Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Numismatika aneb Populární koníček

  vydáno  •  koníčky a sběratelství · sběratelství

  Dnes budu psát o numismatice, to jsou mince a medaile. Možná vám to připadá nudné, ale ukážu vám, že to tak není!

  Mince , © Image4you

  Numismatika je obor, který se věnuje mincím a medailím. Je to jeden z nejpopulárnějších koníčků v Česku i na Slovensku.

  Někteří lidé si myslí, že je to koníček bohatých, ale záleží to na tom, co sbíráte. Třeba když sbíráte zlato, tak je jasné, že to bude drahé, ale když třeba československé mince, tak už to tak drahé není. Sbírání mincí není běžně u dětí, ale když někdo sbírá a věnuje se mincím od dětství, tak to znamená, že bude mít v dospělosti o mincích přehled a velkou sbírku.

  Ale pozor, při začátcích je nejlepší si najít kontakt na nějakého numismatika a poradit se s ním. Neříkám, že je to nutné, ale je to nejlepší.

  Začátečníci si často pletou medaili s mincí. Medaile nemá nominální hodnotu. Mince ji má, je na ní třeba 10 € nebo 100 Kč. Pokud tam žádnou nominální hodnotu nenajdete, tak to znamená, že je to medaile.

  V Česku jsou také podvodníci, u kterých si můžeš objednat minci, ale pozor! To není mince, ale medaile, to je první varování, že je něco špatně. Když si od nich něco objednáš, tak ti pak budou posílat do schránky každý týden reklamy na předražené pozlacené a postříbřené medaile a taky nevyžádané zásilky, takže pozor!

  Chceš-li začít sbírat, pořiď si začátek nejnovější katalog mincí, abys měl přehled o tom, kolik to stojí, kolik kusů bylo vydáno a tak.

  Jedna zajímavost na závěr: Možná si pamatuješ, že Česko na výročí 100 let koruny udělalo obří zlatou minci. Ta váží přes 100 kilo a její nominální hodnota je 100 000 eur, což jsou skoro 3 000 000 korun! Je to druhá největší zlatá mince světa.

  To je vše, ať se ti daří v začátcích sběratelství, pokud se do něj chystáš pustit.

  S pozdravem, MichP.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Vitekab v něm napsal:

  Mě fascinují mince i bankovky, už 2 roky pátrám po numismatikum jistě známé 10 Kč 1993. Zároveň to rovnou využiju, a zeptám se, jestli má podle vás nějakou znatelně větší hodnotu 50Kč 1993, jinak tisková. Víte co myslím.

  MichP v něm napsal:

  Aha :-)

  VHanka v něm napsala:

  Sběratel ze mě nebude. Bratr mince sbírá, nedávno si koupil nějakou za 2 tisíce. Prý si to nadělil na Vánoce. To pro mě není.
  Já tomu vůbec nerozumím. Ale co sbírá jsou staré mince. Na to nemám finance:-)