Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nevidomí: vodicí psi

  vydáno  •  Zvířata · Handicap

  Ahoj, mám nevidomého taťku, a tak jsem se rozhodla něco k tomu napsat. Máme také vodicí fenku Abigail, takže vám shrnu výcvik a to, co pak následuje v rodině.

  Ebinka, když teda nepracuje, © Barambora

  Ebi je 5 a půl roku, je to zlatý retrívr a máme ji od jejích asi 2 let. Máme ji všichni moc rádi a staráme se o ni, i když to někdy není zrovna jednoduché. Chodíme s ní ven tak 5x denně, 1x denně dostává namočené granule, aby se jí lépe trávilo, a také po granulích odpočívá.

  Vodicí psi jsou velmi inteligentní zvířata. Jejich výcvik trvá většinou 1,5 roku. Na tuto práci se využívají hlavně retrívři a labradoři, někdy vlčáci (vlastně se může využít jakékoli plemeno z těch větších psů, ale tahle jsou nejčastější). Výběr psa je velmi náročný, uspěje v něm asi 1 pes z 10 předem vybraných. Je tedy hodně málo pejsků, kteří tímto výběrem projdou (můžou onemocnět, nehodit se pro práci atd.).

  Nejdříve, tak asi v půl roce pejska, si ho vezme dobrovolně rodina, a ta se ho snaží naučit základy: venčení, sedni, lehni, aby neskákal na gauč atd. Už v této fázi někteří psíci neuspějí. V rodině jsou okolo půl roku, je to od ní vlastně velká oběť, protože si pejska oblíbí, a pak se ho musí vzdát.

  Následně přichází nejtěžší fáze pro pejsky i pro cvičitele.
  Pejsci jsou u cvičitele doma, asi tak ve dvou či ve třech psech, a tam začíná tvrdý výcvik, který trvá zhruba rok. Naučí se spousta věcí, po roce je potřeba kastrace a nakonec závěrečné zkoušky. Pejsci musí zvládnout povely: doprava, vlevo (kdyby se použilo vpravo nebo doleva, tak to pes nerozezná, je potřeba to používat opravdu jen v těchto formách), chodník, dveře, ... Zvládají obejít překážku, u dveří dát hlavu pod kliku a dokonce hlídají i to, co by mohlo nevidomého ohrozit ze shora, a mnoho dalšího. Před zkouškou se pro psa hledá vhodný nevidomý, musí mít stejně rychlý krok, když má nevidomý děti, tak je pes musí mít rád, a také musí zvládat jeho práci, takže můj táta učí hudbu a to Ebi nevadí. Je důležité říct, že kdykoli je možné pejska z výcviku vyřadit.

  Když je nevidomý se psem spárován, tak si psa bere nejdřív na víkend, na týden, až si na něho pes zvykne. Ze začátku vodění někdy nejde (například taťka chodil nejdříve domů s odřeným čelem a rozbitým kolenem, protože si Ebi něčeho nevšimla nebo taťka šel jinam, než měl), ale postupem času se spolupráce zdokonalí. Povely je potřeba používat, aby je pes nezapomněl, a udržovat jeho pracovní morálku, aby se nezkazila a byla spolehlivá. Také je dobré vědět, že pes je schopný si zapamatovat cestu, a pak řekneš povel třeba domů a téměř vždy taťku domů dovede, ale samozřejmě na to, aby to bez problémů zvládla, je potřeba si tu danou cestu projít dvakrát nebo třikrát.

  Jinak venčení těchto pejsků je stejné jako u běžných psů, táta chodí s mojí ségrou do školy, a tak si vezme i Ebi. Když jde do práce a z práce, tak taky, ale někdy musí ještě mezitím s ní skočit ven. A pak ještě pozdě večer, po granulích.

  Důležité nakonec říct, že to pejsky musí bavit a musí se těšit na každodenní práci. Ebinka vždy do postroje strčí s radostí hlavu a je na ní dobře vidět, že je ta práce pro ni velmi důležitá a je to její životní náplň. Bohužel tito pejsci umírají tak kolem desátého roku života. Je to způsobeno hodně velikou aktivitou.

  Pokud takového pejska s člověkem potkáte, nesmějte se jim, je dobré jim pomoct, když vidíte, že jsou v nesnázích, ale pokud jsou bez problému, tak se o ně nebojte, oni to zvládnou.

  Takže pokud by vás zajímalo něco dalšího ze života nevidomých, tak napište dolů do diskuze, a já se dané téma pokusím zpracovat podle svých zkušeností. $>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 29. prosince 2019 ve 23:16, upravený vzápětí.
  Kralinda35 v něm napsala:

  Južiiš
  Moje teta:-) dřív cvičila tyto pejsky ( spíš se to učila od jedné paní) a je to stráně moc náročné jak pro pejska tak i pro nervy cvičitele :-D
  Ale výsledek doopravdy stojí za ro
  A když máš nevídaného tatínka tak jak se to doma? ( on tu domačnost musí znát ale někdo něco někam přesune ( Třeba židli) a potom se o to přerazí ( nebo jak to U vas funguje$>)

  Příspěvek z 29. prosince 2019 v 9:00.
  JáJá1 v něm napsal:

  Taky dávám 5 tlapek.:->

  Příspěvek z 29. prosince 2019 v 8:47.
  Iamspongebob v něm napsala:

  Tento článek se mi líbil že vsech. Doma máme taky zlatého retrívra ale jako normálního pejska pro radost, moc se mi článek líbil a určitě dávám 5 pacek8-D