Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Norsko - země, která bere dech

  vydáno  •  Příroda · Cestování · Zahraničí
  Místo krtečka tu děti nosí na tričku obrázek malého trolla. V noci bývá světla skoro jako ve dne a v létě musíte na některých místech obléknout zimní bundu a teplou čepici. Pokud nevíte, jak vypadá fjord a co to vlastně vůbec je, nastupovat! Čeká na nás země vodopádů, jezer, ledovců a dobrých lidí...

  Norsko - Národní park Jostedalsbreen, jezero Lovatnet - Ranní opar nad jezerem , ©  Jindřich Ekart

  Hlavní město Oslo znamená pro většinu svých obyvatel námořní přístav, krásná muzea, královský palác, hrad a pevnost Akershus. Já vám představím nádherný Vigelandský park. Žije zde 600 soch, které představují všechny etapy lidského života. Potkáváte malá miminka, dospělé chlapce, krásné ženy, schrbené starce. Díváte se na jejich smích, pláč, radost i zamyšlení. Procházíte celým sadem lidí, kteří se objímají, děti si hrají, dospělí hovoří. Na chvilku se vám zdá, že sousoší z bronzu a žuly ožívá a vy jen stojíte a dýcháte s ním v pravidelném rytmu. A pak vám to dojde, ten jeden jediný rozdíl – všechny sochy jsou nahé. Pan Gustav Vigeland byl životem natolik fascinován, že tu vytvořil celý jeho koloběh.

  Jostedalský ledovec, zaujímá celkovou plochu 487 kilometrů čtverečních. Pro vaši představu, hlavní město Praha se rozkládá zhruba na 496 kilometrech čtverečních. Nemůžete si tu však kousek ledu odloupnout, či si na něj „jen sahnout“. Pěšky se dostanete pouze ke splazu největšího ledovce v Evropě (výjimku tvoří ty islandské). Místo, kde se tající světlá voda pozvolna vlévá do tmavě modrého jezera. Oči máte plné zimy a nádherného pohledu na ledové království. Jostedalsbreen vás dostane svou majestátností na kolena.

  Fjord - jedno z mála norských slov, které zdomácnělo po celém světě. Označuje mořský záliv, který je úzký, hluboký a dlouhý, ohraničený strmými úbočími. Pokud vydržíte strastiplné stoupání, skutečně napnete svaly a z posledních sil vyšlápnete na skalisko fjordu – ocitnete se v nebi. Nemohu to napsat jinak. Pod vámi zůstanou jezera, malinkatí človíčkové, tečky stromů, celý svět. Všude kolem uslyšíte ticho.

  Po celé této zemi najdeme 36 národních parků. Já vám povím o prvním – Rondane.  Šlapete kamenitou krajinou, vrcholky hor pokrývá sníh a vám se zdá, že tady musí končit celý světadíl. Starousedlíci tvrdí, že tu potkáme i soby. Zvířata, která váží i přes 300 kilogramů. V těchto medových horách (prý kvůli barvě oné sladkosti) se pustinou putuje od chaty k chatě. Malé domečky mají pokrytou střechu travou a mechem. Než dorazíme divokou přírodou k úzké a hluboké rokli obra Jutula, můžeme nejprve slyšet, později i vidět, mohutný dvacetimetrový vodopád.


  Norsko (zastarale Norvežsko) je stát ve Skandinávii. Má zhruba 4,5 miliónu obyvatel. Hlavním městem je Oslo. Státním zřízení Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, Finskem a Ruskem na severovýchodě.

  Troll je bájná postava ze severské mytologie, potomek obrů nebo přímo obr. Trollové nejčastěji žijí v horách, číhají podél cest, anebo se skrývají pod mosty. Jsou velcí, velmi silní, ovládají primitivní škodlivá kouzla. Troll je jednoduchý až hloupý a rád škodí lidem. V pověstech se od středověku trollové postupně zmenšují, v současnosti je v obecném povědomí známo mnoho druhů od malých potměšilých trpaslíků nebo skřetů až po silné kamenné obry.


  Pokud se vám ještě nechce vracet, poznávejte dál nádhery skandinávské země prostřednictvím webových sránek: www.inorsko.info norsko.orbion.cz norsko.a-ha.cz

  Můžete si i poslechnout, jak zní norština na stránkách norského rozhlasu, který samozřejmě vysílá on-line.

  Některé informace čerpány z internetové encyklopedie Wikipedie

  Další informace na stránkách iDNES.cz Norsko - země trollů a vodopádů, Norsko

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 10. srpna 2008 ve 14:05.
  IzZiE94 v něm napsal:

  Norsko

  Norsko je nádherná země....jednou bych se tam chtěla jet podívat :) ale to je jen myšlenka do budoucna :)

  Příspěvek z 7. srpna 2008 v 17:16.
  Simiiicek13 v něm napsal:

  Norsko

  Tam bych asi nejela16Už kvůli tomu světlu v noci22

  Příspěvek z 7. srpna 2008 ve 13:59.
  Dagmar12 v něm napsal:

  Reakce na Dagmar12:

  Ještě bych chtěla připsat,že já jsem v Norsku také nebyla,ale kamarádky tady májí babičku.