Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nevidomí - lidé, jako my

  vydáno  •  Škola a poznání · Handicap
  Myslím si, že je zajímavé něco o nevidomých lidech zjistit. Já osobně jsem měla možnost se seznámit s jednou nevidomou dívčinou, která mi nejdřív připadala zvláštní, ale později jsem poznala, že je to fajn človíček.

  (ilustrační snímek), © Profimedia.cz

  Teď je to moje dobrá kamarádka. Tady jsou nějaké informace, které o těchto lidech vím, protože je to, myslím, zajímavé i důležité téma.

  Orientace
  Toto je velice důležitá otázka. Jak se takoví lidé orientují v prostoru? Slouží jim k tomu hlavně bílá slepecká hůl a některým i speciálně vycvičený pes.

  Barvy
  Tato otázka mě také velice zaujala. Ptala jsem se své kamarádky, jak slepí rozeznávají barvy. Ona mi řekla, že si barvy představují jako ovoce či jiné chutě. Jediná barva, kterou vím, jak poznávají, je žlutá. To je pro ně citron, čili kyselá barva.

  Škola
  Toto mě taky dost zajímalo. Jak vypadá taková škola pro nevidomé? Ve třídě je prý asi jen 7 žáků. Každý má svůj notebook se speciálním mluvícím zařízením. Podobným zařízením je vybaven i mobilní telefon. A například hodinky mají otevírací sklíčko a pod ním jsou v Braillově písmu číslice.

  Písmo
  Nevidomí lidé využívají tzv. Braillovo písmo. Toto písmo se píše speciálním psacím strojem, který se nazývá Pichtův psací stroj, a čte se rukou - důležitý je tedy hmat.

  Myslím, že toto je takový základ. Děkuji všem, kdo si tento článek přečetli až do konce. Na závěr bych chtěla říct, že i když se to někomu nemusí zdát, nevidomí lidé jsou docela obyčejní jako my a i mezi nimi můžeme najít dobré přátele.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Střelka

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 16. dubna 2009 v 10:16.
  Xénie1999 v něm napsal:

  Slepý lidé..

  Podle mě je horší oslepnout třeba v 15letech,protože už si pamatuji barvy,lidi kteří mám kolem sebe a najednou bude jen tma,i když máte otevřené oči.Ve škole jsme měli přednášku se slepou paní a ukázala nám orientaci se psem i s hůlkou,jak píše dopisy slepým i zdravým lidem,jak si vaří atd.Má mluvící mobil a má stejnou cenu jako třeba NOKIA nebo SAMSUNG.Tyto lidé jsou podle mě odvážní a nezdávají se .Ale jsou tzv.chudáci.

  Příspěvek z 6. března 2009 v 10:55.
  Gulivka v něm napsal:

  Chudáci ti nevydomí lidé

  Ale fakt,jak by vám bylo kdyby jste byly nevidomý,to by se vám kamarádi smáli!No jo ale vy bysta je nevyděly takže ani byste nevěděly komu se smějí jestli nějáklé babičce co jde o holy nabo vám!Jsou to chudáci a já je lituji!A to mají až do konce života!

  Příspěvek z 4. března 2009 v 17:40.
  panacek v něm napsal:

  Oni za to nemůžou

  já jsem skoušěela učit se brailovo písmo a není ta legrace...1013155