Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nezdravit, nadávat a dělat naschvály. Nová pravidla mládeže 21. století?

  vydáno  •  škola a poznání · šikana · rodina
  Ráno, když přijdu do kuchyně na snídani, pozdravím se se zbytkem rodiny, najíme se a někdy si i něco povíme. Nakonec se rozloučíme s přáním hezkého dne. Pro mě je tohle všechno standard, ale postupem času jsem zjistila, že u ostatních rodin to zase tak normální není.

  Ve vozech pražské hromadné dopravy mohou cestující v těchto dnech narazit na plakáty, letáky i animované spoty, které je nabádají ke slušnému a ohleduplnému chování. , © Dopravní podnik hl. m. Prahy

  Děti už dávno není běžné vést k tomu, aby zdravily a za všechno děkovaly. Musí být přeci průbojné, aby "obstály" v dnešním světě. Já to tak nevidím. Myslím si, že každý by měl spět ke slušnému a příjemnému vystupování.

  Ve škole řeknu "Dobrý den!" snad každému - jak učitelům, kteří mne učí, tak i těm ostatním - uklízečkám, panu školníkovi a rodičům mých spolužáků či kamarádů. Mrzí mne, že většina studentů nezdraví, a pokud ano, tak leda třídního. O další personál nikdo ani nezavadí, ačkoliv by bez nich škola jen stěží fungovala.

  Aby byly splněny veškeré hygienické podmínky, musí uklízečky minimálně třikrát denně vytřít (před vyučováním, během něho a i po něm). Školník zajišťuje topení v zimě, třídění odpadu a navrch toho všeho zvládá opravit vše rozbité, doplňovat papíry na záchodech a podobně.

  I když se smířím s tím, že moji drazí kamarádi nikoho nepozdraví, nedokážu pochopit jejich drobné útoky a provokace na účet kantora. Současně se mi příčí jejich sprosté vyjadřování, mnohdy také adresované jemu. Práci ale nijak neulehčují ani uklízečkám, které toho mají i tak vrchovatě. Se zazvoněním sice velkoryse zvednou židličku, avšak pod tou židličkou je už po těch šesti, sedmi hodinách výuky nahromaděná malá skládka odpadků, čítající lahve od pití, obaly od sušenek či baget a leckdy se najde něco zastrčeného v lavicích. O výtvorech, které jsou občas k vidění na toaletách, ani nemluvě.

  Školu máme za sebou, jdeme na oběd. U okénka pozdravím a poděkuju. Vypadám v tom davu jako vetřelec; málokdy se stane, že ještě nějaká další duše obšťastní paní kuchařku úsměvem a pozdravem. Při vracení talíře opět poděkuju a řeknu "Na shledanou!" Pak jedu autobusem domů nebo na kroužek. Zde samozřejmě také skoro nikdo nepozdraví. Jen ti starší, kteří pracují, nebo babičky a dědečkové.

  Je mi z toho smutno. Samozřejmostí je sprostá mluva, naprostá ignorace a zesměšňování příkazů nadřízeného, nebo dokonce jeho samotného. Slušnost jako by se vypařila mávnutím kouzelného proutku, lidé jsou na sebe zlí, nepřející a závistiví. Nebuďte takoví! Snažte se vidět to hezké, usmívejte se. Cožpak je tu někdo, kdo může tvrdit, že bude žít několikrát?

  Zkuste být někdy v klidu, chovat se slušně a nesnažit se za každou cenu na sebe strhnout pozornost. Třeba se stanete vzorem pro ostatní, možná se vás pokusí i napodobit a náš svět bude záhy útulnější.

  PS: Netrpím předsudky, píšu jen, jak to vidím já kolem sebe. Je pár takových, jako jsem já, a těch si nesmírně vážím.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 200)

  Matykule v něm napsala:

  Reakce na Matykule:

  pardon, ne slošný ale slušný21

  Matykule v něm napsala:

  Reakce na Lancika:

  Sice je to tvůj názor ale zdravit je slošný a ještě k tomu uklízečky!!! Myslíš že je baví ještě uklízet po někom co si hraje na nicnevidícího hned jak je v dohledu někdo koho by se mělo pozdravit .

  Příspěvek z 23. května 2013 ve 12:04.
  deniku v něm napsala:

  Reakce na ewanes:

  pravda rodiče za to můžou že si neumí vychovat svoje děti