebo třeba s různými plastovými rourami vedoucími po kleci, z klece a podobně.
Někteří nezodpovědní majitelé nebo začátečníci na podobné řeknou: „To je ale hezká klec! Nezabírá moc místa. Tam se křečkovi určitě bude líbit!!“
Jenže právě to je ta chyba.
Zde na jdete několik důvodů, proč se podobným klecím vyhnout:
1) tyto klece jsou většinou moc malé, ideální rozměry jsou:
Křeček zlatý (syrský) - 100 (délka) x 50 (hloubka) x 50 (výška)
Křečík džungarský - 70 x 40 x 40
2) některé tyto klece mají svislé mříže, což je špatně, protože křeček nemá po čem šplhat
3) klece s rourami mají hned dvě nevýhody:
Jsou také většinou moc malé
Roury jdou většinou špatně čistit a křeček v nich může uvíznout, pokud se snaží projít s plnými torbami
4) tyto klece někdy nemají mříže vůbec, nebo jenom takové větrací nahoře, což zaprvé na vyvětrání celé klece většinou nestačí, a zadruhé jsou klece většinou tak malé, že jenom miska na jídlo zabírá skoro celou klec.
Takže pokud pro svého křečka chcete udělat to nejlepší, kupte mu radši „obyčejnou“ klec s vodorovnými mřížemi, případně s patrem (nikdy mřížovým!). Když ji pořádně vybavíte (ale zase to nepřehánějte, aby měl křeček prostor), tak nejenže se křeček nebude nudit, ale bude se tam cítit mnohem lépe, než ve „speciální“ kleci.