Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Než si pořídíte pejska – rady a tipy nejen na jeho výchovu

    vydáno  •  zvířata

    Na Alíkovi je spoustu pejskařů nebo prostě lidí, co mají rádi psy. Určitě by spousta z vás ráda dostala takového chlupatého kamaráda pod stromeček, ale co to vůbec obnáší? Článek má pomoct pochopit a přiblížit péči o pejska nováčkům ve psím světě a zkušenějším pejskařům rozšířit obzory.

    Můj pejsek, © Betty_H

    Než si pejska pořídíte, je vhodné zvážit, zda jste mu ochotni obětovat svůj čas i peníze a zda máte někoho, kdo by se o něj postaral, když pojedete na dovolenou nebo tábor. Vím, že tuto větu asi slýcháváte často, ale pejsek není hračka, kterou můžete odložit do šuplíku, když vás přestane bavit. Pejskové potřebují dostatek pozornosti, a to nejen jako malí. Musíte se připravit, že pejska budete muset chodit venčit za jakéhokoliv počasí. To znamená i za deště či sněhu. Pokud už jste stoprocentně rozhodnuti, že pejska chcete, a nikdo vám v tom nebrání, je potřeba udělat další krok. Tím je výběr vhodného plemene.

    Vhodné plemeno

    Neznamená jen to, které se vám líbí, ale které se vám bude hodit povahou či velikostí. Myslím, že do bytu si asi velikou dogu nepořídíte. (Ale někdo třeba jo, kdo ví). Někdo, kdo bude hledat part’áka na sport, bude hledat plemeno takové, někdo, kdo nechce náročnější pohyb, zase makové. To dost záleží na každém. Taky je potřeba zvážit velikost pejska a povahu. Někdo chce nebezpečně vyhlížejícího pejska, jiný zase roztomilého mazlíka. Pokud máte plemeno stoprocentě vybrané, přichází fáze koupě štěněte.

    Je rozhodně důležité, odkud štěně pořídíte, protože to ovlivní celý váš společný život. Máte dvě možnosti:

    Chovatelská stanice

    Nejlepší rozhodnutí je koupě štěněte z kvalitní chovatelské stanice. Nejen, že si tak zajistíte to, že si pořídíte přesně to plemeno, co jste chtěli, ale ještě tak předejdete různým nemocem a vadám (myslím nemoce dědičné).

    Adoptování

    Další možností je adoptování pejska, ale tady pozor. Pejsek asi nebude přímo čistokrevný, a metoda jeho výchovy bývá většinou těžší. Taky se může stát, že adoptovaný pejsek nebude mít rád děti nebo jiné pejsky.

    Množírnám se vyhýbejte! A teď, co vůbec je ta množírna zač.

    Množírna

    Asi nejhorší věc, co můžete udělat, je pořídit si pejska z množírny. Už jen vlastně tím, že si koupíte štěně z množírny, si můžete zadělat na zdravotní problémy pejska a nikdy nebudete stoprocentně vědět, jestli je to přímo vaše vybrané plemeno. Koupí štěněte z množírny podporujete její další fungování a tím i trápení pejsků. Prosím vás, ač je to cenově dostupnější, v průběhu většinou utratíte víc než za psa z chovatelské stanice. Nekupujte pejska z množírny.

    Fena × pes

    To asi záleží na každém z vás. Pejsek bývá větší, silnější, mohutnější. Také ale bude v době hárání fen poblázněný. Tam je vhodná kastrace. Fenka bývá menší, trochu slabší, ale pojí se s ní problém hárání. Hárá sice jen dvakrát do roka, ale stojí to za to. I zde pomůže kastrace.

    Předtím, než domů přinesu štěňátko

    Je potřeba nachystat pro něj nějaké základní vybavení.

    Jeho vlastní pelíšek, kotec

    Měl by být vystlán nejlépe pelíškem nebo měkkou dekou. Umístěn by neměl být ani v největším ruchu, ani daleko od ostatních. Ideální je obývací pokoj či kuchyně, kde bude pejsek v klidu sledovat své páníčky. Štěňátko by mělo své první noci (cca dokud se nenaučí neničit postel nebo gauč nebo místo jemu vyhrazené) strávit v pelíšku. Nejlepší je klec/kenelka nebo něco takového (přes klec je vhodné přehodit velkou deku, ať se cítí v bezpečí. Přes východ ale nepřehazovat, aby se zase necítil stísněný!). Bezpečný domeček.

    První chování přes noc a jak na něj

    Nic se nezalekněte kníkání, brečení, vztekání se, či dokonce poštěkávání, vrčení a pískání. Štěně jen volá svou matku. To nejlepší, co udělat, je nevšímat si ho. Rozhodně ho nechoďte utěšovat a neberte si ho k sobě! Jakmile to jednou pozná, bude to dělat zas a zas.

