Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nevýhody dětství - není to tak lehké, jak se zdá

  vydáno  •  Vztahy
  Na internetu, kde není jasný věk uživatelů, někdo udělá nějakou chybu. Okamžitě se na něj sesype plno nadávek. Kromě spousty sprostých slov také to, že je určitě dítě, že mu je tak šest let. Ale proč? Je na dětech snad něco špatného? Tady by dítětem nechtěl být nikdo.

  ilustrační snímek, © Profimedia.cz

  Dítě. Co si pod tímto slovem představíte? Za dítě je většinou považován člověk do osmnácti let, ale nemusí to platit vždy. Skoro všichni si však pod tímto slovem představí spíše menší děti (novorozenec, kojenec, batole).

  Když někdo udělá pravopisnou chybu, posměchu ostatních „bezchybných“ lidí se nevyhne. Smějí se mu, že je dítě a tím pádem neumí psát, že je jeho gramatika na úrovni mateřské školy. A co když ano? Co když prostě teprve chodí do školy a daným pravopisným jevem se tam ještě nezabývali? Na tom přece není nic špatného. Nebo co když do školy ani nechodí? V tom případě je super, že dokáže něco srozumitelně napsat, ne? A taky tu je třetí možnost. Vždyť i dospělý člověk může udělat chybu! Nikdo není dokonalý, o čem by to jinak bylo?

  Dalším případem jsou auta, vlaky a celkově dopravní prostředky. Uvědomuji si, že to není zrovna ideální příklad, ale proč ho sem taky nenapsat? Když dítě vběhne z nepozornosti pod auto, každý si řekne: zase ty děti, neumí dávat pozor? A kolik dospělých skočí z mostu na dálnici nebo pod vlak? Kolik takových sebevražd už bylo? A proč si nikdo neřekne zase ti dospělí? Není to trochu nespravedlivé?

  Je mi jasné, že toto není nic strašného, existují i mnohem horší věci, ale prostě mi to vadí. Veřejně se přiznávám, ještě nejsem plnoletá. Má teď někdo právo mi začít nadávat, smát se mi a vyjmenovávat, co všechno nesmím a neumím?

  Autorka: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  světlušnej v něm napsala:

  odepište mi!

  to mi nikdo neodepíše? pardon ale chci abyste mi odepsali

  světlušnej v něm napsala:

  pardon

  píšu to prostě proto že když si tady chci s někým povídat všichni mi píšou že to za mě píše máma nebo táta a že jsem malá možná malá opravdu jsem ale chci mít nějaké kamarády i po internetu a není to vážná věc tak to správcům ani nepíšu ještě jednou se omlouvám za tu první správu a ahoj

  světlušnej v něm napsala:

  já jsem vážně dítě

  vážně za pár dní mi bude 7 a možná jsem trochu zvláštní dítě protože už umím číst psát i mluvnické rody klidně mi nevěřte ale jsem teprv 1 a to nikdy nedělám chyby no vážně a jestli mi nevěříte tak mě je to jedno čau