Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Nudíš se? Zkus s rodiči vyrazit do města Písku!

  vydáno  •  Cestování · Česká republika
  Je tu hromada památek a já věřím, že se ti nějaká zalíbí. V Písku je starý kamenný most, kterému se dříve říkalo Jelení. Když se postavil, tak prvním, kdo přes něj přeběhl, prý byl jelen.

  Věž kostela Narození Panny Marie je vidět z dálky. Jižní věž je vyšší než severní; měří 74 m a ukončena je barokním ochozem s cibulovou bání., © Radkaa

  U kamenného mostu můžeš najít tabuli, na které je napsáno, co se stalo při povodních v roce 2002. Jsou tam i fotky. Most, který se oficálně jmenuje Kamenný most v Písku nechybí ani na seznamu Národních kulturních památek České republiky. Je totiž nejstarším dochovaným mostem v Čechách. Byl zbudován již ve třetí čtvrtině 13. století, tedy ještě dřív než Karlův most.

  Když most přejdeš směrem do města, uvidíš po pravé ruce u řeky výraznou budovu. Je to Křižíkova elektrárna - nejstarší veřejná vodní elektrárna v Českých zemích. Byla zřízena po úspěšné demonstraci osvětlení centra města Františkem Křižíkem 23. června 1887 v prostorách Podskalského mlýna. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením.

  Večerní pohled na město Písek, v popředí starý kamenný most.Křižíkova elektrárna v Písku.

  Pohled na večerní Písek. Na snímku vpravo je Křižíkova elektrárna.

  Když půjdeš od starého mostu do města, po pravé straně narazíš na Prácheňské muzeum (www.prachenskemuzeum.cz). Je to tam moc pěkné a vstup stojí pouze 30 Kč. Jsou tam velká akvária s rybami - třeba kapry či sumci.

  Najdeš tu také obleky starodávných lidí - přesně takové, jaké si šili. Asi třikrát do roka jezdí do Písku včelař a v muzeu své včely vystavuje. Tam poznáš a možná poprvé v životě uvidíš včelí královnu.

  Dále můžeš navštívit kostel Narození Panny Marie. Kdybys do Písku náhodou jel/a a nemohl/a jsi najít kostel, tak se stačí zeptat lídí, co jdou kolem - oni ti určitě poradí. Před kostelem se asi před 2-3 lety kopalo a našla se tam spousta věcí - asi tam byl původně hřbitov. Až do 20. století byla věž kostela nejvyšší stavbou ve městě. Věž se stala symbolem města a je zobrazována na všech pohlednicích s tematikou Písku.

  Písek

  Více informací najdeš v internetové encyklopedii Wikipedie pod heslem Písek

  Před kostelem si můžeš odpočinout, protože se tam letos vybudovaly nové kamenné lavičky a nová studna. Když se před kostelem posadíš na jednu z laviček, bude před tebou kamenná deska, na které jsou vypsané všechny důležité události, které se v Písku staly. U každého záznamu máš i rok, kdy se to stalo.

  Doufám, že se ti bude Písek líbit a neváhej - určitě se tam někdy s rodiči vyprav! Navíc když se tam vydáš v létě, tak je tu hodně otevřených restaurací a hodně cukráren s výbornými zmrzlinami!

  CipískovištěCipískoviště

  V květnu tradičně ožívá Cipískoviště na břehu řeky Otavy v Písku.

  V květnu je tu každý rok velká akce Cipískoviště pro malé i velké. Na Cipískovišti se můžeš naučit stavět sochy z písku.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  čoki789 v něm napsal:

  Já jsem tam jednou byla a je to tam pěkné! 4

  Luccie v něm napsal:

  Jasně!

  V Písku už jsme byli několikrát1 Je to tam nádherný1 Vždycky když jedeme na dovolenou, tak se tam stavujeme126