    Nebezpečné předměty

    Myslím, že asi každý ví, že je potřeba svůj byt zabezpečit a uklízet boty do botníků, nenechávat rostliny moc nízko ani nikde nenechat povalovat drobné předměty. Rovněž je vhodné pečlivě uklízet dětské hračky či prací prostředky, benzín a jiné podobné věci. Taky na zahradě se může ukrývat plno nebezpečných nástrah v podobě jedovatých rostlin či děr v plotu až po sekačku. Dávat si pozor na nábytek a kabely, to už je samozřejmost.

    Štěněti je taky potřeba pořídit hračky, hlavně na ohryzávání a žužlání. Dvě misky, na vodu a jídlo. A obojek. Štěněti by se nemělo ulevovat kšírami neboli postrojem.

    Přeprava psa v autě

    Tady je na místě bezpečnost jak vaše, tak i pejska. Pejsek se může přepravovat v kufru, ale musí v něm být dostatek vzduchu. Může být v kleci či kenelce, a nebo na zadním sedadle, pečlivě připoutaný.

    Strava psa

    Dva nejznámější způsoby krmení psa, Barf a granule.

    Granule jsou vhodné, ale musí být kvalitní. Taky nejsou tak časově náročné jako barf a když jedete na dovolenou, je to jednoduší na přepravu.

    Barf je krmení psa syrovým masem, a vždy se k němu podává nějaká zelenina, ovoce, prostě příloha. Barf je mnohem náročnější na čas i přepravu. Štěňátko je obvykle krmeno u chovatele granulemi, tak je možné pokračovat na jeho značce, nebo postupně granulky míchat a přejít na svou značku. Jak začít u štěňat s barfem, to netuším. Nikdy jsem barfem psy nekrmila. Taky nezapomeňte na pitný režim!

    Kastrace

    Nejlepší věc, co můžete u fenky či pejska udělat, je kastrace. Tedy pokud nechcete štěňátka.

    Čím bude výhodná u pejska?

    Vykastrovaný pejsek většinou přestane být arogantní a agresivní a hlavně ho nebudou vůbec nebo jenom maličko zajímat háravé feny a nebude ho to rušit například na výcviku nebo na procházce.

    Čím bude výhodná u feny?

    U fenky tím jednak zakončíte hárání, jednak předejde spousty nemocem, jako například rakovina dělohy nebo falešná březost.

    Pozor!

    Kastrace se doporučuje až od dvou–tří let věku, to už je pejsek vyspělý. Předčasná kastrace by mu mohla naopak uškodit!

    Socializace

    Ano, socializace se provádí co nejdříve. Je potřeba pejska zvyknout a naučit žít mezi lidmi ve městě, Navyknout ho na auta projíždějící okolo, na běžce a cyklisty. Na hlasité lidi, na cesty MHD, neboli veřejnou dopravou. Naučit ho chodit na vodítku, nosit náhubek i chodit do budovy. Obzvlášť důležité je naučit ho zůstávat sám doma! (Odejít nejprve třeba za dveře a později dobu prodlužovat i na několik hodin.Pejsek by neměl zůstávat sám déle než 8–9 hodin. Samozřejmě dospělý, ten už takovou dobu vydrží. Štěně ještě ne.) A naučit ho vyprazdňovat se venku, nikoliv doma.

    Jak na loužičky v domě?

    Kdykoli si štěně uleví doma, NIKDY ho netrestejte! Má to více negativních účinků než pozitivních. Nejlepší je říct štěněti FUJ nebo nesmíš a vzít ho ven. Opakovat to tak dokola, než se vyčůrá venku. Pak ho musíte pochválit jako nikdy dřív. Ze začátku musíte nového pejska venčit co dvě hodinky, a po jídle. (V noci se psům metabolismus zpomaluje, nemusíte chodit venčit tak často.) Nechoďte ale daleko, štěněti ze začátku stačí tráva před domem. Taky ho nenechte zdolávat schody. Jejich klouby ještě nejsou vyvinuté a je to pro ně moc velká zátěž!

    Jinak zpravidla platí to, že pejsek vydrží tolik hodin, kolik má měsíců + jedna hodina. Od jednoho a půl roku už pejsek vydrží až 12 hodin (samozřejmě za předpokladu, že byl dobře vyvenčen), víc ne.

    Výcvik

    Pro začátečníky, ale i pokročilé, je vhodné od čtyř měsíců věku docházet na cvičák nebo lekce výcviku poslušnosti. Naučíte se s pejskem základní poslušnost. Ti pokročilejší už to zvládnou sami, ale pro začátečníky je nejlepší volbou cvičák.

    Procházky

    Ze začátku stačí před dům na trávu, od staršího štěněte procházky prodlužovat a v půl roce obcházet dům či sídliště. Ještě se nedoporučují dlouhé procházky. Od jednoho roku choďte na tak dlouhé procházky, jak vy sami či pes vydržíte. Od jednoho roku už omezení neplatí, choďte alespoň jednou denně na delší procházku třeba do lesa nebo na pole a nechte ho se vyběhat. Pokud si nejste jistí, zda vás pejsek poslechne, a bojíte se ho pustit, je fajn použít stopovací vodítko, bývají dlouhá až 15 metrů!

