Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Noc kostelů

  vydáno  •  Víra · Kultura

  Kvůli koronaviru se hodně hromadných akcí muselo zrušit nebo přesunout na jiný termín. Sice pozdě, ale přece, se mohla, díky Bohu, uskutečnit i Noc kostelů.

  Kynšperk nad Ohří – kostel, © Mari1

  Noc kostelů je milá akce, která se pořádá každoročně koncem května v kostelích po celé republice. Součástí bývají kromě tradiční bohoslužby i různé přednášky, pohoštění, hry pro děti, zpívání apod. Tato akce se koná vždy jednou za rok, aby se farní společenství sešla a společně se modlila k Bohu. Farnost také zve širokou veřejnost, aby jí pomocí písniček, recitace, prezentací, obrázků atd. představila křesťanství, Boha a co to obnáší a přiblížila lidem také fungování farnosti a přitáhla mezi sebe další členy.

  Letos probíhalo všechno trochu jinak, ale byli jsme přesto moc vděční, že se akce uskutečnila, a myslím, že si ji všichni moc užili.

  U nás ve městě se také tato akce koná, protože jsme aktivní živá farnost, a jsem za to ráda. Vždy začínáme mší svatou, ke které vytvořilo hudební poklad zdravé jádro našeho pěveckého sboru. Po mši následovala jako obvykle přednáška. Letos nám přednášela paní doktorka Libuše Váňová o rekonstrukci našeho místního kostela na náměstí. Dozvěděli jsme se třeba, že se při sundání kopule našlo zachované pouzdro s dokumenty a penězi z 18. století nebo o původu obrazů a oltářů v kostele.

  V předchozích letech po přednášce následovalo posezení s občerstvením a hrami pro děti na farní zahradě, letos jsme se kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem museli spokojit s krátkým popovidáním před kostelem. Potom následovalo meditativní pásmo hudby a slova od Scholy od Sv. Mikuláše. Skládalo se z písniček prokládaných zajímavými příběhy Bruna Fererra nutícími k zamyšlení a meditaci. Z písniček zazněly třeba známé písně Můj králi, Soudce všeho světa, Neboj se, Laudate dominum a jiné.

  Na úplný závěr večera za doprovodu varhanní improvizace pan farář pronesl závěrečné slovo a udělil všem požehnání a následně jsme se, ač neradi, rozešli se slovy Jděte ve jménu Páně.

  Myslím, že se akce všem líbila, a doufám, že se příští rok sejdeme v ještě hojnějším počtu. Všem po celé republice doporučuji návštěvu.

  kostel sv. Mikuláše

  Související Alíkovina:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 26. srpna 2020 ve 14:44.
  Kudrnata_brunetka v něm napsala:

  Moc hezký článek! Noci kostelů jsem vždy chtěla využít, ale nakonec to vždycky nějak nedopadlo. Každopádně moc hezky napsané!