U kamenného mostu můžeš najít tabuli, na které je napsáno, co se stalo při povodních v roce 2002. Jsou tam i fotky. Most, který se oficálně jmenuje Kamenný most v Písku nechybí ani na seznamu Národních kulturních památek České republiky. Je totiž nejstarším dochovaným mostem v Čechách. Byl zbudován již ve třetí čtvrtině 13. století, tedy ještě dřív než Karlův most.
Když most přejdeš směrem do města, uvidíš po pravé ruce u řeky výraznou budovu. Je to Křižíkova elektrárna - nejstarší veřejná vodní elektrárna v Českých zemích. Byla zřízena po úspěšné demonstraci osvětlení centra města Františkem Křižíkem 23. června 1887 v prostorách Podskalského mlýna. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením.
Když půjdeš od starého mostu do města, po pravé straně narazíš na Prácheňské muzeum (www.prachenskemuzeum.cz). Je to tam moc pěkné a vstup stojí pouze 30 Kč. Jsou tam velká akvária s rybami - třeba kapry či sumci.
Najdeš tu také obleky starodávných lidí - přesně takové, jaké si šili. Asi třikrát do roka jezdí do Písku včelař a v muzeu své včely vystavuje. Tam poznáš a možná poprvé v životě uvidíš včelí královnu.
Dále můžeš navštívit kostel Narození Panny Marie. Kdybys do Písku náhodou jel/a a nemohl/a jsi najít kostel, tak se stačí zeptat lídí, co jdou kolem - oni ti určitě poradí. Před kostelem se asi před 2-3 lety kopalo a našla se tam spousta věcí - asi tam byl původně hřbitov. Až do 20. století byla věž kostela nejvyšší stavbou ve městě. Věž se stala symbolem města a je zobrazována na všech pohlednicích s tematikou Písku.
PísekVíce informací najdeš v internetové encyklopedii Wikipedie pod heslem Písek |
Doufám, že se ti bude Písek líbit a neváhej - určitě se tam někdy s rodiči vyprav! Navíc když se tam vydáš v létě, tak je tu hodně otevřených restaurací a hodně cukráren s výbornými zmrzlinami!
V květnu je tu každý rok velká akce Cipískoviště pro malé i velké. Na Cipískovišti se můžeš naučit stavět sochy z písku.