Alíkovina

Nikdo za to nemůže

vydáno  •  Čtenáři píší Alíkoviny
Ráda bych, aby lidé pochopili, že není lehké žít s autistickým člověkem. Můj bratr trpí autismem. Chodí po špičkách, běhá po nich a ničí mu to páteř. Je schopný odejít s kýmkoliv, aniž by věděl, kdo to je. Necítí to, co my. Ví, že je jiný, bude vždy jiný, ale nikdo by ho za to neměl odsuzovat.

Ilustrační fotografie, © Profimedia.cz

Když mu byly tři roky, tak nastoupil do školky. Nikdo ho tam neměl rád, všichni ho odstrkovali a všechno na něj sváděli. Holky mi dokonce nadávaly, jakého mám hrozného bratra. Bylo mi ho opravdu líto. Asi po dvou letech ředitelka školky řekla, že ho tam nechce. Museli jsme najít speciální školku.

Teď chodí do 2. třídy. Najednou ho všichni chválí. Přesto asi nezapomenu na to, jak to jemu i mně dávali „sežrat“ a posmívali se nám.

Když byl malý, tak byl agresivní. Pořád někoho bil. Myslím si, že to bylo hlavně proto, že cítil, že se musí bránit, když ho tam nikdo neměl rád. Vždyť on utíkal za kuchařkou, jen aby s ostatními nemusel být. Tenkrát mi bylo hrozně.

Jsou lidé, kteří to nikdy nepochopí a nikdy chápat nebudou. Už jen to, že ho ponižovali, odstrkovali a posmívali se mu, bylo opravdu hnusné. On si prostě neuvědomuje, co dělá. Nemůže za to, že se tak narodil. Proto nikdo z nás nemá právo ho soudit.

Nechci, abyste jeho nebo mě litovali. Ráda bych jen, abyste se snažili pochopit, jaké to je.

Autorka: (13 let)

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (21)

Příspěvek z 6. září 2014 v 10:18.
Shakira-Dáda v něm napsala:

Můj brácha je taky autista

Aha :) Tak přeju hodně štěstí a doufám že se tvojí kamarádce rozsvítí..:) A ahoj :)

Příspěvek z 31. srpna 2014 v 16:18.
VojtíkandHonzík63 v něm napsala:

Můj brácha je taky autista

Můj brácha je taky autista.
Mame stesti ze bydlime ve Strakonicich kde je specialni skola i skolka.
Braska uz pujde do te skoly
Mam ho rada takoveho jaky je ale je to s nim nekdy tezke kort z druhym braskou Honzikem ktery pekne zlobi
Ale proste nikdo nemuze za to ze se tak narodil.
Sice nas v necem omezuje ale me uz to nevadi.
Ale ani moje nejlepsi kamaradka me nechape a kdyz jsme sli s tatkou do lesa na houby tak mi rekla jestli bych nejaky houby nechtela vynechat a byt sni ale ja ji rekla ze by to sam tatkanezvladal a ona na to:"Nooo jasne to ti tak verim" a rekla jsem ji at si to zkusi jake to je a ona:Klidne vzdyt to nic neni je uplne normalni!
Ale jinak preju tvemu braskovi a cele tvoji rodine moc stesti:))
Moc rada jsem si tenhle clanek precetla4

Příspěvek z 24. srpna 2014 ve 12:22.
Crazy_Smile_xD v něm napsala:

:))

Určitě vzkážu :)) Děkuji :)