Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Než se z PET lahve stane mikina...

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  V předchozích dílech jsme se naučili třídit odpady a také už dobře víte, co se z nich vyrábí. Tentokrát si prozradíme něco o tom, jak se jednotlivé druhy odpadů zpracovávají. Například PET lahve se recyklují jiným způsobem než směsné plasty.

  © EKO-KOM

  Než se z PET lahve stane fleecová mikina nebo ze směsných plastů lavička, je třeba vytříděné odpady, které už jako druhotná surovina opouštějí třídící linku, dále zpracovat. Cesta plná dobrodružství tak může pro vytříděné odpady začít.

  Plastové věci se od sebe liší chemickým složením, tvarem a barvou. Proto se dotřiďují podle jednotlivých druhů na dotřiďovací lince. Ze směsi plastů putující na pásu se ručně vybírají PET láhve, ostatní tvrdé plasty, fólie, pěnový polystyren. Výsledkem tohoto procesu jsou pak balíky slisovaných plastů, které již mají stejné chemické složení a dopravují se ke zpracovatelům.

  Výsledkem recyklace plastů bývá ve většině případů tzv. regranulát, což je vstupní surovina pro výrobu nových plastů. Plasty se totiž většinou vyrábějí z malých peciček materiálu (granulátu), který se zahřívá a pak vytlačuje do forem. Regranulát je vlastně stejná vstupní surovina, která však nebyla vytvořena z ropy, ale z vytříděného odpadu. Regranuláty z odpadních plastů najdete ve většině nových plastových výrobků.

  Z PET lahví se vyrábí buď opět PET lahve nebo vlákna. Když se z nich vyrábí vlákno, tak se nejprve nadrtí na malé kousky tzv. PET "flakes." Tyto kousky se pak ve vodní lázni vyperou a zbaví se zbytků víček, etiket nebo lepidel, kterým je etiketa přilepená. Vyprané "flejky" se usuší a připraví na další zpracování. To platí i o zbytcích víček.

  Nadrcené a vyprané PET láhve se následně ve speciálních strojích zahřívají na teplotu okolo 200°C a jsou vytlačovány speciálními tryskami, kde z nich vzniká syntetické vlákno. Takto získané vlákno se dále upravuje a používá na výrobu izolačních tkanin, geotextilií, zátěžových koberců, nebo koberců do aut.

  Příprava vlákna z PET lahví.

  Příprava vlákna z PET lahví.

  Na výrobu nových PET lahví se používá stejná technologie jako u výroby silonových vláken, akorát se vyrobí nové jádro lahve, která se zvenku i zevnitř potáhne novým materiálem, aby se zajistila hygienická nezávadnost nového výrobku.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (18)

  Příspěvek z 8. března 2011 v 16:57.
  embr v něm napsala:

  Reakce na __auto__:

  Díky __auto__!2525

  Příspěvek z 26. února 2011 v 16:57.
  likas v něm napsala:

  Reakce na lilinka885:

  už je to celkem dlouho co si totu napsala a žádnej tvůj článek sem tady nenašla.

  Příspěvek z 22. února 2011 ve 14:48.
  mančík v něm napsala:

  SUPER ČLÁNEK!!!

  Super článek!