Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Noci běsů – Kateřina Šardická

  vydáno  •  Knihy

  Před dvanácti lety se z vesnice kdesi v pohraničí ztratily čtyři děti, přímo z mateřské školky. Jejich rodiny prožívaly muka, prosily bohy o navrácení jejich malých ratolestí. Návrat přišel jedné tajemné zimní noci během Kračunu – zimního slunovratu, kdy se na svět živých vracejí jak blahovolní předkové, tak zlovolní mrtví.

  Noci Běsů od Kateřiny Šardické , © Freydis

  Kniha Noci běsů od autorky Kateřiny Šardické, se kterou se mnozí měli tu čest setkat u díla Zmizení Sáry Lindertové, vyšla na podzim roku 2020. Při čtení tak perfektně navodila atmosféru tajemna, které mnozí lidé mohli koutkem oka zahlédnout oknem v sychravém počasí.

  Děj se odehrává kdesi v zapadlé vesnici v pohraničí. Autorka nechala sama čtenáře zvolit si časové období, kdy se děj odehrával. Nijak blíže jej nespecifikovala, přesně jako v její předchozí knize. Což pro mě osobně bylo velmi příjemné. Čtyři děti se vytratí během odpoledního spánku, přímo vychovatelkám pod rukama a neznámo kam. Jen Dora viděla něco, co nikdo jiný během toho dne. A samozřejmě její tvrzení všichni popírají a Dorku odsuzují k tomu nosit status „blázen“. Ale jen ona skutečně ví, co se tehdy před dvanácti lety, kdy její přátelé zmizeli, doopravdy stalo. Nechala se ale obyvateli vesnice tak zviklat, že si pomalu není jistá ani tím, kdo doopravdy je ona sama.

  Kniha má perfektní obal, který zláká i mnoho lidí, kteří by si obyčejně tuto knihu nezakoupili. Od začátku knížka najíždí na velmi příjemné a lehce čtivé tempo. Děj je poutavý a udržuje čtenáře v napětí a ve střehu až do posledních stránek. Kniha je plná děsů, stvůr a tajemných stvoření, která vás budou chtít během čtení pohltit. Popis staré slovanské mytologie a starých tradic, které se nyní dnes dodržují už jen vzácně, symbolů, pověrčivosti obyvatel a hlavně bezmoci, kterou naše hlavní postavy během příběhu prožívají, nás dohání skoro až k šílenství. Třeba i vy sami pak budete vůči zlým znamením opatrní.

  Pokud někdo chce prožít tento příběh na vlastní kůži, doporučuji pro lepší zážitek číst večer. Kniha není horor, přesto by ji měly číst děti od 15 let.

  Doufám, že někoho dokážu zlákat ke čtení této velmi krásné a zajímavé knihy.


  pohraničí – oblast na hranicích státu
  muka – mučení
  ratolesti – děti
  blahovolní – vlídní, laskaví
  zlovolní – zlí
  status – stav (označení)
  mytologie – věda zabývající se studiem mýtů a legend

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 31. března v 11:41.
  Qetuo v něm napsala:

  Tenhle typ knih moc nečtu, nicméně Tvá recenze ve mně probudila zvědavost. 5 tlapek

  Příspěvek z 30. března v 18:48.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Zmizení Sáry Lindertové je fakt úžasná knížka. Už se těším, až se dokopu k Noci běsů, protože tuhle ponurou atmosféru mám ráda. ;-)

  Příspěvek z 30. března v 15:50.
  Freydis v něm napsala:

  Viktorie7:
  Opravdu se mi moc líbila. Autorčin styl celkově mi prostě hrozně sedí :-)