    Péče o psa samotného

    Pejsek by se měl koupat co nejméně, ať neztratí přirozenou funkci výroby tělesného tepla. Koupe se jen v případě, že pejsek zapáchá či je špinavý, že to nejde sundat ručníkem. Používá se k tomu šampon pro psy nebo dětské mýdlo. Česání psů záleží na plemeni, dlouhosrstá potřebují pročesat a občas zastřihnout. Kontrolovat uši, oči, zuby. Stříhat drápky. Ale většinou si psi ve městě obrušují drápky sami.

    Ještě k péči o tlapičky

    Co se týče péče o tlapičky, je fajn pejskovi mazat tlapky indulonou nebo speciálními krémy. Obzvlášť v zimě, kde jsou chodníky posolené, a v létě, kdy jsou chodníky a silnice rozpálené, polštářky tlapek trpí.

    Oblečky pro psy

    Posledním bodem jsou oblečky pro psy – né vždy se jedná o módní trend. Obzvláště malým plemenům se musí v zimě chránit bříško i záda před prochladnutím a nachlazením. Nejen velkým plemenům může za deště přijít vhod lehký nepromokavý obleček neboli pláštěnka.

    Doufám, že jste se v článku buď něco dozvěděli, nebo si zopakovali, co už o psech víte. Sepsala jsem to nejpodstatnější, na co jsem si vzpoměla, takže tam určitě i leccos chybí. Doufám, že se článek líbil!

    Autorka:
    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (11)

    Příspěvek z 15. září ve 13:48.
    KittyEli v něm napsala:

    YOYO - ty o papírovém chovu psů asi opravdu nic nevíš. Chovatelé chodí normálně do práce, neživí je to, na rozdíl od množitelů. Spojení dvou jedinců s papírama se dělá, aby se přenesl určitý genetický potenciál, hlavně u pracovních plemen. Každý chovatel ti řekne, proč udělal zrovna toto spojení jedinců.
    Pes nás doprovází po miliony let, v dnešní době pomáhají třeba jako asistenční, hledat drogy, záchranářští ... každé plemeno má určité zaměření a opravdu si nemyslím, že tím že máme psa to nějak přispívá k tomu, že ostatní ho budou chtít taky. Spíše si uvědomuji i to, že nejen starším lidem co jsou sami dělají společníka a pomáhají jim neizolovat se od společnosti. Vidím to kolem sebe jak se schází a diskutují, bez toho psa by je asi nikdo nedostal ani ven, takže dělají hodně pro své zdraví. Pejskaři jsou velká komunita a mají nezanedbatelný vliv i na ekonomice.
    Tím, že máme psa s papírama, právě nepodporujeme množírny a jejich nekalé praktiky. Navíc máme jistotu co nám z ní vyroste, jakou povahu mají její rodiče. Mamce pomáhá i se záchvaty, jen díky ní nekončí často v nemocnici.
    Víš, že hodně pomáhají zvířata i psychicky nemocným lidem, třeba tím, že u nich snižují riziko sebevražd.
    Pokud ti vlastnictví zvířat vadí, pak chápu, že toto nepochopíš,

    Příspěvek z 15. září v 6:40.
    Betty_H v něm napsala:

    Počkej,YOYO,teď mi přijde,jako kdyby jsi nechtěl ať lidé chovají psi.Vím že ty si nějak proti vlastnictví zvířat nebo tak,takže to chápu a respektuji tvůj názor.Nicméně,chovatelské stanice dělají všechno to,co psala KittyEli,ale i tak si vydělají,aby žili.Ti lidi jsou taky jen lidi.Vlastnit pejska není špatná věc,jen se o něj musíte dobře starat.Co jsem zapoměla napsat,je fajn si předtím pořídit nějakého křečka nebo morče,a tím si vyzkoušíte,či budete schopní se o pejska starat.

    Příspěvek z 15. září v 0:43.
    YOYO v něm napsal:

    KittyEli,
    nevydělávají? Takže jsou ve ztrátě? No to asi ne. :-)
    Dělají to kvůli zisku, ne pro nějaké „větší dobro“.
    Proč bych to nemohl srovnávat? Sama si teď popsala ty rozdíly - já uvedl podobnosti - obojí je je srovnávání.

    Psi budou v útulcích dokud bude běžné chovat psy. Dokud je budou lidé kupovat, to už je jedno odkud, tak je budou lidé množit.
    Kdyby nikdo nechtěl chovat psy, tak by žádní množitelé neexistovali, Ti jen uspokojují existující poptávku.
    Tím, že si koupíš psa - i když drahého s různejma dokladama - tak dáváš světu najevo „je normální a super chovat psa“ - a tím napomáháš tomu, že ostatní lidé chtějí psa. A ne všichni si mohou nebo chtějí dovolit toho drahého psa s papírama, takže napomáháš i existenci těch „horších“ množíren.