Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nevidím, neslyším, ale cítím

  vydáno  •  Volný čas doma · Zdraví · Rodičům · Handicap
  Každé dítě je jiné. Ale žádné není dokonalé. Někdo má nohy do X, někdo má zase brýle nebo rovnátka… Někdo má vadu řeči a někdo zase vadu sluchu… A my se budeme bavit o dětech, které mají nějakou větší vadu. A to vadu tu, že jsou neslyšící (tím pádem jsou hluché).

  Takhle vypadá ve znakové řeči pozdrav Ahoj., © Radkaa

  Já jsem dokonce znala jednu holčičku, která měla nějakou vadu, ale byla moc roztomilá a hodná. Chodila sice do speciální školy, ale mě to nevadilo. Jmenovala se Šárka...

  Dalo se s ní ale normálně mluvit. Neměla nic s očima, ani se sluchem, jen byla trochu jiná. Občas sice mluvila nesmysly, ale to ji dělalo roztomilou. Já ji brala jako každé jiné malé dítě.

  Ale pak se odstěhovali. A od té doby jsem tu malou roztomilou holčičku neviděla. Bylo mi to i docela líto. Od té doby se zabývám těmito dětmi. Přijdou mi možná hodnější a poslušnější než ostatní děti. Znám pár lidí, kteří nemají rádi takové děti jako byla Šárka. Posmívají se jim, někdy je dokonce i bijí.

  Tihle lidé si myslí že tyto děti necítí. Ale proč? To už jsou tak sobečtí, že si myslí, že když je někdo jiný, že to není člověk? Jsou to sice křehké, lehké, neslyšící nebo nevidomé bytosti, ale POŘÁD CÍTÍ!

  Tyhle děti měly ve svém životě jednu velikou smůlu a jedno veliké štěstí. Smůlu v tom, že nemohou slyšet co se kolem nich děje, jak kolem nich někdo zpívá nebo jak se někdo směje. Nebo, že nevidí jak se na ně někdo směje nebo jak jim někdo mává.

  Tyhle děti se dorozumí tak zvanou znakovou řečí. Znaková řeč se ukazuje prsty. Nevidomí mají tu výhodu že slyší. U znakové řeči jste si toho někdy všimli v televizi. Dole na obrazovce je v levém rohu takový obdélníček, v něm pán nebo paní a ti ukazují znakovou řeč.

  A co si myslíte… Mohou se neslyšící přihlásit do nějaké soutěže nebo třeba hrát v divadle? A co takový film? Víte, že i tohle je u neslyšících možné? Ovšem, že ano.

  Pamatujete si na Lenku Sagulovou, která se letos stala držitelkou Zlatého oříšku? (o vítězích jsme vás již informovali) . Lenka je neslyšící, ale závodně plave a k tomu ještě stíhá herectví! A ještě dodám jednu zajímavost. V roce 2004 si Lenka zahrála ve filmu Duše jako kaviár.

  Nejspíš vás napadne, jestli tyto děti mohou být i veselé. Jestli mohou mít úsměv na tváři… Jistě že ano! Sice neslyší nebo nevidí, ale ano. Mohou být rády, že mají i někoho kdo je má rád. Kdo se o ně stará a říká jim aby se povznesly nad těmi co se jim posmívají a nemají je rády . Škoda, že si neuvědomují, že kdyby se to stalo jim, že by se jim ty děti mohly posmívat.

  A tak všem dětem přeji krásné dny života a pamatujte si: "Pomáhejme si!"
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 22. října 2020 ve 21:10.
  Míca_skaut v něm napsala:

  Přesně! To má 60% dětské populace!!!!! A brýle má třičtvrtina obyvatel!!!

  Příspěvek z 22. října 2020 v 18:54.
  Hromádka v něm napsala:

  Co je jiného nebo špatného nohách do X? 8-o

  Příspěvek z 22. října 2020 v 16:57.
  Míca_skaut v něm napsala:

  Jo já mám brýle, rovnátka, ploché nohy a nohy do x...